הכלכלה ה”חדשה”

קראתי את הפוסט של מרק בנושא "חוק גודווין הכלכלי", והגעתי למסקנה שהתגובה לזה דורשת פוסט בפני עצמה, כי נדמה לי שגם ענבה קצת התבלבלה בעובדות:

הבעיה של נתניהו היא לא באיזו הפרטה זו או אחרת. כמו שמרק כתב – נתניהו הוא לא היה הראשון, וגם לא האחרון. הגישה התאצ'ריסטית שלו היא לא האישיו כאן.
הבעיה עם נתניהו היא שהאיש לקח אותנו היישר בכיוון של וול סטריט, מבחינת הפנסיה של כולנו. הבנקים הסולידיים נאלצו לוותר על קרנות הפנסיה לטובת חברות ביטוח ספקולנטיות, שרואות את הרווח שלהן בטווח הקצר כערך עליון, ועל הז*ן שלהם מה שיקרה לפנסיונרים. הבעיה שלי עם ביבי היא ועדת בכר (אבל לא רק). וענבה – אי אפשר להפריד את ביבי מוועדת בכר, כמו שאי אפשר להפריד את קצב מאונס המזכירות שלו. ועדת בכר היא בראש ובראשונה פרי יצירתו האומללה של ביבי. כבר אז, כשהמלצות הוועדה "אומצו" ע"י ביבי וחבריו, היו רבים שצעקו שהדבר הזה עלול למוטט את הכלכלה בישראל. אבל ביבי היה בשלו. מבחינתו – מה שטוב לאמריקאים – טוב לנו. את ההימור הזה הוא לקח על הגב של כולנו.
לא רק שזו היתה טעות מטורפת, אלא שעכשיו הטמבל עוד בונה על הזיכרון הקצר שלנו, ומעיז לומר שיש לנו מזל שיש לנו מערכת איזונים ובלמים, ומזל שהוא היה שר אוצר כדי לבנות את המערכת הזאת. וזה בולשיט. הוא לא בנה כלום. אם משהו – הוא הרס.

מרק טוען ש

"ככל שדיון מקוון מתארך, ההסתברות שתתקיים הקבלה הקשורה לנאצים או היטלר מתקרבת לאחת"

אין לי שום כוונה להשוות משהו לנאצים, אבל כן חשוב לציין, ואי אפשר להתעלם מזה, שהמשבר הכלכלי בארה"ב בשנות ה-30, תרם בצורה משמעותית, בסופו של דבר, למלחמת העולם השנייה. זה ממש לא משנה אם זה היה היטלר או מוסוליני או סטאלין – תמיד יהיה מישהו, איזה דיקטטור מטורף, או מפלגה עם שיגעון גדלות מסויים, שיידעו לנצל את המצב הכלכלי, על מנת להציף את האזרחים שכמהים למנהיגות, בדמגוגיה זולה.
הבעיה שלי עם ביבי, היא שבחוסר בושה בולט, הוא עושה בדיוק את זה. עזוב את עובדת היותו פוליטיקאי. האיש צריך עכשיו להרכין ראש ולשתוק. זה המינימום שהייתי מצפה ממנו. לפחות בנושא הזה. האיש הכניס אמריקניזציה בלתי מרוסנת למדינת ישראל. כמו שכבר כתבתי כאן, לדידו, כל מה שטוב לארה"ב טוב לנו. וכולנו רואים עכשיו מה קורה בארה"ב. אמריקה היא לא תמיד "טובה ליהודים" והגיע הזמן שנפנים את זה. הרבה זבל הגיע משם, ואנחנו אוכלים את כולו. אולי הגיע הזמן שנתחיל לעשות את ההפרדה הזו.

לגבי מה שוועדת בכר הביאה לנו, ענבה: אין לי שמץ של מושג איזה עמלות לוקחים ממני היום, ויותר מזה – אני חושב שהניסיון הראה לנו הקיץ, מה קורה כשמנסים לכפות על הבנקים פיקוח על עמלות. בינתיים מי שאוכל אותה הן שכבות בעלות נופך סוציו-אקונומי נמוך. העשירים נשארים עשירים, והעניים נעשים עניים יותר. ה"שקיפות" הזו לא באמת קיימת. אם רציתי לנהל את חשבו ןהבנק שלי, עשיתי את זה לפני וועדת בכר בדיוק באותו אופן. כלום לא השתנה. כלום. מה שכן, את צודקת בעניין ביבי. כפוליטיקאי, שקיפות מעולם לא הייתה הצד החזק שלו.

בכל מקרה, השורה התחתונה נשארת זהה: האוצר מסרב "להכנע" לרחשי השוק, כדי לא ליצור פאניקה, ובמקום להחזיר את קרנות הפנסיה שלנו לבנקים, כפי שראוי לעשות, האוצר מעדיף לעמוד מהצד ולחכות שהשוק יתקן את עצמו. לצערי – הסיפור הזה נשמע לי מוכר מדי. זה נשמע כמו איזו דמגוגיה ימנית- אמריקאית-שמרנית-קיצונית. אני לא חושב שאנחנו בשלב שבו צריך להכנס לפאניקה מבחינת הזרמת כספים לחברות הביטוח, אבל בהחלט יש צורך בתיקון, בהתערבות הממשלה. צריך לבטל את מסקנות ועדת בכר. משום מה אני לא ממש רוצה לחכות ולאות "מה יהיה". ההימור הזה הוא חסר טעם, והראשונים שייפגעו במקרה של נפילת מניה זו או אחרת, הם האזרחים – לא חברות הביטוח. מנסים להרגיע אותנו עכשיו שכל הפנסיות מגובות ע"י הממשלה, אבל במקרה של קריסה כלכלית, גם הממשלה תיאלץ לבחור: יהיה סדר עדיפויות מסויים. אני לא בטוח שהפנסיות יעמדו בראש מעייניהם של הפוליטיקאים (לפחות לא הפנסיות של האזרחים. אני בטוח שאין מה לדאוג לפוליטיקאים. הפנסיות שלהם בטוחות מאוד).

יש עוולות שצריך להוציא מכלל שימוש. מסקנות ועדת בכר הן דוגמא טובה לעוולה כזו.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

15 תגובות לפוסט “הכלכלה ה”חדשה””

post_author." -->\n"; ?>
 1. מרק ק. הגיב:

  נראה לי שזה מצדיק פוסט תגובה, אז אני רוצה רק להתיחס לקשר שבין המשבר הכלכלי הגדול לעליית הנאציזם, שבכוונה החלטתי לא להזכיר אותו למרות שזה באמת מתבקש בהקשר של חוק גודווין.

  ראשית המפלגה הנאצית היתה קימת כבר ב29 והיו לה נציגים בפרלמנט, והשורשים שלה טמונים עוד בהסכם ורסאי שחתם את מלחמת העולם הראשונה, שפורר את גרמניה ויצר עיים של לאומיות גרמנית במדינות שכנות. האידאולוגיה של תורת הגזע שלה נשענת על פסאודו מדע, שדרווין אפילו ודאי לא חלם שתהיה הירושה שתורת האבולוציה שלו תביא לעולם, שבעזרתו הנאצים הצדיקו את המעשים שלהם.

  שנית, העולם לא היה אז כפר גלובלי והמשבר הכלכלי לא התפשט במהירות אל מחוץ לתחומי ארצות הברית. אפילו היום בעולם מאוד מחובר אנחנו רואים שלמרות שהמשבר התחיל בארצות הברית כבר לפני שנה, רק עכשיו מתחילות התמוטטיות של מוסדות פיננסיים באירופה. נראה לי שקשה להאמין שהעובדה שהנאצים זכו ב1930 ל18% מהקולות לעומת 2.6% ב28 קשורה בעיקר לשפל הגדול.

  למרות שברור שלאירוע בסדר גודל כזה תהיה השפעה, קשה לדעת עד כמה היא היתה מהותית….

 2. גיא הגיב:

  ברור – אני דווקא חובב היסטוריה מושבע, ואני מודע לעובדה שהמפלגה הנאצית
  הייתה קיימת לפני המשבר. גם העובדה שהתורה שהיא נשענה עליה הייתה קיימת
  עוד לפני המשבר הכלכלי היא בלתי ניתנת להפרכה.

  אני לא יודע לגבי עליית אחוזי התמיכה של המפלגה הנאציתכתוצאה ממשבר כלכלי זה או אחר, אבל אין ספק שמפלגות כמו זו הנאצית, השתמשו בפחד וברגשי הלאומנות, על מנת לעלות לשלטון. מפחיד לראות את הימין השמרני המטורף בארה"ב כרגע, מנסה בכל כוחו להשאיר את המצב כמו שהוא, ולהפיל את ההצעה שעברה בסנאט להצלת המשק, רק בגלל שהם לא מוכנים להאמין שכל התיאוריות הכלכליות שלהם נפלו.

  כמו שכתבתי – אני לא מתכוון להכניס פה לעניין את המפלגה הנאצית או את היטלר לדיון הזה, כי אני לא מוצא שום הוכחה ישירה לכך שדווקא בגלל המשבר בארה"ב בשנות השלושים של המאה הקודמת, היטלר הצליח להרים חצי עולם באוויר.

  מה שכן, מתברר שבכל זאת, אי אפשר להתעלם ממשברים כלכליים בעולם. נפילת הכלכלה בארה"ב אז, השפיעו במידה מסויימת גם על אירופה, ואי אפשר להתעלם מזה. אמנם נכון – ההשפעה על כך הייתה נמוכה יותר מאשר היום כפי הנראה, אבל זו עוד סיבה מבחינתי, לקחת את המשבר הזה ברצינות הראויה לו.

  הבעיה שלי היא, שיש אנשים שמנסים להמעיט במצב במדינת ישראל, ע"י זה שהם מגמדים את העובדה שיכולנו, בגלל טמטום של ממשלה זו או אחרת, להגיע לקריסה טוטאלית. ולנו מספיק ליהמן ברדרס אחד, כדי למוטט את כל הכלכלה פה. לנו אין 700 מיליארד דולר שאפשר לתקן באמצעותם את המשק. האמת – אין לנו אפילו 10% מזה. אני מבין את החשיבות של האוצר להרגיע את הציברו בלה בלה בלה, אבל מישהו צריך להסביר לציבור, שהיינו ממש קרובים לבלאגן הזה, בגלל מדיניות מטומטמת. לבוא ולומר "אנחנו בסדר גמור! אין מקום לדאגה! ממשלת ישראל עושה הכל כדי שדברים כמו בארה"ב לא יקרו! איזה מזל שיש ממשלת בישראל שכל כך דואגת לאזרחיה!", זהו שקר גס במקרה הטוב.
  לא מקובל עליי שמנסים להרדים אותי עם קלישאות. ממשלת ישראל, עם כל הכבוד, כמעט גרמה לקריסת הכלכלה במו ידיה, והעניין הוא – שעוד לא ממש יצאנו מזה. אנחנו עוד לא יודעים כמה השפעה תהיה למשבר הזה עלינו.
  אני לא חי בפאראנויות, אבל צריך להיות מציאותי. אני לא חושב שצריך להתחיל להבריח כסף לחו"ל, בעיקר כי אין ממש חו"ל להבריח את הכסף אליו.. חו"ל נפל. קרס. אבל השקיפות הזו שכולם מדברים עליה, צריכה לבוא גם מול הציבור.

  כמו שכבר כתבתי, לדעתי צריך להחזיר את קרנות הפנסיה לבנקים, ועכשיו. לפני שיהיה מאוחר מדי. לא נראה לי שבא לי לשלם על מחדליהם של כמה עשירים שיושבים במגדלים שלהם, ומחליטים איך תיראה הפנסיה שלי. סבר פלןצקר, הכתב הכלכלי של ידיעות, העלה בשבוע שעבר תסריט לא בלתי אפשרי במונחים של היום, לפיו אחד הטייקונים של מדינת ישראל נופל, ומפיל אחריו, באפקט דומינו, חצי מדינה, אם לא יותר.
  תסתכלו על צניחת המניות של תשובה או לבייב בשבועיים האחרונים. כמה מאיתנו מודעים לרמת החשיפה שלהם לחברות כמו "דלק" או "אפריקה ישראל"? כמה מאיתנו מודעים לעובדה שהפנסיה שלנו "שוכבת" על המניות האלה, שנחשבות סולידיות באופן יחסי?
  אז לא, אני לא רגוע. מטרידה אותי העובדה שביבי הולך להיות ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. מטרידה אותי העובדה שהבנאדם אפילו לא מודה בטעות שהוא עשה.

 3. עירא הגיב:

  יסלחו לי בבקשה שני האדונים הנכבדים, אבל את בסיסי האידאולוגיה של עליונות ארית בנו אנשי המפלגה על מיני מיסטיקות מזרחיות ונורדיות מעורבבות, וכלפי חוץ הסבירו את זה במושגים של אאוגניקה (Eugenics). המילים "אבולוציה" ו"דארווין" אינן מופיעות ב"מיין קאמפף" ועד כמה שאני יודע גם לא במניפסטים אחרים, זה פשוט לא היה חלק מהרטוריקות שלהם. מי שהדביק תורות גזעניות ודארווין היו אנשים יותר מאוחרים או מחוץ לממשל הנאצי, ולאחרונה מכחישי אבולוציה כמו בן "בושה לעם היהודי" שטיין שבראיון לפני 3-4 חודשים בתחנה נוצרית בכבלים האמריקקיים טען ש"מדע רק הורג אנשים! הדבר האחרון שראתה המשפחה שלי באושוויץ היה מדען שסימן להם להכנס למקלחות".

  מעתה אמור – הנאצים היו חבורה של מיסטיקאנים פסיכיים. אני לא חושב שמישהו בהנהגה שם אפילו טרח להתעניין מי היה דארווין. את החיבור המטומטם הזה עשו אחריהם.

 4. מרק ק. הגיב:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3243583,00.html זה לא בהכרח היה הבסיס לתורה הנאצית אבל זה נתן הסבר מדעי לתורת הגזע.

 5. עירא הגיב:

  אוקי, לא סותר 🙂

  אגב, גיא, 'כלכלה חדשה' היא מושג קיים ומקובל שמדבר על סחר בקומודיטיס וירטואליים וספקולטיביים, יש קשר לנושא הפוסט אבל הוא לא ממש ישיר. אני גם לא לגמרי מבין למה 'כלכלכה' ולמה שמת בגרשיים את ה'ה"חדשה"'… מה פיספסתי?

 6. גיא הגיב:

  אתה צודק לגבי הכותרת. תוקן. לא שמתי לב.
  לגבי ה"חדשה" במרכאות – ההבנה שלי היא, שבשנים האחרונות כל מיני ספקולנטים יצרו כל כך הרבה "מכשירים" חדשים על מנת להשקיע בצורה די מעוותת את הכסף של הציבור, שהם איבדו ידיים ורגליים. מישהו החליט לעשות כמה דולרים בשביל המעסיקים שלו, לטובת רווח מיידי, על חשבון מחשבה לטווח הארוך. אותם "מישהו" יצרו מפלצת כלכלית שאף אחד לא יודע איך ממש "לאכול" אותה.
  המצב בשוק הגלובלי היום, הוא תוצאה של הטמטום האמריקאי של השנים האחרונות. לצערי, האמריקאים לא לבד בעניין הזה. גם אצלינו עשו לא מעט צעדים "בוני אמון" כאלה עם הכסף הציבורי. מדהים אותי לקרוא פרשנים, שאומרים "תודה לאל שהבנקים בישראל עובדים אחרת". זה פשוט לא נכון עובדתית. "בזכות" ועדת בכר, לבנקים בישראל אין כמעט שום נגיעה פה. יש להם מעט חשיפה לבנקים מתמוטטים בחו"ל, אבל באמת שבאחוזון מזערי. הבעיה היא לא בבנקים – היא בכל אותן חברות ביטוח שאחראיות על הכסף הציבורי כיום.

  בלי קשר, ועם סטייה קלה מהנושא, בסוף השבוע האחרון עברה לי מחשבה בראש: אני חייב לומר שאני די שמח שאני מתחיל לימודי מנהל עסקים בסוף החודש. זו תקופה מאוד מעניינת ללמוד בה כלכלה.

 7. א' הגיב:

  טוב, מזל שהדיון הזה לא התארך מספיק כדי שלא נגיע להקבלות לנאצים, היטלר וכו'…

 8. עירא הגיב:

  א' היקר(ה), היה כאן תרבותי ושקט, אז למה לחרחר ריב? את(ה) כמו הנאצים שפתחו במלחמה בכל החזיתות וגרמו למלחמת העולם השניה!

 9. גיא הגיב:

  עירא, א' הוא חבר טוב שלי, לא פחות ממך, ואין שום סיבה להכנס לשפה הזו, גם אם אתה לא מכיר אותו.
  אני מבקש בכל לשון של בקשה לא להשוות אף אחד לנאצים, גם לא כבדיחה. זה לא מצחיק ולא מקובל עליי, ובפעם הבאה אני אמחק תגובות מעין אלו. לא נראה לי ש-א' ניסה לחרחר ריב, אלא להשתמש בהומור סביר.

  תודה על ההבנה.

 10. עירא הגיב:

  גם אנוכי ניסיתי להשתמש בהומור סביר, ולהדגים את חוק גודווין המדובר כתשובה מחויכת וכמעט אוטומטית ל"איך זה שאף אחד לא השווה אף אחד עד עכשיו לנאצי". אם לא ראית את זה אז ממש חסר לך הומור, ואתה לא תגיד לי באיזה הומור להשתמש אצלך בבלוג, כי רק נאצים חסרי הומור מנסים לסתום את הפה לאנשים, במיוחד עם הומור יהודי! לא יצנזרו אותי פה! בשביל זה הסבים שלי עלו לפה בגיל 17 וייבשו את החולה!

 11. גיא הגיב:

  טוב.. התנצלותי הכנה, אבל זה באמת נשמע קצת כמו הומור לא מאוד סביר.
  לפחות מבחינתי.

 12. עירא הגיב:

  כמו שאמרתי. אתה נאצי יקה חסר הומור.

  אני מציע לך לעשות הסבה לנאצי-מרקים, עכשיו שמתחיל החורף. אני מתגעגע לביסק סרטנים נאצי טוב…

  (ולמי שפיספס את הקריצה הנאצית לסיינפלד, אללה ירחמו. שוב – כל הנאמר היה בהומור (הומור נאצי), ואין לקחת את זה אישית, קוראים נאצים ונאציות יקרים).

  בברכת צום קל וטעים (ונאצי),
  מצדיע במועל יד (נאצי)
  עירא "נאצי" אברמוב,
  הומור נאצי להמונים.

 13. גיא הגיב:

  תיזהר שאני לא אנצנץ אותך… :mrgreen:

 14. גיא הגיב:

  מרק, אתה צודק לגבי זה שיש בעיה בייעוץ בבנקים. הבעיה היא, שבחברות הביטוח המצב עוד יותר גרוע. בסיפור שנתת, יש אכן אבסורד מסויים בכך שבבנקים מייעצים לקנות אגרות חוב של "אפריקה-ישראל" בתור משהו סולידי. ועדיין – זה ההרבה יותר סולידי ממה שקורה בחברות הביטוח. בבנקים, לפחות, יש אינטרס לומר ללקוח שאתה יכול לקבל ריבית טובה אפילו על הפקדונות השקליים כרגע. לחברות הביטוח אין גם את זה! הרי מה תרוויח חברת הביטוח, אם הפנסיה שלך תושקע באפיק שקלי סולידי (ואני מתכוון לאפיק סולידי אמיתי)? כלום! אז כן – אני עדיין מעדיף את הבנקים עשרת מונים על חברות הביטוח, שוועדת בכר אילצה אותי לעבוד איתן. כך שלא רק שלא שכנעת אותי, אלא נתת לי עוד הוכחה לצדקת דבריי.

  אתה יודע מה? תן לי את האפשרות לבחור, אוקיי? תן לי לפחות את האפשרות להחליט אם מתאים לי שחברת ביטוח תנהל לי את החסכונות וקרנות הפנסיה, או הבנק.

  אני חושב שכרגע כולנו חיים תחת שמים עכורים, תחת סימן שאלה גדול מאוד. אבל בוא ניפגש עוד 20 שנה ונראה לאן דברים יוליכו. לדעתי, הסיכוי שאני אאבד את חסכונותיי לבנק, קטנים משמעותיים מאלה שאאבד את חסכונותיי בגלל השקעות לא זהירות של חברות הביטוח.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

הערות והארות