גפני – דעות ושקרים – חלק א'

כפי שכבר רמזתי בפוסט הקודם, ישבה בראשי בימים האחרונים מחשבה לשבת ולנתח את הראיון שהעניק הח"כ משה גפני (יהדות התורה ויו"ר ועדת הכספים בכנסת) למוסף של השבת של "ידיעות אחרונות" (לכתבות נחמה דואק ואריאלה רינגל-הופמן). כשקראתי את הראיון הזה, הרגשתי מרומה – במקרה הטוב. חלק מדבריו מצמררים את כל מי שחרד למדינה שלנו (ועזבו את משחק המילים המובן מאליו כאן – אני רציני לגמרי) ולמצב שאליה התדרדה (ולצערי עוד הולכת להתדרד, אם נמשיך בכיוון הזה).
לצערי, לא הצלחתי למצוא מהדורה מקוונת של הראיון הזה ברשת, ולכן החלטתי לשכתב את כל הראיון באופן הבא:
1. כל שאלה של המראיינות תוצג במלואה.
2. כל תשובה של גפני תצוטט באופן מדויק – מילה למילה – ובמלואה, למרות אורכה. תיאלצו להאמין לי, כשאני אומר שאינני מנסה להוציא את דבריו מהקשרם בצורה מגמתית, למרות שידעותיי בנושא הדת בישראל ידועות לכל קוראיי.
3. לאחר כל ציטוט, אני אכתוב את האמת או את דעתי האישית בעניין.

כמו כן, מפאת אורכו של הפוסט, חילקתי אותו ל-3 חלקים, שיופיעו במהלך שלושת הימים הקרובים.

אז בואו נתחיל:

גפני מתחיל בכך שהוא אומר: "הליכוד לא מכבד הסכמים. אין למפלגה הזאת תרבות שלטון. עושים איתם הסכמים, והם לא מקיימים.
מראיינות: תן דוגמאות.
גפני: "סוכם כי ברגע שיש פגיעה בסטטוס-קוו, הממשלה תפעל לתיקון המצב במטרה להשאירו על כנו, כולל תיקוני חקיקה. ויוצא זה שחתם איתנו על המו"מ הקואליציוני, כן, גדעון סער, ומתנגד".
האמת: סליחה?? סטטוס-קוו?? כלומר המצב בו חיינו במשך 60 שנה, בו החרדים לא משלמים מיסים, מתשמטים מהצבא, וחיים על חשבון שאר העם? לזה אתה קורא סטטוס-קוו?סוף-סוף יש ח"כ ושר אחד בישראל שאני גאה להיות גאה בו, ושמו – גדעון סער.

מראיינות: אתה מרגיש מרומה?
גפני: "כן. אנחנו מרגישים שהוא הוליך אותנו שולל. אני לא מבין מה מביא שר בכיר בליכוד לצאת נגד השטות של הבטחת הכנסה עוד לפני ששמע במה העניין. הרי בזכותינו אתה שר החינוך."
האמת: מר גפני, מה שמביא שר בכיר בליכוד לצאת נגד הבטחת הכנסה לאברכים הוא בג"צ. אולי לא שמעת על זה, אבל זה קיים. אני מבטיח לך. ובג"צ קבע ביוני האחרון, שהבטחת הכנסה לחרדים בלבד היא אפליה. וזו קביעה שהיא צודקת, בלשון המעטה.

בשלב מאוחר יותר, עוברות המראיינות לדבר איתו על יאיר לפיד ו"ארץ נהדרת".
מראיינות: הם עשו עכשיו סרט שנקרא "זוהי סדום". יצא לך לראות אותו במקרה?
גפני: "אני לומד את סיפור סדום ועמורה בתורה. לא צריך סרט בשביל זה. במובנים מסוימים יש דברים שבהם הפכנו לסדום ועמורה. מתאכזרים לחלשים, פוגעים בנכים, מזניחים את הפריפריה. הפכנו לחברה חומרנית שנותנת יותר לעשירים ופחות לעניים. בהחלט יש כאן סימנים של סדום ועמורה".
האמת: אכן, מר גפני – אתה צודק. אבל אחד הסממנים לסדום ועמורה הוא, שיש 10-15% מהעם, שמורכב מפרזיטים. הם לא עושים כלום כדי להוציא את עצמם מהמצב הזה, בגלל "מנהיגים" כמוך. בניגוד לרוב העניים והנכים שנמצאים במצבם על לא עוול בכפם, ה"עניים" שלך הם אנשים שלא ניסו ולא ינסו לצאת מהעוני. אין לי שום בעיה שכספי המיסים שאנו משלמים יילכו לאנשים שתרמו לחברה, או לאנשים בעלי מוגבלויות אמיתיות. לימוד תורה אינה מגבלה. היא בחירה. וכמו שאני בוחר ללמוד וצריך לשלם על כך שכר לימוד, כך גם צריך לשלם כל אברך.

מראיינות: אתה באמת חושב שאתם מקופחים?
גפני: "לפי הבעת פניכן נראה לי שאתן חושבות שאין קיפוח. אתן חושבות שאנחנו מועדפים על פני אחרים. אבל ספר התקציב מונח לפנינו, וממנו עולה שלכל הילדים נותנים הזנה ורק לילדים שלנו לא נותנים. תראו לי מקום אחד, יישוב אחד, שאנחנו מקבלים כמו כולם. יש הרבה סעיפים בתקציב שלא נותנים תקצוב שווה, ואנחנו אפילו לא עותרים לבג"ץ. אנחנו יודעים ששם לא נקבל סעד".
האמת: מעניין למה בבג"ץ לא תקבלו סעד. באמת מעניין. אולי בגלל שאתה מדבר שטויות??? הסיבה שבישובים לא מקבלים את מה שמקבלים ביישובים "חילוניים" היא פשוטה: אנחנו משלמים מיסים, מר גפני! גם את המעט שיש לך בבני ברק – אנחנו משלמים. וזה נכון גם למאה שערים, וכל יישוב חרדי אחר. אתה רוצה לבדוק את ספר התקציב? תראה לי יישוב חרדי אחד שבו משלמים ארנונה ומיסים אחרים כמו ביישובים חילוניים. אחד! לגבי ההזנה – גם זה לא נכון. אתם מקבלים סעד מביטוח לאומי יותר מכל מגזר אחר במדינת ישראל.

עתה עוברים לדבר על האוצר והתקציבים. גפני מחלק מחמאות לשר האוצר על "הגינותו".
מראיינות: הדאגה העיקרית שלו, אומר גפני היא ממצב שבו יכולתה של הכנסת לפקח על הממשלה והוצאותיה התקציביות תיפגע קשות.
גפני: "עמדתי על כך שוועדת הכספים תדאג לאיזונים ולבלמים. בין היתר, 1.5 מיליארד שקל שהממשלה תוכל להוציא רק באישור הוועדה. אני גם מתכוון לשנות חלק מהנתונים כמו הפחתת מס הכנסה ומס חברות שעוזרת לעשירים ולסייע לשכבות החלשות. מעבר לעובדה שראש הממשלה ושר האוצר רוצים לעזור לעשירים, אני יכול לומר שעברתי כבר יותר מעשרים תקציבים, ושבתקציב הנוכחי יש הכי מעט גזירות על הציבור".
האמת: אתה מתכוון הכי מעט גזירות על הציבור החרדי, לא? כי החילונים ממשיכים לשלם לכם על הבטלה שבה אתם חיים. כמובן שתעלה את מיסי החברות ומס הכנסה – כדי שנוכל לתת לכם עוד כסף, אני מניח, נכון?

מראיינות: נחזור לשטייניץ. אולי הוא שר אוצר טוב כי הוא עושה כל מה שנתניהו אומר לו?
גפני: "ממש לא. ראש הממשלה היה גם שר אוצר, ויש לו מדיניות כלכלית ברורה. ברור שהוא כראש ממשלה מוביל, אבל ליובל יש מדיניות עצמאית. אני גם מעריך את העובדה שבניגוד לאחרים הוא אומר בפנים ומאחורי דלתות סגורות את אותם הדברים, הוא אומר שהחרדים צריכים ללכת לעבוד וללכת לצבא, וזאת בניגוד לגדעון סער. במבחן התוצאה הוא הביא את המשק הישראלי למקום טוב למרות התחזיות השחורות. אני אומר שזה גם בגלל שהוא התייחס טוב לאלו שלומדים תורה"
האמת: ואני אומר שזה בגלל שהוא עשה בדיוק את מה שסטנלי פישר, נגיד בנק ישראל בשבילך, אמר לו לעשות. מי שהוציא את ישראל מהמשבר הוא לא יובל שטייניץ. ייאמר לזכותו שהוא אכן שיתף פעולה עם פישר (בהוראת ביבי, אני בטוח), אבל לומר שהוא הוציא אותנו מהמשבר זה פשוט סילוף עובדות. בכל העולם מריעים לפישר על הובלת המשק הישראלי למצבו הנוכחי. מה לעזאזל הקשר לאלו שלומדים תורה?

מראיינות: אתה באמת מאמין שהתכנית הכלכלית הצליחה בגלל תלמידי הישיבות?
גפני: "בוודאי. העם היהודי לא נכחד בגללם. התפזרנו לכל עבר, ומה הסיכוי שלא ניעלם כמו אומות אחרות? אבל למרות אלף שנים של חיים במרוקו מצד אחד ומאות של שנים יהודים שחיו בסין, הם שמרו על התורה. כולם חונכו על "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד". הם אלו ששומרים על עם ישראל, וצריך לדאוג להם. לפעמים אני מתפלץ מלחשוב איך הם מתקיימים מכאלף שקל של הבטחת הכנסה, ושהם חיים בעוני שכזה רק כדי להגן על עם ישראל".
האמת: בולשיט. עם ישראל התקיים גם בלעדיהם. עם ישראל היה עם של סוחרים, וכך הם התקיימו, בעיקר. עם ישראל ידע תמיד להסתגל למקומות בהם שרץ במהלך ההיסטוריה, ולהשתלב במקצועות חופשיים, שאיפשרו לו לשרוד. לא תלמידי התורה הם אלה שאיפשרו לעם לצלוח את ההיסטוריה. העובדה היא, שהחרדים בארה"ב עובדים למחייתם, וכך גם ברוב מדינות העולם. מדינת ישראל היא המקום היחיד(!), שבו הם חיים על חשבונם של אחרים. לולא משלמי המיסים במדינת ישראל, הם לא היו שורדים דקה. תראה את בני ברק ואת מאה שערים בתור דוגמאות חד משמעיות: שתי המובלעות האלה בישראל, חיות בעוני מחפיר, כי האל לא ממש דואג להם. ועוד משהו: העובדה היא אפילו בדבריך: אם הם אלו שגרמו לנו לשרוד, תן להם לחיות בכבוד, תוך עבודה אמיתית (ולא עבודה "בשחור"), ונראה איך הם מתקיימים. החרדים חיים על "כאלף שקל הבטחת הכנסה" בגללך ובגלל הטמבלים שמנהיגים אותם. אם כל כך כואב לך הלב עליהם, תן להם ללכת לעבוד. תן להם לשלם מיסים כמו כולנו. תן להם ללכת ולהשתלב בצבא ובמקצועות חופשיים אחרים. זה מה שיגרום לעם ישראל לשרוד באמת!

המשך הראיון – מחר בבוקר.
חכו לעוד פרטים עסיסיים במיוחד משולחנו של הרב…


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

2 תגובות לפוסט “גפני – דעות ושקרים – חלק א'”

post_author." -->\n"; ?>
  1. […] זהו החלק השני של הראיון. למי שלא קרא – הנה החלק הראשון. […]

  2. […] החלק השלישי והאחרון של הראיון. למי שלא קרא – הנה החלק הראשון והחלק […]