מלחמה – זה דבר נפלא!

חזרתי עכשיו עכשיו מאחת ההצגות הטובות שראיתי לאחרונה.
אחרי ששמעתי ביקורות טובות על מלחמה אופרת רוק, ובהינתן הזדמנות לראות אותה בעזרתה האדיבה של ידידתי מיקמיק, שמנו פעמינו לצוותא 1 בתל אביב. קובי ויטמן, ששירת במבצע "חומת מגן" בג'נין ב-2002, חזר הלום קרב, חתוך החברה הישראלית המתפקדת, ולא מצא את עצמו. מתוך המראות הקשים והחוויות שעבר שם, הוא הרים את אופרת הרוק הזו. הוא גם מככב בתפקיד הראשי בהצגה, ובצורה משכנעת מאוד. "מלחמה" היא המחאה האותנטית ביותר שתראו בארץ. היא לא חסה על הצופים, ואני לא בטוח שהייתי ממליץ לילדים או למשפחות שכולות לראות אותה.
אופרת הרוק הזו היא בעיטה חזקה בבטן הרכה של החברה הישראלית, והיא בהחלט לא קלה לצפיה. המוסיקה מקורית ומאוד מרגשת, הסיפור אף יותר. במיוחד כשאתה מבין מה עובר על חייל קרבי, שחונך כל חייו לראות את "טובת המולדת" לנגד עיניו. ההצגה מנסה לא להכינס לקלישאות הידועות, ולמרות שכמעט הכל כבר נשמע ונקרא בעיתונים ובאמצעי התקשורת האחרים, שווה ללכת לראות את "מלחמה", ולו בשביל באמת להבין מה זה הלם קרב ואיך מתמודדים איתו. "מלחמה" כוללת 4 דמויות מחייו של ויטמן (הוא עצמו, אישתו, אביו וחברו הטוב שנהרג), ומעלה שאלות מוסריות לא פשוטות, שרובן נשארות ללא מענה.
אל תצפו לסוף טוב בהצגה הזו, כי פשוט אין. למרות היכולת של ויטמן להתמודד, בסופו של דבר, עם המציאות הישראלית, השאלות נשארות פתוחות והכאב הוא משהו יום-יומי שברור שהאיש עדיין מתמודד בחייו. הדרך שלו להוציא את זה החוצה לדעתי היא הירואית וכנה.
כדאי לציין גם את הנגנים שעושים עבודה מעולה, במיוחד גיטריסט מוכשר במיוחד, שהצלילים שהוא מוציא מהחשמלית שלו הצליחו לגעת בי ולצמרר אותי כמה וכמה פעמים, ואף לגרום לי לבכות לקראת סוף המחזה. כמו כן, אחד הדברים שבהחלט שמתי לב אליהם, היה הקהל המגוון שהגיע: ילדים ומבוגרים, דתיים וחילונים, נשים וגברים. ראיתי כמה גברים לידי מזילים דמעות לא פחות ממני. מרגש לראות כזה קונצנזוס במחזה מהסוג הזה, בעיקר כי הוא באמת נוגע לכולם. אני רוצה להמליץ בחום לכל מי שמחפש משהו מקורי, משלנו, שמביע את כל המחשבות שעוברות לנו בראש, כשאנחנו קוראים את הכותרות בעיתונים.

מלחמה – אופרת רוק
מאת: קובי ויטמן
בימוי: איקה זהר
תאורה: מיכה מרגלית
תלבושות: חגית ויטמן
יעוץ אמנותי: אורן דולפין
עיבוד מוסיקלי: אלון אוחנה
מוסיקה: אלון מוטקין , טל ליטבק , עדי הר צבי , רון בונקר , רוני הוד
משתתפים: איילת רובינסון , דביר בנדק , יניב לוי , קובי ויטמן


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

2 תגובות לפוסט “מלחמה – זה דבר נפלא!”

post_author." -->\n"; ?>
 1. kobi v הגיב:

  חבר גילה אותך בגוגל.
  הפירגון הוא דבר נדיר במחוזותינו.
  תודה, קובי.

 2. גיא הגיב:

  בשמחה..
  אני אוהב להתרגש, והמופע הזה היה אחד הדברים הכי טובים שראיתי. אני מקווה שעוד הרבה אנשים ימשיכו לראות את זה, ושהמופע ימשיך לרוץ כל עוד אנשים לא מזיזים שום דבר במדינה הזו.