תרגום החלטת האו"ם על קבלתה של פלשתין כחברה משקיפה

שי מכנס הוא חבר שאני מחשיב בשלישייה הפותחת של חבריי הטובים ביותר. הוא דוקטור לפיזיקה, שכרגע עמל על הפוסט-דוק השני שלו במכון ויצמן, לאחר שחזר לפני כחודש מהעיר Ulm שבגרמניה, בה שהה ב-3 השנים האחרונות (לצורך הפוסט-דוק הקודם). למיטב ידיעתי, הוא גם הישראלי היחיד, שהתקבל במלגה מלאה למחזור הראשון של אוניברסיטת הסינגולריות של ריי קורצווייל, לפני כ-3 שנים וחצי.

בעקבות קבלתה של פלשתין כחברה משקיפה שלא מן המניין באו"ם ביום חמישי האחרון, ישב שי בשקדנות האופיינית לו, ותרגם את הבקשה וההחלטה (זהירות, PDF) המלאות שהתקבלו בעצרת הכללית של האו"ם.

ובמילותיו שלו:

"מכיוון ולטעמי לא התעמקו בנושא מספיק בתקשורת הישראלית ובמידה רבה מתעלמים מהמשמעויות האסטרטיות הקשות מאוד של קבלת פלסטין כמדינה משקיפה באו"ם, החלטתי לקחת יוזמה ולתרגם את החלטת המועצה הכללית של האו"ם מ כ"ט בנובמבר 2012.

תקראו ותבינו את עומק הבור.

תרגישו חופשי להפיץ למי שאתם רוצים (כולל בלוגים וכו').
לעניות דעתי הלא קובעת, חשוב שאזרחים שהולכים בקרוב לקלפי יבינו מה הולך ליפול עלינו.
וכל אחד יעשה את החשבון שלו מי אשם, ומי נכון שיוציא אותנו מהבוץ הזה".

התרגום כולל הערות ודגשים של שי (שאין בהם שום תמיכה בצד פוליטי זה או אחר).
אני חושב שחלה על כל אחד ואחת מאיתנו החובה לקרוא את הקובץ הקצר הזה במלואו.

למי שעוד לא ברור מה המשמעות של ההחלטה הזו, הנה כמה דגשים:

===================

ועתה לכמה פרשנויות של עבדיכם הנאמן (וכן, חלקן פוליטיות. אני לא מתיימר להיות מאוזן בדעותיי):

למרות שאינני מחשיב עצמי כשמאלני או ימני במובן הישן של המושג, אני יכול לומר בבירור דבר אחד: שהמשך שילטונו של בנימין נתניהו עם איווט ליברמן הוא אסון ברמה הלאומית, שחייבים לעצור. ובניגוד לרבים שחושבים אחרת – אני גם חושב שניתן לעצור את ההמשך, שיש הטוענים שהוא "בלתי נמנע".

מעבר לעובדה שבקדנציה הנוכחית התדרדרו יחסיה של ישראל עם רוב העולם המערבי, כפי שלא הדרדרו מעולם (לפחות לא מאז ימי החרם הערבי) – ראש ממשלתינו מביא לכך שאנו נהיה בקרוב מבודדים כלכלית, חברתית ומדינית. ואם מי מכם חושב שאנחנו מדינה אוטוקרטית שיכולה לחיות ללא סיוע אמריקני, ייצוא או יבוא של סחורות – הרשו לי לתקן אתכם: שטויות. מדינת ישראל תלויה במערב, בדיוק כפי שהיא היתה תלויה בו ביום שנולדה.

אפילו ההיי-טק הישראלי המפורסם לא יכול לצמוח כאן בלי תשתית אמריקאית. הנה שיעור מס' 1 בכלכלה: כדי שההיי-טק ימשיך למכור במיליארדים – מישהו צריך לרצות לקנות. על התעשייה הצבאית ושאר ענפי המשק – בכלל אין מה לדבר. אנחנו מדינה קטנה, שזקוקה נואשות לחמצן של מדינות המערב. וכבר היום יש מדינות שמחרימות חלק מהתוצרת הישראלית. תשאלו את המפעלים הללו מה הם חושבים על המדיניות של ביבי.

והנה עוד נקודה שמגחיכה את ההנהגה הישראלית: בניגוד למה שטען בשבוע שעבר איווט ליברמן בכנס סבן, כי המדינה הפלשתינית אינה מכונה מספיק בכדי להיות ריבונית בשל העובדה שאין לה הכנסה מינימלית לנפש של 10,000 דולר, דווקא הבנק הבינלאומי, האו"ם וקרן המטבע הבינלאומית, קבעו באפריל 2011, כי הרשות הפלסטינית היא מעל לסף התפקוד הנדרש למדינה.

יתרה מכך – זה הזמן להזכיר למר ליברמן, כי גם ישראל, עד לפני 14 שנים – לא היתה נכללת במה שהוא מכנה "זכות למדינה ריבונית", שכן גם כאן, ב-50 השנים הראשונות, לא היתה הכנסה לנפש של 10,000 דולר לנפש.

ההחלטה הישראלית המטומטמת שהתקבלה בתחילת השבוע האחרון, להעניש את בקשת ההכרה של הפלשתינים לאו"ם, לבנות עוד 3,000 יח' דיור בהתנחלויות ולעצור את הזרמת המיסים לפלשתינים, תגרום לנזק רב אף יותר. מעבר לעובדה שהחלטות אלו תבאנה להתחזקותם של הקולות הקוראים להחרים את ישראל, ההחלטות האלה בעיקר מחזקות את מי שאסור לחזק אותו: את החמאס. והשיח המתלהם והרדוד בישראל לא מזכיר זאת מספיק.

הנה תזכורת: החמאס אינו מקבל שקל אחד ממדינת ישראל, ולמרות הכל – הוא שורד, ואף משגשג. את כל הכסף הוא עושה מתרומות ומגביית מיסים ממוצרים המועברים לרצועת עזה דרך המנהרות התת-קרקעיות. את הכסף שישראל תמנע מהפלשתינים, היא תמנע מהרשות בגדה. לא בעזה. בעזה כבר מזמן למדו איך להתמודד ולשרוד בלי עזרתה של הרשות הפלשתינית בראשותו של אבו-מאזן.

העובדה שהאו"ם החליט להכיר בפלשתין – ואף הכיר בעובדה שעליה להתנהל כמדינה דמוקרטית, תביא לכך שבקרוב החמאס יתחזק ואף יעלה לשלוט בכל המנגנונים הפלשתיניים. ויש לכך 2 סיבות:
ראשית, האם צריך להזכיר לכם, שדווקא אותה החלטה של ג'ורג' בוש ונתניהו-שרון לכפות על הפלשתינים בעזה בחירות דמוקרטיות – היא-היא שהביאה לעלייתו של החמאס? אני יודע – קל לנו לשכוח לפעמים שדמוקרטיה לא תמיד פועלת כמצופה ממנה במדינות ערביות.
שנית, התושבים בגדה, רואים כיצד החמאס דואג לשכניהם בעזה. הם רואים כיצד עזה משגשגת. ושלא תהיה לכם טעות – עזה אכן משגשגת כלכלית. הרבה יותר מהגדה. מדי יום עומדות אלפי משאיות בגבול רפיח ובכרם-שלום, ומעבירות סחורות מכל הבא ליד. ומה שלא עובר במשאיות – עובר במנהרות, כאמור. אי העברת הכספים שמגיעים לפלשתינים בחוק (ישראל רק גובה אותם עבור הרשות שפלתינית, מתוך החלטה שהתקבלה בהסכמי אוסלו, ולאחר שישראל עמדה על כך. היא לא עושה לאף אחד טובה), תביא לכך שיותר ויותר תושבים יזעקו להפלת שלטונו של אבו-מאזן ולעלייתו של החמאס. ואז באמת לא יהיה פה שום פרטנר.

אז כן – גם אבו-מאזן לא נקי כפיים. גם הוא מלכלך עלינו, מדבר ב-2 שפות – אחת לעולם ואחת לעם שלו. ואתם יודעים מה? גם האו"ם לא נקי כפיים לחלוטין: העובדה שבאו"ם מתעלמים מסוריה וממדינות רבות שמפירות זכויות אדם ורק נטפלים לישראל – לא משדרת אמינות גבוהה מדי, וזאת בלשון המעטה. אבל כל זה לא משנה את העובדה, שאנחנו מביאים לכך שהקולות יילכו ויקצינו ככל שנמשוך את הזמן.

זה כל מה שישיג השלטון ה"חזק" של נתניהו.

עדכון: וכאילו לא כתבתי דבר, אני פותח עכשיו את העיתון של הבוקר, ורואה בעמ' הראשון, כיצד כל העולם נוזף בנו ובשגרירינו, חלק מהמדינות הכי ידידותיות לישראל (בריטניה וצרפת, למשל) כבר דואגות לאיים בסנקציות – וביבי מחליט להעניש עכשיו את העולם כולו: הוא הכריז על בנייה של עוד 1,600 יח' דיור בשטחי E1 – שטחים שאמורים בעתיד לסייע ביצירת רצף טריטוריאלי של המדינה הפלשתינית. למי שלא קרא את המשפט המודגש, אני אחזור, והפעם לאט: ביבי החליט להעניש את כל העולם על חוצפתו. ביבי כנראה יודע משהו שאנחנו לא מודעים אליו, כי אחרת אני לא מבין איך הוא חושב שנצליח לשרוד חודש עם סנקציות כלכליות ודיפלומטיות שיטיל עלינו העולם כולו. מי אמר אירן ולא קיבל?

וה"בדיחה" הכי גדולה היא, שכל זה יבוא על חשבון משלם המיסים. כן – אות מעמד שלביבי אין כסף לעזור לו בהורדת יוקר המחיה. כי בעוד כמה שנים – ושלא יהיה לכם ספק, זה יקרה – אנו ניאלץ לפנות את כל התושבים משם. זה כבר כתוב היום באורות ניאון בוהקים, וצריך להיות עיוור או אידיוט מושלם בכדי לא לראות את זה. ומי שישלם על הפינוי הזה, על פיצויים מוגדלים למתנחלים שמסכנים את עתידם, את עתיד ילדיהם ואת עתידינו כמדינה – אלה אנחנו. הרוב השפוי, שלא היה מעלה על דעתו לעבור לגור בשטחים הללו.

===================

ושוב – כל זה נכתב עוד לפני שבכלל התחלנו לדבר או להזכיר את המצב הכלכלי-חברתי האיום, שמדיניותו של ביבי ב-15 השנים האחרונות הביאה אותנו אליו. כלומר אלי פחת: מעמד ביניים קורס, שכבה דקיקה של מיליונרים שעושים את כספם על גב הציבור, פנסיה הולכת ונשחקת, משכורת חציונית של 5,300 שקל בחודש ברוטו (זוהי המשכורת ש-50% מאזרחי המדינה לא מקבלים בחודש, הם מקבלים פחות), מערכת בריאות קורסת, אבטלה הולכת וגוברת (שאופן מדידתה מטיל בספק את האמינות של הנתון הזה), וכמות הולכת וגדלה של עניים – הן ילדים והן קשישים.

וזו רק רשימה חלקית.

כך שאם יש לכם קצת שכל בקודקוד, תתחילו להבין ולהאמין שחייבים להעיף את האיש הזה מההנהגה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמינו עוד 4 שנים כאלו.

זוגתי אמרה לי, עוד בתחילת הקדנציה האחרונה שלו, שככל הנראה נתניהו מחפש להפוך את שלטונו לדיקטטורה בחסות הדמוקרטיה שלנו. עד לפני שנה ומשהו, עוד חשבתי שזה רעיון שאין סיכוי שיעבוד כאן, במדינה מערבית שמתיימרת להיות מתוקנת. אבל לפני כמה חודשים קרה פה משהו, שאני לא בטוח אם רבים מודעים אליו: נתניהו החליט לגנוז ל-15 שנים את מסקנות ועדת טרכטנברג.

יאפ. את אותה הוועדה שהוא עצמו הקים. את אותה הוועדה, שאת מסקנותיה יכולנו להוריד למחשב האישי שלנו לפני למעלה משנה באמצעות אתרים כמו "הארץ"- החליט נתניהו להעלים מעיני הציבור למשך 15 שנים. זוהי ועדה ציבורית, שאין בה שום פרק סודי-בטחוני – אבל ביבי החליט להעלים את מסקנותיה.

מגוחך? רק ברגע הראשון.
לאחר כמה שניות, במחשבה עמוקה יותר, מבינים שהאיש לא מבין את משמעותה של דמוקרטיה ושקיפות.

===================

עכשיו תוסיפו לזה את כל הח"כים הבולטים החדשים בליכוד – דנון, לוין, רגב, פייגלין – כל החבר'ה שחושבים שביבי לא מספיק קיצוני בשבילם. כל החבר'ה שלא חושבים שמערכת המשפט שלנו צריכה להיות בלתי תלויה. כל החבר'ה שחושבים שכדאי לפעמים לנהוג בחוסר שקיפות, רק בגלל איזה מושג ערטילאי שנקרא "משילות".

ואם כל מה שנכתב בפוסט הזה הזה לא מפחיד אתכם – אני לא יודע מה כן. אותי זה מפחיד.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

2 תגובות לפוסט “תרגום החלטת האו"ם על קבלתה של פלשתין כחברה משקיפה”

post_author." -->\n"; ?>
 1. משה הגיב:

  רק הערה- החמאס מקבל את חלקו היחסי בכספים שישראל מעבירה לרשות בגדה.

  • גיא הגיב:

   @משה – מה שכתבת לא מדויק.

   לפני כשנה וחצי, כשנחתם הסכם הפיוס בין הפת"ח לחמאס, הפסיקה ישראל את העברת הכספים כ"עונש" (נשמע מוכר?), ולאחר מס' שבועות נכנעה ללחצים בינ"ל, והעבירה את הכספים לרשות, תוך שהאחרונה מתחייבת לא להעביר את הכספים לחמאס או לטרור.

   כמו כן – כפי שכתבתי בפוסט, החמאס משגשג מהרבה סיבות אחרות, שלא קשורות ישירות למיסים שישראל גובה עבור הרשות. ניתוח מעניין על הכלכלה העזתית תחת שלטון החמאס, אתה יכול לקרוא כאן.