פליטים בישראל – עובדות, סיסמאות ופיתרון מציאותי

Refugeeהנושא של הפליטים / מסתננים / מהגרי עבודה בישראל הוא נושא מורכב. בניגוד למה שמנסים "למכור" לנו בימין או בשמאל – אין צד אחד צודק.

בימין מנסים למכור לנו שקרים על האסון הממשמש ובא, אם נעז לתת לכל המסתננים מקלט ואשרות עבודה (שלא לדבר על תנאים סוציאליים). הם טוענים שזהו האסון הגדול ביותר שייפול על ישראל בשנים הקרובות. נציגי הימין יוצאים לסיורים מתוקשרים בדרום תל אביב, וצועקים סיסמאות נבובות על הצורך בגירוש מיידי, למרות שהם יודעים ש:
א. זה בלתי אפשרי.
ב. הם נמצאים בממשלה ולא עושים דבר כדי לפתור את הבעיה.

בשמאל, לעומתם, צועקים שכולם פה גזענים, שחייבים לתת לכל הפליטים אשרות עבודה ותנאים סוציאליים מלאים, שאנחנו חייבים להתייחס לכולם כאל בני אדם, ולקבל כל פליט שנכנס אי פעם לישראל.

אז מי צודק?
אני חייב להודות, שאני קרוב יותר לתפיסה של השמאל ומאשר לזו של הימין, אבל גם מזו יש לי הסתייגויות שונות.

==============================

עם זאת, כדי להסביר את המצב בצורה יותר ברורה, בואו נתחיל קצת בכמה עובדות ונעשה סדר בבלאגן:

1. עד סוף 2012, נכנסו לישראל למעלה מ-55,000 אלף בני אדם (בכוונה אני לא מכנה אותם עד כה פליטים או מסתננים – תכף תבינו למה) – גברים, נשים וילדים – מארצות שונות מאפריקה באופן לא חוקי. בכל שנה, נכנסו כ-10,000 איש. בסוף 2012, הושלמה הקמתה של גדר הביטחון על גבול מצרים. מאז – כשנה עברה – ונכנסו לישראל פחות מ-50 בני אדם. המסקנה: הסיסמא הזו שעליה חוזרים השרים בימין כמו מנטרה, כאילו יש סכנה איומה שיגיעו לכאן עוד אלפי פליטים/מסתננים, אם רק ניתן להם להישאר כאן – היא שטות מוחלטת.

2. הרוב המוחלט של מי שנכנסו לכאן מארצות אפריקה השונות – הם אריתראים וסודנים – שתי קבוצות שלא ניתן להחזיר לארצם מסיבות שונות, שכוללות חשש מהוצאה להורג, מלחמות אזרחים ועוד. ממשלת ישראל, טוענת כבר למעלה מ-3 שנים, שהנה – אוטוטו! ממש מחר! – אנחנו מצליחים למצוא מדינה כלשהי שתסכים לקלוט לתוכה את כל המסתננים – בין אם זו מדינה אפריקאית או מדינה אחרת. בפועל, כפי שכולנו כבר יודעים – זה עוד שקר במסכת השקרים של הממשלה. ביבי, שליחו חגי הדס, ליברמן ואחרים – ניסו כבר הכל. אז נכון – כאלף איש עזבו את ישראל בחזרה לאפריקה עד כה, אבל זו גם טיפה בים, ואלה שחזרו, כבר מבכים ומתחרטים על כך. למרות שהממשלה הבטיחה שהיא תעקוב ותבטיח את שלומם של החוזרים לארצותיהם – גם זה לא קרה בפועל. מה שנקרא, "שגר ושכח".
בנוסף, כמה מאות נשים אפריקאיות קיבלו אישור כניסה לשבדיה, והן עזבו את ישראל תמורת 3,500 דולר למדינה הקרה. פיתרון יפה – אבל בהחלט לא מלא. שבדיה לא תקבל לחיקה 53,000 פליטים. זה פשוט לא יקרה.
מה שכן, יש לומר לזכות האנשים בימין, שהם צודקים באופן חלקי לגבי העובדה, שישראל לא הייתה חייבת לקבל אותם בתור פליטים, שכן אמנת הפליטים של האו"ם, מחייבת את המדינה הראשונה אליה מגיעים הפליטים – לקלוט אותם לתוכה. והלכה למעשה – המדינה הזו הייתה מצרים. עם זאת, כשכל זה נאמר, האם צריך להזכיר לאנשי הימין שגם במצרים הם עברו התעללות, אונס וכו'? קשה לומר שהמצרים אירחו אותם בסבר פנים יפות… במקרים כאלה, למיטב הבנתי, מדינת ישראל צריכה לברור אם אכן מדובר בפליטים, ואם כן – לקלוט אותם על פי האמנה. וזה מביא אותנו לנקודה הבאה.

3. עם כניסתם של אותם בני אדם לישראל, הם נכלאו בכלא סהרונים בדרום. בכלא זה, הם היו אמורים לעבור מיון בסיסי, שיגדיר אם הם פליטים – ושחלה עליהם אמנת הפליטים של האו"ם (עליה חתומה גם ישראל, למי ששכח) – או מסתננים/מהגרי עבודה שפשוט רוצים לשפר את רמת החיים שלהם (ולכן ניתן לגרשם). בפועל, מתוך למעלה מ-55,000 איש ואישה, מוינו פחות מ-2,000, כאשר רק 200 מתוך הבקשות שלהם לקבל מקלט מדיני נדחו. השאר התקבלו. מאז ועד היום – כל שאר פליטים/מסתננים לא מוינו, ובקשותיהם לא נבדקו. לביבי וחבר מרעיו קל מאוד ונוח מאוד לומר שכולם "מהגרי עבודה" או "מסתננים לא חוקיים" (כי כך זו פוטר אותם מלבדוק מה קורה בפועל, וניתן להחיל חוק אחד על חלק מוגדר מאוד באוכלוסיה – ההגדרה הפורמלית לאפליה), אבל למעשה – הם לא יודעים את זה בוודאות. אלה סיסמאות, מילים שאין מאחוריהן כלום. ההרגשה שלי היא, שביבי וחבריו פשוט חוששים מהרגע שבו ייאלצו לאכול את הכובע ולקבל את הפליטים באופן רשמי. אז מה עושה ביבי? כרגיל – ביבי נוקט בגישה של "שב ואל תעשה" (הידועה גם כ-Laissez-faire). זו הגישה הרגילה והפחדנית שלו, הגישה שמובילה אותו כבר שנים (כמו עם החלטות ממשלה, הסכם עם הפלשתינים, יחסי החוץ של ישראל ומה לא) – גישה שתוביל את מדינת ישראל לאבדון.

4. לפני כשנה וחצי, חוקקה הכנסת את התיקון השלישי ל"חוק למניעת הסתננות". חוק זה, איפשר לכלוא כל אדם באשר הוא, רק בשל צבע עורו/מוצאו, למשך 3 שנים – ללא משפט וללא שביצע כל פשע. באוקטובר 2012 הוגשה עתירה בנושא לבג"צ, וב-16 בספטמבר 2013 קבע הרכב של 9 שופטים בראשות הנשיא אשר גרוניס פה אחד, שתיקון זה אינו חוקתי, ופסל אותו. במקומו הסעיף הבעייתי, נחקק במהירות שיא התיקון הרביעי של אותו חוק (הוא עבר בתחילת דצמבר 2013, פחות מ-3 חודשים אחרי פסילת בג"צ). במסגרת התיקון, יהיה ניתן להחזיק מסתננים במשמורת לשנה אחת (במקום שלוש – מה שעדיין לא פותר את העבודה שאוסרים כאן אנשים ללא עילה וללא משפט) במתקן שהייה (שבאופן תיאורטי בלבד, אמור להיות) פתוח בנגב ובו תנאי מחיה בסיסיים (כגון מזון, שירותי רווחה ובריאות), ויוטלו הגבלות על העסקת מסתננים. על פי הגדרה זו, מתקן פתוח, הוא כזה שניתן לצאת ולהיכנס אליו ללא כל הגבלה. בפועל, המתקן הזה, שכאמור – נמצא באמצע המדבר – אינו פתוח כלל וכלל. על הנמצאים בו לחתום 3 פעמים ביום כי הם נוכחים, והחל מ-22:00 ועד הבוקר – המתקן סגור לכניסות ויציאות. אמנם הובטח שיהיו אוטובוסים שיאפשרו לפליטים לצאת לבאר שבע במהלך היום, אך בפועל הבטחה זו לא קוימה. המתקן, שכרגע יכול לאכלס עד כ-1,100 אנשים, אמור לכלול בהמשך כ-3,500 אנשים, עד לגירושם. ושוב – אני מזכיר: נכון לרגע זה, על פי הערכות גסות, בישראל יש למעלה מ-53,000 איש ואישה שהגיעו מאפריקה. כלומר: בהערכה אופטימית לגמרי, רק כ-6.3% מכלל הפליטים/מסתננים ייאסרו. פיתרון? לא ממש. אבל זו כותרת בעיתון, וזה מה שחשוב לפוליטיקאים שלנו. בנוסף, יש לציין, שהקמת המתקן הזה עולה למדינת ישראל – כלומר לכולנו – מאות מיליוני שקלים. מלבד העובדה שהקמת ותחזוקת המתקן הם יקרים ביותר, אלה שנאלצים לחיות בו, מקבלים על חשבונינו 500 דולר מדי חודש – כדמי כיס. אם יסכימו לעבור לחיות במדינה אחרת – יקבלו עוד 3,500 דולר לאדם.

5. גדעון סער, שר הפנים, טוען שהמסתננים תופסים מקומות עבודה של ישראלים – ואין שקר גס מזה. נתחיל בזה, שרוב הפליטים לא עובדים, כי אין להם אפשרות כזו. מעסיקים רבים אינם מוכנים להסתכן בקנסות וסנקציות פליליות (בעקבות התיקון הרביעי הנ"ל), ולכן אינם מעסיקים את הפליטים ללא אשרת עבודה. אבל זה לא הכל. אלו שכן עובדים – עושים זאת בעבודות שישראלים לא מוכנים להתקרב אליהן. דוגמאות? יש רבות: מנקי רחובות, שוטפי כלים, עבודות בניין, סיעוד בקשישים במצב סיעודי מורכב (בבית החולים האחרון שבו סבתי הייתה מאושפזת, עבדו רק ערבים-ישראלים, רוסים ופליטים. הם עושים שם עבודת קודש בתנאים מחפירים. ה"ישראלים" שסער מזכיר? לא היה להם זכר). אז בבקשה אל תספרו לי על כך שישראלים נשארים ללא עבודה בגלל הפליטים. אין בזה שמץ של אמת. אם גדעון סער רוצה להביא לארץ עוד פועלים תאילנדים/רומנים/פיליפינים, ולספק עוד עבודה וכספים לחברי מרכז ליכוד, שיאמר זאת בבירור. ההסתתרות הזו מאחורי תירוץ הפליטים הכה עלוב מקומם.

6. יש מי שכל הזמן מדגיש את נושא הפשיעה בקרב המסתננים/פליטים – חשוב לי לעצור רגע ולכתוב על הנקודה הזו: ראשית, אין בזה אמת. רמת הפשיעה בקרב הפליטים/מסתננים נמוכה באופן משמעותי באופן יחסי לגודלם באוכלוסייה (ואת זה הציג מכון המחקר של הכנסת עצמה – זהירות PDF), וזאת על אף שלא נותנים להם תנאי מחייה מינימליים, כמו אשרות עבודה.
כלומר: גם לוקחים מהם את הזכות להתפרנס בכבוד, וגם מצפים שהם ישיגו "איכשהו" אוכל ומגורים. ה"איכשהו" הזה לא מעניין אף אחד בממשלה. כולם יודעים מה אומר ה"איכשהו" הזה – גניבות. אבל אין אחד שאומר את זה בקול רם, חד וברור. לאדם ללא אוכל, שמצרים את צעדיו ומאיימים כל הזמן לעצור אותו ואת משפחתו באמצע הרחוב, אין ברירה אלא לגנוב, כדי להאכיל את עצמו ואת משפחתו. וזה לא שאני מצדד באלימות או בגניבות – אבל המצב שבו העמידו את הפליטים הוא בלתי אפשרי בכל קנה מידה. שנית, אם נחזור לרגע לרמת הפשיעה, נראה שרמת האלימות והפשיעה בקרב ישראלים או אפילו מהגרי עבודה, שכן מקבלים אשרות עבודה חוקיות בישראל – גבוהה פי כמה. ההפגנות הלא-אלימות בימים האחרונים, מראים עד כמה העובדה הזו של אלימות מצידם של הפליטים היא שקר נלוז.

7. מה קורה בעולם? אחד הטיעונים שמהם יש לי הסתייגות דווקא מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, היא העובדה שאף אחד שם לא מדבר על מה שקורה בעולם, ומצד שני – בימין מנפנפים בכך בכל הזדמנות – כאילו ישראל היא או אי שחור של גזענות טהורה, או המדינה הכי מדהימה לפליטים עלי אדמות. אז מה קורה בפועל? נתחיל בזה, שמדינת ישראל, באופן יחסי נותנת יחס סביר-מינוס בהשוואה למדינות אחרות. לא משהו להתגאות בו, אבל בהחלט יכול להיות יותר טוב:
ארה"ב מגרשת מהגרים ממקסיקו – אבל המקסיקנים לא נחשבים לפליטים ממדינות שבהן חייהם בסכנה. זה לא אותו מצב כמו זה הפליטים מאפריקה.
איטליה משלמת למרוקו מדי שנה מיליוני יורו, בכיד שתפעיל כוח נגד מסתננים "בכל דרך אפשרית", מבלי לשאול שאלות. אלה שכן מצליחים להגיע לאיטליה, מועברים למתקני הסגר. עד כאן – החבר'ה מהימין צודקים (ואם לאיטלקים מותר – למה לנו אסור?). אלא שבאיטליה, נבדקת זכאותם לקבלת מקלט, ואם הם נמצאים זכאים – הם משוחררים מיידית, ועובדים במדינה ככל אזרח, על אף שהם אינם זכאים להטבות סוציאליות. היחס הזה דומה מאוד גם בגרמניה, בצרפת ובספרד.
בבריטניה מנסים למנוע כניסה של מסתננים ממדינות שונות באירופה (רומניה, בולגריה ואפילו מצרפת) – אבל אלה אינם פליטים, כי אם מהגרי עבודה אמיתיים. כך שההשוואה לא ממש במקום.
היחידים שאפשר לומר שנותנים יחס גרוע בהרבה לפליטים/מסתננים – הם האוסטרלים. אלה בודקים את זכאותם למקלט, אבל גם לאחר מכן, אם נמצאו זכאים, הם מגורשים לפפואה גיניאה החדשה, ולא מאושרת כניסתם לאוסטרליה.

האם ישראל טובה יותר? טובה פחות? תשפטו אתם. שוב – אני חושב שהמצב פה מורכב, וההשוואה למדינות אחרות היא בעייתית מהרבה בחינות.

8. בינתיים, מי שעובר על החוקים שהם עצמם יצרו – אלה חברי הכנסת והשרים, השולחים את השוטרים לבצע את עבודתם המלוכלכת. הם שולחים אנשים בעלי משכורת נמוכה, חסרי חינוך, בריונים וכמעט ללא תנאים סוציאליים, להשתלח באלימות כלפי אנשים מחוסרי זכויות אדם בסיסיות. והם עושים את זה עוד לפני שפליט כלשהו עבר על החוק. סתם, כי הוא שם, ויש לו צבע עור מתאים.

בעניין דומה, "שעשע" אותי לקרוא היום, שבעוד שבוע מתכוונים לעשות בכנסת "יום פתוח" ליהודים (ואני בכוונה לא כותב ישראלים) שרוצים לבוא ולשמוע את הח"כים – אבל אותם ח"כים לא מוכנים לתת לשום שיח מורכב על הפליטים לחצות את רף המשכן ה"מכובד" שלהם. חס וחלילה שאיזה ח"כ יראה פליט ויחשוב לרגע שמדובר בבן אדם… וזו ההגדרה האולטימטיבית מבחינתי לגזענות, רוע לב ואטימות. יו"ר הכנסת אדלשטיין יכול לספר לעצמו שהוא יו"ר של כולם עד מחר – בפועל הוא היו"ר של מירי גרב והפרובוקציות שלה (ולא – זו לא טעות כתיב. האישה הזו מזכירה לי סירחון של גרב).

9. השיח בימין גורס, שזכויות של קבוצה אחת – חייבות לבוא על חשבון הזכויות של קבוצה אחרת (גם הח"כים והשרים אומרים זאת במילים אילו או אחרות, וגם הפובליציסט יועז הנדל (זהירות – פייסבוק), שהיה דוברו של נתניהו לתקופה קצרה, כותב על כך בטור השבועי שלו ב"ידיעות אחרונות" באופן חד-משמעי). מישהו שם מדבר כל הזמן על "משחק-סכום-אפס", ולא ברור לי למה, מלבד הרצון לדבר פופוליסטית. הסיסמא הזו, חוזרת על המנטרה "עניי עירך קודמים". ציטוט יפה – אבל חסר חשיבות, כאשר המדינה לא עושה דבר למען ענייה, ולא עשתה דבר גם לפני שהפליטים הגיעו לכאן (ואם ביבי יישאר בשלטון – אתם יכולים להיות בטוחים שגם לא יעשו הרבה אחרי שהפליטים כבר לא יהיו כאן). כמו כן, ברור גם שהפתרון של מאסר של חלקיק מהפליטים הוא בהחלט לא פתרון עבור עניי הארץ. זו בדיחה עצובה מאוד.
בנוסף, טענה כזו, שזכויות של קבוצה אחת באות על חשבון קבוצה אחרת – היא למעשה הודאה ישירה לכך שאין מה לעשות לגבי הפערים הכלכליים בחברה, שכן סיוע לעניים – אומר בהכרח פגיעה בעשירים ולהיפך. ואני רוצה לראות את ביבי מודה בזה בפה מלא בפני בוחריו – שרובם מגיעים מהשכבות החלשות בחברה.

==============================

Refugee_Bannerאז אחרי כל מה שנכתב לעיל – מהו הפתרון לבעיה הזו של הפליטים/מסתננים? הרי להתלונן זה הכי קל – וכדאי לכל הפחות לתת פיתרון אופרטיבי, לא?
האם אנחנו צריכים לתת לכל המסתננים/פליטים הטבות סוציאליות מלאות? לעניות דעתי, התשובה היא חד משמעית לא. אז מה כן?
כפי שכבר טען בעבר המפכ"ל יוחנן דנינו, אנחנו חייבים לאפשר להם לפחות לעבוד. זה המינימום הנדרש.

ומדוע זה כל כך חשוב? יש לזה הרבה מאוד סיבות ונימוקים, והנה החשובים שבהם:

1. רמת הפשיעה תרד. אדם שיש לו משכורת – ובשבילם משכורת מינימום בישראל זה הון עתק – לא צריך לגנוב למחייתו. מדי בוקר בחמש בערך, כשעוד חשוך בחוץ, אני הולך לטיול הבוקר עם הכלב שלי. מדי בוקר אני רואה את פועלי הניקיון האפריקאים שמתחילים את עבודתם, ומסתובבים באפוד זוהר ברחובות השכונה שלנו. ואיכשהו – אני לא חושש מהם או מאלימות מצידם. והסיבה היא פשוטה: יש להם עבודה. ואם תשאלו אותי היום, אם יש לי בעיה שפועלים מאפריקה יעברו לגור בשכונה שלי – אומר לכם חד משמעית: אין לי שום בעיה עם זה – כל עוד הם יוכלו לעבוד.

2. הכי חשוב לטעמי – הפליטים יוכלו להתפזר ברחבי ישראל, ולא להוות עול על תושבי דרום תל אביב, שאני באמת מבין את מצוקתם. אין שום סיבה ששתי שכונות עניות בדרום תל אביב ישכנו את כל עשרות אלפי הפליטים המסכנים. אין בזה צדק חברתי, אין בזה היגיון – וזה פוגע בכולם, בישראלים כמו בפליטים.

3. כיום, בתי החולים שחייבים לתת לפליטים טיפולי חירום בחינם – מפסידים מיליוני שקלים בשנה, בגלל שלפליטים אין ביטוח רפואי, והם אינם משלמים לביטוח לאומי. בתי החולים, הלכה למעשה, מסבסדים את הטיפול בפליטים. ושוב – הכל חוזר אלינו, האזרחים. הסבר מפורט יותר? לפליטים אין כיסוי רפואי, ומי שמשלם את המחיר זה, שוב – כולנו. תנו להם לעבוד – והם לפחות יוכלו לרכוש ביטוח רפואי, ולא להיות עול על משלמי המיסים בנושא זה.

4. הגיע הזמן שנתייחס אליהם כאל בני אדם. אמת פשוטה: בין אם הם פליטים או מסתננים (ואת הדבר הזה צריך לבדוק לעומק לפני כל ההצהרות הסתומות של ביבי וחבריו) – הם קודם כל בני אדם. להזכירכם: גם ההורים שלנו היו פליטים. הם הגיעו מאירופה ומארצות ערב. סבא שלי היה פליט מפולין, והסתנן לישראל בשנת 1936. הוא גם סייע ליהודים אחרים להסתנן לישראל בשנים שלאחר מכן. ולמי ששכח – גם אז זה לא היה חוקי (הבריטים לא בדיוק שמחו לקבל את פנינו כאן). ועכשיו אתם יכולים להוסיף לזה את השטות המוחלטת של הפרקליטות מלפני שבועיים, שבה היא בחרה לכתוב – במסמך תביעה רשמי בשם מדינת ישראל – את מספריהם הסידוריים של הפליטים ולא את שמותיהם – סמל נורא ואיום לכל יהודי. בשורה התחתונה, ההפרדה הזו בין מי שיהודי לבין מי שלא היא לכל הפחות מכעיסה ומקוממת.

5. הפליטים, כאמור – לא תופסים מקומות עבודה של ישראלים. הם פשוט לא. ההיפך הוא הנכון – הם יכולים לסייע להרבה מאוד בעלי עסקים בישראל, שלא יהיו תלויים בשיטת הדלת המסתובבת של מהגרי עבודה, ששרי הפנים לדורותיהם אחראים לה. זו שיטה שבה מנצלים עובדים זרים, ונותנים למנהלי עבודה להתעמר בעובדים ע"י לקיחת הדרכון שלהם, דרישה לתשלום "קנס" או "דמי תיווך" (תקראו לזה באיזה ביטוי מכובס שתרצו – זה פשוט שוחד). במקום להביא לפה רומנים ומולדובים, שמתעללים בקשישים, אפשר להיעזר בסודנים ובאריתראים. מניסיון – הם עושים עבודה נפלאה (כאמור – ראיתי איך הם מטפלים בקשישים עם המקרים הסיעודיים הקשים ביותר. וראיתי גם איך 5 מטפלות ממולדובה ורומניה התעללו בסבתא שלי במשך שנים).

6. לא נצטרך לממן מכיסינו "דמי כיס" בגובה של מאות דולרים לכל פליט, רק כדי שלא יעבוד. וגם לא נצטרך לשלם להם 3,500 דולר בשביל שיעזבו אותנו בשקט.

7. לא נצטרך לממן מכיסינו מתקני "שהייה" – מילה מכובסת לבתי כלא לא אפקטיביים.

8. המשטרה תוכל להפנות משאבים של כוח אדם לצורך עבודת שיטור אמיתית, ולא לצורך מעצר של אנשים מסכנים חסרי עתיד, שמפחדים מהצל של עצמם.

9. הגדר לא תאפשר כניסה של מסתננים/פליטים נוספים. הסיפור הזה נעצר, וכולם יודעים את זה. גם הפליטים עצמם. הסיפור של 10,000 פליטים בשנה לא יחזור על עצמו. אפילו לא קרוב לזה.

==============================

המסקנה היא ברורה:
נכון לעכשיו, הפליטים/מסתננים נמצאים כאן כדי להישאר. הפתרונות החלקיים שמציעים בממשלה מתעלמים מהמציאות – בין אם מדובר בעצימת עיניים מכוונת, או בין אם מדובר בטיפשות. בשורה התחתונה, קשה לומר שלמדינת ישראל יש מדיניות סדורה וברורה לגבי הפליטים שהגיעו לישראל.

אי לכך ובהתאם לזאת, חייבים להתבצע מס' צעדים באופן מיידי:
1. לתת לכולם אשרות עבודה זמניות (ואני לא מדבר על כאלה שהם יצטרכו לחדש מדי חודש, אלא על אשרות לשנה-שנתיים לפחות), שתהיינה כפופות לחוק הפליטים – כלומר אם יימצא שמסתנן כלשהו אינו מוגדר כפליט, ניתן יהיה לגרשו מיידית. .
2. להתחיל לבדוק בצורה מסודרת, פרטנית ואמיתית את זכאותם של הפליטים למקלט – מבלי להצהיר בטיפשות ובעיוורון שכולם מהגרי עבודה/מסתננים.
3. לבחון את המדיניות של פועלים זרים בישראל, והיכולת להפסיק לעבוד עם עסקנים, שעושקים את העובדים שמגיעים לפה ממזרח אסיה ומזרח אירופה.
3. לבנות מדיניות סדורה וברורה של טיפול בכל הפליטים – מדיניות שבפועל אינה קיימת כיום.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

7 תגובות לפוסט “פליטים בישראל – עובדות, סיסמאות ופיתרון מציאותי”

post_author." -->\n"; ?>
 1. שי הגיב:

  "לפני כשנה וחצי, חוקקה הכנסת את התיקון השלישי ל"חוק למניעת הסתננות". חוק זה, איפשר לכלוא כל אדם באשר הוא, רק בשל צבע עורו/מוצאו, למשך 3 שנים – ללא משפט וללא שביצע כל פשע"

  לא נכון. החוק אומר (סעיף 1, "הגדרות"): "מסתנן – מי שאינו תושב כמשמעותו בסעיף 1 לחוק מרשם האוכלוסין, התשכ"ה-1965, שנכנס לישראל שלא דרך תחנת גבול שקבע שר הפנים לפי סעיף 7 לחוק הכניסה לישראל"

  כלומר אין התיחסות לצבע עור או מוצא. רק לעבירה של מעבר גבול ללא האישורים הנדרשים.
  וזה הגיוני: מסתנן הוא מי שאשם בפשע של כניסה בלתי חוקית לישראל.
  אפשר במקרים מסויימים (פליטים) לבחור שלא להעניש אותם על הפשע הזה. אבל לפחות פורמלית מדובר בעברינים.

  אתה בחרת לנסח את הדברים שלך כאילו החוק גזעני, כי הוא מתיחס לצבע עור או מדינת מוצא. וזה פשוט לא נכון.

  • גיא הגיב:

   @מך – אל תיעלב, אבל אני אייחס את זה לתמימות שלך, אם לא אכפת לך.

   בוא תסביר לי בבקשה שני דברים:
   א. איך אתה יודע שמי שנכנס לישראל נכנס באופן לא חוקי? איך אתה מגדיר "לא חוקי"? כי למיטב ידיעתי, פליט לא נחשב כ'נכנס לא חוקי' לפי אמנות האו"ם. אם מדובר בפליט, על המדינה לקלוט אותו. ושוב – ישראל חתומה על האמנה הזו! (לא מדובר כאן באמנה לאיסור הפצת נשק גרעיני, שישראל מסרבת לחתום עליה – כי אם על אמנה ידועה, שישראל הכירה בה, כמו רוב העולם המערבי. אבל מדינת ישראל הרשמית מסרבת בתוקף לבדוק אם הם פליטים או מהגרי עבודה, כפי שהממשלה טוענת.

   ב. אני עוד לא ראיתי שאסרו על סמך החוק הזה אף עובד זר תאילנדי / רומני (ובבקשה אל תספר לי שאין ביניהם עובדים לא חוקיים…). המתקן ה"פתוח" הזה נועד לקהילה מאוד מסוימת, בעלת מאפיינים מאוד-מאוד מסויימים. יתרה מכך – המהירות שבה עבר התיקון הזה לחוק (3 חודשים! תראה לי חוק אחד שעבר במהירות הזו!), מוכיחה את כוונת המחוקק.

   ועוד נקודה בהקשר הזה: שים לב, שגם הפליטים הבודדים שמגיעים מסוריה, למשל – ויש כאלה, אם עוד לא שמעת – ועוברים את הגבול בצורה "לא חוקית" עפ"י הגדרת החוק (כלומר מי שלא עבר בצורה מסוגרת במעבר הגבול שהוגדר ע"י שר הפנים), לא מקבלים את היחס הזה. ההבדל הוא, שאת הסורים אנחנו יכולים לזרוק בחזרה לסוריה (אחרי טיפול רפואי) מבלי שאף אחד יעשה בעיות או יצעק על זה (למעשה הפליטים האלו מודים לנו על האירוח והטיפול, שאנחנו נותנים להם בבתי החולים בישראל).

   החוק הזה הוא חוק גזעני, שי.
   שום עמימות לא תכסה על העובדה הזו.

 2. מודי הגיב:

  שכחת פרט חשוב בתכנית – את הכסף שנחסוך על מתקני כליאה וביטוח בריאות ודמי כיס , להשקיע בשכונות המוזנחות בדרום תל-אביב

 3. סירו הגיב:

  אני מסכים בגדול עם כל מה שכתבת אבל, בהתייחסות לסעיף 6:
  אחרי הכתבה בהארץ על פיטורי עידן נתן, מחבר הדו"ח המדובר, הגעתי לכתבה שמאשימה אותו בעיוותי מחקר:
  בפרט (א) cherry picking של המדגם כדי שיתאים לתאוריה של "קטן מגודלם באוכלוסיה"
  (ב) חורס התייחסות לפער בין מקרים מפוענחים, למקרים מדווחים שלא פוענחו, אבל יש תיאור חשוד.

  להלן המקור:
  http://mida.org.il/?p=199

  • גיא הגיב:

   @מודי – צודק. זה אכן סעיף ראוי, שיש ליישמו. בכלל, הייתי שמח אם היו משקיעים יותר בשכונות עניות בישראל באופן כללי, במקום לצעוק כל הזמן "עניי עירך קודמים", רק כאשר מדובר ב"פלישת הזרים". באותה מידה בדיוק, היו יכולים להפסיק את התמיכה המאסיבית בהתנחלויות, והעברת המיליארדים שמושקעים שם לשכונות כמו דרום תל אביב ושכונות דומות בערים אחרות (והאשמה היא לא רק מדינית אלא גם של הרשות המקומית, שמעדיפה ביודעין לחזק את החזקים ולהחליש את החלשים).

   @סירו – קראתי את הכתבה בלינק ששלחת, ויש לי כמה הערות:
   1. האתר הזה, כמו אתרי חדשות מהצד השמאלי של המפה הפוליטי, לא מספר על האג'נדה שמסתתרת מאחוריו (ואני לא מצדיק לא את אלה ולא את אלה).
   אתר "מידה" מתהדר בכך ש: "‘מידה’ הוא אתר אינטרנט חדשותי ואינטלקטואלי אשר שם לו למטרה להעמיד לרשות הציבור מידע ועמדות שאינם שכיחים בשיח הרווח באמצעי התקשורת בישראל".
   אני מאוד 'אוהב' אתרים שמתהדרים בכך שהם – ורק הם – נותנים מידע "שאינו שכיח" בתקשורת הישראלית. כאילו שכל החוכמה נמצאת רק אצלם.
   אלא שחיפוש קצר בגוגל, מראה שבסה"כ האתר הוא בעל אג'נדה מאוד פוליטית-ימנית, ולכן מוטה בעצמו (וד"א – קראתי כמה וכמה מאמרים שלהם אחרי שהפנית אותי לשם. קשה לומר שיש בהם מידע יוצא דופן).

   אבל אם לרגע נעזוב את ההתייחסות אד-הומינם, ונחזור למאמר עצמו:

   2. "בשיחות שערכנו עם מומחים לקרימינולוגיה ולשיטות מחקר ממדעי החברה, התברר כי המתודולוגיה של ד”ר נתן אינה עומדת בדרישות האקדמאיות המקובלות" – מיהם אותם חוקרים? כל עיתון או כלי תקשורת שמכבד את עצמו, ייתן ציטוט אחד לפחות של מומחה שכזה, בעל שם, שיאמר את הדברים בצורה גלויה. איפה הם?

   3. "בכדי שיפתח תיק צריכה קודם-כל להגיע תלונה למשטרה. אלא שישראלים רבים הגרים באזורי עוני בקרב זרים אינם מתלוננים (בין השאר כי התייאשו מהטיפול) ובנוסף, עבירות רבות בתוך חברת הזרים עצמה אינן מדווחות" – מהציטוט הזה משתמע, שהדבר הזה קורה אך ורק אצל מי שגר בקרב האוכלוסייה הזרה – ולא כך הוא. כמות התיקים והתלונות הבלתי-מדווחות בקרב ישראלים שאינם חיים בשכנות לזרים, גדולה פי כמה (למשל עבירות מין בקרב נשים שאינן מתלוננות, בגלל שמדובר בבן משפחה או מישהו שהן מכירות). וראה זה פלא: מתברר שלמשטרה אין שום בעיה להוציא מדי שנה דוחו"ת סטטיסטיים לגבי רמות הפשיעה השונות, באיזורים שונים וכו' – למרות שמדובר בנתונים חלקיים בלבד!

   4. "ככל שאנחנו ניגשים ומפלחים את עבירות האלימות הקשות, את עבירות המין הקשות, את אירועי השוד הקשים, הנתח שלהם הוא הרבה יותר גדול והרבה יותר דרמטי. אם אני אקח רק את שנת 2012" – אבל לפני שתי פסקאות אמרתם שאין לכם שום דרך לדעת איך לפלח את סוגי העבירות! אז איך פתאום אתם כן יודעים?!

   5. ואם כבר שתי פסקאות לפני זה: השוטרים בתחנת לוינסקי – תחנה שהוקמה אך ורק בגלל הזרים! (תחנה קטנה, שלא הייתה קיימת קודם לכן) – טוענים שב-109 מתוך 123 תיקים שנפתחו, היו מעורבים זרים. וואלה. מה אתם אומרים. בתחנה שהוקמה רק בגלל הזרים, הרוב המוחלט של התיקים הם של זרים. כמה מפתיע.

   אתה מבין? גם בתוך המאמר הזה יש כמה סתירות שאין עליהן תשובה.

   ועם כל זאת, שוב – נניח לרגע שאני טועה, ושהמאמר הזה מביא טיעונים מוצדקים לגמרי, ללא סתירות, ונניח שכמות העבירות שלהם – לפי סוגים או שלא לפי סוגים (מחק את המיותר) – גבוה מחלקם באוכלוסייה. נניח לרגע שאני סמולני שלא רואה את האמת שטופחת על פרצופי.

   אני לא מבין – למה אנשים מצפים?
   קח אדם שהתעללו בו בכל שנות נעוריו וחייו הבוגרים, אדם עני, שנתלש ממשפחתו, הופך לפליט כדי לא לגמור כמו החברים שלו במדינתו (נשמע לך מוכר? בערך כמו מה שקרה לעם היהודי לפני פחות ממאה שנה).
   עכשיו קח ממנו את האפשרות לקבל מקלט מדיני כפליט – מבלי לבדוק את זהותו – אבל באופן שרירותי אסור עליו לעבוד, לחיות עם מזון סביר וקורת גג, ואיים עליו בכל רגע נתון למנוע את חירותו לתקופה בלתי מוגבלת על לא עוול בכפו. כמו כן, אל תשכח לאיים עליו להחזיר אותו למקום שבו ייהרג באופן כמעט ודאי.

   מה אתה חושב שתקבל מאדם שכזה – אזרח למופת?

   להזכירך, הנה פיסת היסטוריה קטנה:
   כשזה קרה ליהודים שהסתננו ארצה בשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת (הבריטים לא קיבלו את היהודים בעין יפה בארץ ישראל/פלשתינה), הוקמו מחתרות האצ"ל והלח"י – לא בדיוק ארגונים יפי-נפש, שדגלו בדרך ארץ ואזרחות למופת. האצ"ל הפכה לאחת המחתרות הכי אלימות שיש, והיא רצחה מאות בריטים בישראל ללא הכרה. מנחם בגין, אחד מראשי הממשלות הכי אהודים בישראל, היה ממנהיגי המחתרת הזו (ובשנותיו כראש ממשלה, בסופו של דבר – נתן מקלט לאלפי פליטים וייאטנמים).

   בשורה התחתונה: אנחנו לא היינו יותר טובים ממה שהם היום. אנחנו היינו באותו מצב בדיוק. איימו לרצוח את היהודים במדינות שבהם הם גרו, והם נאלצו להימלט לפלשתינה/ישראל. אז למה אנחנו חושבים שאנחנו יותר טובים? מי החליט שאנחנו היהודים "עם סגולה", "אור לגויים"? איך יכול להיות שכבר שכחנו מאיפה התחלנו ועל מה נלחמנו?

   • סירו הגיב:

    באשר לפסקאות האחרונות במאמר – לא התווכחתי עם הדעה שהצגת. אני מסכים איתה ומציג עמדה דומה כבר די הרבה זמן.

    אני רק חושב שהאזכור של המחקר של הכנסת צריך לכלול כוכבית כלשהי, כי יש בו בעיות. גם בביקורת עליו יש בעיות, אבל לדעתי אי אפשר לקבל את טענתו כעובדה מוגמרת.