חכמים על חלשים

הידיעה הזו, שהתפרסמה לפני כשבועיים, עברה כמעט בשקט:
משטרת ישראל סגרה את החנות של "תיקון עולם" בתל אביב בצורה נבזית.

למי שפספס מה קרה, הנה התקציר:
שוטרת התחזתה לאישה, אשר קיבלה מרשם לקנאביס רפואי, בכמות של 60 גרם, והתחננה בפני אנשי החנות לתת לה יותר, בגלל כאביה העזים. האנשים ב"תיקון עולם", שריחמו על מצבה, הסכימו לתת לה כמות נוספת.
התוצאה: המשטרה סגרה את החנות, לקחה את מחשבי החברה, ובעצם מונעת מהחולים, אשר זקוקים נואשות לתרופה הזו לקבל אותה.
כאילו נגמר למשטרת ישראל מה לעשות, כאילו הפשע האמיתי במדינת ישראל טופל במלואו – עכשיו המשטרה יוצאת נגד החלשים, נגד אלה שלא יכולים להתנגד: חולי סרטן, מחלת קרוהן, ונפגעי מחלות כרוניות כואבות אחרות.

זו לא הפעם הראשונה שדבר כזה קורה:
לפני שנה, פחות או יותר, פשטה המשטרה גם על הסניף הצפוני של "תיקון עולם", ועקרה אלפי שתילים של מריחואנה רפואית. הסיבה אז, היתה ש"תיקון עולם" לא קיבלה אישור לתוספת הגידולים.

לצערי, משרד הבריאות ובתי המשפט עדיין אינם מבינים את חשיבותו של הסם הזה לחולים כרוניים, והם מקשים על החולים לקבל את התרופה הזו, שעוזרת להם כל כך. הם לא רואים כיצד אנשים חולים מצליחים לתפקד בעזרת המריחואנה הרפואית, והעיקר – הם כן מאשרים מתן תרופות קשות בהרבה, מסוכנות בהרבה, לאותם חולים ממש. והאבסורד – רוב התרופות הקשות יותר, ניתנות בבתי מרקחת וקופות החולים, במחירים מגוחכים. ולא רק זה – כל ה"מבסוטון", "חגיגת" ודומיהם נמכרים בפיצוציות, כאילו היו "פסק זמן"…

שלא תבינו לא נכון – אני מבין את רצונה של המשטרה לדאוג לכך שהמריחואנה לא תעבור לידיים עברייניות, ושהחולים אכן יקבלו את התרופה הזו על סמך מרשם רפואי. אך הדרך בה הדברים נעשים היא חרפה. ההתחזות של שוטרת סמויה לחולה כרונית, עושה עוול לאנשים, אשר חולים במחלות קשות, ושסובלים מחוסר יכולת לתפקד ביום-יום. ההתחזות הזו לחולה קשה היא מבזה, והיא ראויה לכל גינוי אפשרי. יתרה מכך – היא גורמת עתה לאנשים האלו לחשוד בכל חולה שיגיע ויבקש בתחינה רבה עזרה נוספת.
אני לא מבין מה הבעיה של המשטרה: אם מגיע חולה במחלה קשה, והוא זקוק לקצת יותר משככי כאבים, מה הבעיה לתת לו עוד קצת? זה מה שיהפוך אותו לסוחר סמים?? הרי כל חולה יודע, שאם חס וחלילה יתפסו אותו סוחר במריחואנה הרפואית שקיבל, הוא לעולם לא יקבל אותה שוב. אז למה להם להסתכן בזה? אם כבר הצגתי מרשם רפואי, והתחננתי לעוד 20 גרם – למה זה אמור להפריע למשטרה? הרי 20 גרם זה כמו קופסת גפרורים, לעזאזל! ולא מדובר פה בהירואין, קוקאין או סמים קשים – אלא לצמח רפואי שעוזר לאנשים שהחיים דפקו אותם מכל הכיוונים!

בימים אלו, אני שוקל את צעדיי לגבי קבלת מריחואנה רפואית.
קיבלתי כבר הפניה למרפאת כאב, ואני מקווה שאקבל המלצה לקבל את הצמח הגואל הזה, כי המצב שלי הולך ומחמיר לאחרונה, התרופות שאני מקבל היום הן קשות בהרבה, ואני כבר לא מצליח לישון מרוב כאבים. אני נרדם רק ב-3-4 לפנות בוקר אחרי התקפים קשים, וכבר ממש אין לי כוח לזה יותר.
בעוד 5 חודשים אני אמור לסיים את התואר שלי (בשאיפה אני אמשיך להצטיין), ואני כבר חושב כל הזמן לגבי עבודה עתידית – איך אני אעמוד בזה? מה אני אעשה כשיהיה לי התקף כאבים? איך אני אתפקד ביום-יום? האם אני אוכל לעמוד במשרה מלאה?

אבל אם נחזור רק לשופרי המשטר שלנו: המשטרה בישראל בוכה כל הזמן שאין לה תקנים, ואין לה כח אדם מספיק ומה לא – אבל נגיד שזה נכון: למה עם קצת כוח האדם שיש להם הם לא מטפלים בפושעים האמיתיים? אלה שגונבים, רוצחים, אונסים וכו' – אני לאו רואה אותם אוכפים חוקים במקרים של חארות שחונים בחניות נכים. אני לא רואה אותם מפסיקים פשעים של נוער עברייני, של זריקות נפצים בצהרי היום.
כל מה ששומעים לאחרונה זה רק על אלימותם של שוטרים כלפי אזרחים, רובם חסרי פרופורציות. וכולם, כמובן – מקבלים גיבוי מלא מהמפקדים שלהם.

בקרוב ייכנס מפכ"ל חדש לתפקידו.
אולי כדאי, שבמקום לבכות כל הזמן על מר גורלו ומחסור בתקציבים, שיתחיל לעשות בדק בית כדי לנפות את השוטרים שסורחים ונותנים שם רע לכל הארגון הזה, ויתחיל לדאוג לבעיה האמיתית של המשטרה: הדרך בה היא משרתת את אזרחי המדינה הזו.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

10 תגובות לפוסט “חכמים על חלשים”

post_author." -->\n"; ?>
 1. עירא הגיב:

  ולהשלמה שאולי לא שמת לב אליה – ראש רשות המלחמה בסמים לשעבר תפס שכל באיחור והודה השבוע שיש סמים יותר מסוכנים ופחות מסוכנים. תודה באמת.

 2. שמוליק הגיב:

  המשטרה היא לא הבעייה כאן לטעמי
  1) החנות לא היתה צריכה למכור אפילו שבריר גרם מעבר למה שהותר לה. אם בית מרקחת היה מוכר שמינית גרם של תרופת מרשם ללא מרשם, גם אותם צריך לנקנק
  2) אנשי תיקון עולם הם לא החלשים. החלשים הם מי שנזקקים לשירותיה. המשטרה לא נכנסה בחלשים אלא במפעילי החנות.
  3) אם מישהו מגדל שתילים שאסור לו לגדל, החוק צריך להיות מופעל.

  וכל מה שנאמר למעלה לא אומר שאני בעד או נגד ליגליזציה (ואם בעד מה עומק הליגליזציה).

  בכלל עדיין לא הצלחתי לגבש דעה אם למדינה יש זכות להגיד לי מה לעשות בבית שלי מאחורי דלת סגורה ועם איזה חומרים לעשות ולא לעשות את זה.

  נושא מורכב, ועם כל זאת, כל עוד זה החוק, הוא צריך להיאכף בקפדנות. כמו כל חוק.

  • גיא הגיב:

   @שמוליק – אנו ניאלץ שלא להסכים.
   אם המשטרה רוצה להעניש את החברה, יענישו נא את בעליה באמצעות קנסות, הגשת כתבי אישום וכו'.
   יש מספיק דרכים להעניש את אותם אנשים, בלי לפגוע באלו שזקוקים למריחואנה רפואית. עצם העובדה שנלקחו מחשבי החברה (בשביל מה? מה הם חושבים שיהיה שם, לעזאזל?), זו התעמרות בחלש.

   משטרת ישראל לא נוהגת בתום לב בכל מה שקשור ל"תיקון עולם, וכאמור – זו לא הפעם הראשונה.

   • ולנסיה הגיב:

    מסכימה.
    על פשעים חמורים בהרבה חברות יצאו כבר עם קנס בלבד.

    • שמוליק הגיב:

     מה זה "פשעים חמורים בהרבה"?
     אני יודע על בית מרקחת ברמת אביב שנסגר בעקבות זה שמכר תרופות מרשם ללא מרשם (ללקוחות קבועים) והרוקח הבעלים הושעה מאפשרות לעבוד כרוקח עד גמר ההליכים.

     ברור שעל עבירות בממכר תרופות ללא מרשם העונש יהיה השעיה/סגירה ולא שלילת רשיון נהיגה. ועל עבירות מס העונש יהיה קנס כספי.

     אם זו עבירה, היא צריכה להיאכף. הטענות שלכם צריכות להיות מופנות למחוקק.

     וזה בלי קשר שהמשטרה עושה לעצמה חיים קלים בכל תחום אפשרי. כשאנחנו רואים מישהו עושה עבירה אנחנו שואלים "איפה המשטרה", וכשהמשטרה תופסת אותנו בעבירה (לפעמים אותה עבירה שעצבנה אותנו קודם), אנחנו מתרגזים למה המשטרה לא מתעסקת עם פושעים "אמיתיים".

     • גיא הגיב:

      @שמוליק – אני חושש שאתה מבלבל קצת עובדות.
      כשאני קורא על כך שאין מספיק חוקרי נוער, או שאין מספיק כוח אדם במשטרה כדי לבצע את עבודתה בנושאים חמורים, כמו רצח/שוד/אונס, אני חושב שבאמת יש שם בעיה – אלא שהבעיה היא לא חוסר בכוח אדם, אלא חוסר בעבודה רצינית.

      שוטרים מנסים לעגל פינות במקומות רבים, ולצערי אנו רואים את זה בעיקר במקומות רבים.
      אין לי בעיה עם אכיפת החוק – להיפך.
      אבל מריחואנה היא לא הבעיה. כשיתחילו לאכוף באמת את החוק, ויתעמתו עם סוחרי הסמים הגדולים, אני אתמוך בהם בפה מלא.

      אני לא יודע כמה אתה מכיר את פעילות המשטרה, אבל אני התנדבתי במשטרת כפר סבא לפני כמה שנים טובות. וראיתי יפה מאוד איך הם חוששים להסתבך עם הסוחרים הגדולים. הם אפילו חששו להיכנס לדירות בהן הם ידעו במפורש שיש סחר בסמים קשים.
      לכן אני משתמש בביטוי "חכמים על חלשים". משטרת ישראל לא פועלת במקומות הבעייתיים באמת, אלא פועלת איפה שקל לה לפעול, כדי להראות "הישגים". שלא יהיה לך ספק – בגרפים ובמצגות שהם יציגו בקרוב, תהיה "ירידה גדולה בסחר במריחאונה באיזור תל אביב", והיא תוצג כהישג מרשים במיוחד! אלא שמאחורי הכותרת הזו, עומדים אנשים שאין להם ברירה אלא לקבל את התרופה הזו.
      והמשטרה שמה זין על האזרחים. זו לא הפעם הראשונה, וגם לא האחרונה.

 3. עדו הגיב:

  הייתי מקבל את סגירת החנות הזאת אם היא הייתה מתרחשת אחרי שסגרו את כל הכספומטים בלוד. לא מזמן קיבלתי קנס של 500 שקל, פניתי שמאלה בצומת, מסתבר שזה היה אסור, הצומת היה פקוק לגמרי כך שאולי הפרעתי לתנועה (לא באמת, הרי אם הייתי ממשיך ישר הייתי מפריע באותה מידה) אבל לא סיכנתי אף אחד כי נסעתי באיטיות משוועת ועדיין – 500 שקל כי מאד מאד קל לתפוס עבריין שעושה את הפנייה הזאת (כמו הרבה מאד נהגים באיזור הזה שלא שמים לב שיש חץ כחול שמאלה, בטח כשהצומת כאמור פקוק לגמרי ואין שום סיכוי שמישהו יבוא ממול במהירות ויתנגש בהם).
  בקיצור הייתי גם מקבל את הקנס הזה בהשלמה אם הייתי יודע שהמשטרה שלנו אשכרה תופסת נהגים עבריינים, מורידה מהכביש את אלו שצריך להוריד ושבכלל המדינה שהמשטרה היא רק זרוע שלה נלחמת כמו שצריך בתאונות הדרכים. זה לא קורה. לא מספיק לפחות לטעמי, לא מספיק בשביל שהם ישימו שוטר במקום שבו אין שום סכנת חיים וידפקו דוחות לאנשים רק כדי לעשות קופה.

  • גיא הגיב:

   @עדו – אני מסכים עם כל מילה.
   היה לי סיפור כזה לפני מעל 10 שנים. נסעתי באיזור שוק הכרמל בת"א בלילה, איזור די שקט מבחינת תנועה בשעות האלו, והיה שם שלט 'עצור', שהוסתר ע"י גגון של חנות, והוצב רק בצד שמאל של הרחוב (זה היה רחוב חד-סיטרי קטן).
   כמה מטרים אחרי הסיפור הזה, עמדה ניידת סמויה, בלי צ'קלקה, ותפסה נהגים אחד אחרי השני. כל 2-3 דקות, נהג. 750 ש"ח כל דוח, ואז עוד היה מדובר ב-4 נקודות.
   ניסיתי לערער על הדבר הזה, אבל לא היה עם מי לדבר.
   2 השוטרות שעמדו שם, היו עסוקות בלרשום דוחות וזימונים לבתי משפט גם למי שהעז להטיל ספק בעבודת המשטרה, תחת סעיף "העלבת עובד ציבור", ואני לא צוחק. מתברר שממש קל להעליב עובד ציבור. כל מי שניסה להתווכח 'זכה' בזימון. גם ללא קללות או מילים מעליבות.

   לפני חצי שנה בערך – בצומת מסובים, פניתי שמאלה בצומת מרומזר, באור ירוק מכיוון יהוד לכביש 4 דרום (לכיוןן ראשל"צ), ועצרו אותי צמד שוטרים. למה? ככה. בדיקה שגרתית. רשמו שהיו לי מסמכים, שהכל בסדר, ונתנו לי להמשיך בנסיעה. הדבר הזה, כולו, לקח לי 10 דקות (הם ביקשו גם לראות את תא המטען שלי – אני לא בטוח שזו היתה פעולה חוקית למהדרין, ללא צו חיפוש, אבל לא היה לי כוח להתווכח). הם לא עשו לי בדיקת "ינשוף", הם לא חשדו בי לרגע בכלום. סתם בדיקה מיותרת של 10 דקות.

   כשתגיע העת שבה המשטרה תעשה באמת את עבודתה, ולא תספר לי כמה דוחות תנועה היא רושמת כל שנה, אני אתחיל להאמין. יש סיבה טובה מאוד לעובדה ששר התחבורה וגם מפקדי המשטרה לא מוכנים לדבר על מונחים של הורדת מספר ההרוגים בכבישים במספרים נטו. הם יודעים טוב מאוד, שכל עוד המשטרה תמשיך לתפוס אנשים ללא מטרה, שלא עשו דבר – שום דבר לא ישתנה.
   סליחה, טעות – דבר אחד כן משתנה: מס' ההרוגים בכבישים. הוא עולה.

 4. עדו הגיב:

  טוב, אז עכשיו התפרסמה כתבה ב'ידיעות' עד כמה המצב חמור בתחום ואיך סוחרי סמים השתלטו על המריחואנה הרפואית. נדמה לי שקוראים לזה 'סיוע ארטילרי'.

  • גיא הגיב:

   הוצאת לי את המילים מהפה..
   קראת לי על זה בסו"ש, וזה ממש עצבן אותי.
   לא רק זה, ד"א – בגלל הטמטום הזה של איך-קוראים-אותו רן שריג, בגלל שהוא עישן ג'וינט רפואי תוך כדי נסיעה, מנסים עכשיו בכנסת לחוקק חוק של פסילת רישיון לצמיתות למי שמעשן מריחואנה רפואית.
   הרי ידוע – שאם אחד עושה, כולם עושים. לא?
   מטומטמים…