סתירות, סטירות

אתמול החליט (סוף-סוף, יש לציין) ראש הממשלה ביבי נתניהו היקר (תרתי משמע) להכריז על הקדמת הבחירות. בנאום מאוד "משכנע", הוא נעמד מול המצלמות, והכריז על כל הדברים הנפלאים שהוא עשה למענינו בארבע השנים האחרונות, מאז נבחר לעמוד בראש המדינה. ועכשיו הוא מבקש שנבחר בו שוב, וניתן לו להקים את הקואליציה שאתם רואים בתמונה כאן משמאל. נראה לכם מוכר?

אם עוד לא שמעתם על ההכרזה במסיבת העיתונאים אתמול – אני מציע לכם לבדוק את הלינק לעיל בטמקא (חיפשתי את הסרטון ביו טיוב, בכדי לאמבד אותו לכאן, אבל לצערי לא מצאתי אותו). זהו נאום קצר, ששווה להתעכב עליו, בעיקר מכיוון שיש בו כמה אמירות מעניינות. מה שאני הבנתי מהנאום הזה, היו הדברים הבאים:

"ראשית, הצלחנו לחזק את הביטחון. אז נכון, פה ושם נופלים טילים, פה ושם אנחנו מביאים את המדינה שלנו למצב נוראי ובלתי הפיך של מדינה דו לאומית שתביא עלינו כליה – אבל עזבו. אלו מילות סרק חסרות משמעות.

שנית, הצלחנו לחזק את הכלכלה – יוון, ספרד, יוון, ספרד, יוון, ספרד… השקענו המון בתשתיות, בחינוך, ברווחה ועוד – ואת כל זה אנחנו התכוונו לקחת מכם באותה מהירות שבה נתנו לכם, אבל לא הצלחנו לעשות גם את זה.

"אני מודה לאזרחי ישראל על הזכות הגדולה שניתנה לי להרוס את מדינת ישראל מן היסוד, לבודד אותה בעולם, ובאופן כללי לדפוק כל חלקה טובה.

"אני מבקש מעם ישראל לתת לי מנדט נוסף להמשיך ולהרוס את כל מה שהתחלתי ולא הספקתי ב-4 שנים. אני זקוק לעוד זמן כדי להרוס את החברות האמיצה עם האמריקאים ועם אובמה בפרט, לקחת את טיפת הכסף האחרונה שעוד נותרה לכם, ולהזכיר לכולכם למה בחרתם בי לפני 4 שנים.

"אה ,כן – ואני מבטיח שבנאום שלי באו"ם בשנה הבאה תראות את באגס באני עם מקל וגזר.. אתם כבר תדעו למה.. ".

אם אתם הבנתם דברים שונים מהנאום הזה – זה על אחריותכם בלבד.
הממ… בעצם לא.. לצערי – זה גם ישפיע על כל עם ישראל. כי אני שומע כל הזמן את המוטו הבא: "אין לביבי תחליף".

אני רוצה לחזור על הטיעון הזה שוב, כדי להבהיר כמה הוא באמת מגוחך: אין לביבי תחליף. סליחה, אבל נפלתם על הראש?! זהו אחד התירוצים הכי עלובים ששמעתי מימיי לכך שצריך לבחור בביבי שוב: כי אין לו תחליף. אם לבן גוריון, בגין ורבין היה תחליף – אז לביבי אין? לביבי?!! האיש שכל מה שהוא עשה עד כה הביא אותנו ב-15 השנים האחרונות למצב ה"נפלא", שבו אנחנו נמצאים היום?

"חיזקנו את הכלכלה", הוא אמר.
"כל אחד מאזרחי המדינה מרגיש את התוספת הכספית ואת השיפור הכלכלי באופן אישי", הוא טען.

אז תסביר לי, מר ביבי היקר- כי אולי אני לא חזק במתמטיקה כמו שהייתי רוצה להיות:
למה יצאנו בכלל להפגנות לפני שנה, אם הכל כך נפלא? איך זה שהגיעו כמעט חצי מיליון איש לכיכר המדינה?
איך אתה מסביר את זה שכולנו מרגישים שיש לנו פחות? איך קורה שכולנו יודעים שהמשכורות לא עלו בחמש השנים האחרונות, בעוד יוקר המחיה עלה ועלה, ועוד היד נטויה?
איך קורה שרוב העם הזה מרגיש – וזו בהחלט לא הרגשת סרק – שהכסף שלו מצליח לקנות פחות – מזון, דיור, השכלה ובריאות?
איך יכול להיות, ש"בזכותך", הפנסיות שלנו נמצאות בידי מהמרים תאבי בצע (שיש הקוראים להם "טייקונים". אני מעדיף את השם האמיתי שלהם – מהמרים), ושכולנו משלמים עכשיו את מחיר תאבת הבצע שלהם – בגלל שהם לא מסוגלים לפרוע חובות, שהם לקחו על הגב של כולנו?
איך יכול להיות, שבמדינה מתוקנת (נניח) – אדם משלם 3 פעמים על אותם שירותי בריאות (פעם באמצעות מס מדינה, פעם לקופות חולים ופעם נוספת בביטוחים פרטיים לחברות הביטוח), ועדיין מקבל חרא של שירות?
ומה שאני באמת לא מבין: אם הצלחת ליצור 330 אלף מקומות עבודה – שרובם ככולם לא בוצעו על ידך, אלא על ידי קבלנים (שכן הפרטת את כל שירותי הממשלה) להזכירך – איך יכול להיות שאחוזי האבטלה רק עולים – ושאפילו נתונים אלה אינם מלאים ומשקפים את האמת?

לפני כמה ימים ישבתי לי באוטובוס (ככה זה אחרי שהרכב שלך במוסך שבועיים אחרי תאונה), ושמעתי את הנהג הצעיר מספר לנוסע שישב בספסל לידי, כמה "ביבי לא פראייר". והוא צודק! ביבי באמת לא פראייר! ביבי הפך את כולנו לפראיירים שלו, ולחלקינו הוא הצליח באמת לשטוף את המוח ולהכניס להם לראש שטוב להם – למרות שברור שרע להם. הוא סוטר לבוחרים שלו פעם אחר פעם, והם שבים אליו ומבקשים: Please, sir – may we have another?

הנה אתגר לכל חובבי ביבי למיניהם:
הראו לי בבקשה דבר אחד שביבי שיפר ב-4 השנים האחרונות. אחד. לא יותר. אני מוכן להתערב שעל כל נתון כזה אני אביא נתונים אמפיריים שסותרים את זה לחלוטין. אז האם העובדה שיש איזו תחושה שהביריון (שבינינו, הוא רק פחדן שאומר כל הזמן "תחזיקו אותי! תחזיקו אותי!") הכי מטומטם בשכונה הוא האיש שנותר "ללא תחליף" – מספיקה בכדי לבחור בו שוב?

כשתחליטו בעוד 3 חודשים להכניס את הפתק של ביבי לקלפי – זיכרו שאתם תצטרכו להסתכל לעצמיכם במראה ב-4 השנים הבאות. תזכרו שתצטרכו לחפש טוב-טוב בכיס שלכם בכדי למצוא עוד מטבע שחוק, שכבר לא מספיק לקנות מצרכים בסיסיים.

בניגוד למה שביבי טוען, התקציב שהוא ניסה להעביר – לא מחוייב המציאות. ההיפך הוא הנכון. אם ביבי ושטייניץ (הם נראים כמו שיבוט אחד של השני. בחיי! תסתכלו!) היו נערכים כמו שצריך – וכל הסימנים מוכיחים שהם לא נקפו אצבע לצורך כך – לא היה שום צורך ב"תקציב אחראי" או כל סיסמת בחירות נבובה אחרת.

הנה כמה תזכורות לדברים שאפשר היה לעשות, אלמלא ביבי החליט אחרת:
1. ביבי החליט ב-2002 לתת מתנה למעסיקים ללא תמורה – הוא ביטל את חלקם במס הבריאות (עד אותה שנה, החוק חייב את המעסיק לשלם 5% מול 5% של העובד). האם המשבר הנוכחי יגרום לו להחזיר את המס הזה, שיכול להכניס למדינה מיליארדי שקלים? תשכחו מזה.

2. ב-2003, הוא יזם את חוק הפטור ממיסים (עידוד השקעות, הוא קרא לזה אז) לחברות שישאירו את הכסף שהן הרוויחו בישראל. הכוונה היתה שהחברות תשקענה את הכסף. אלא שכרגיל, הוא השאיר את החוק פרוץ ומחורר לחלוטין, והחברות ניצלו את זה עד תום. מה שקרה היה אבסורדי: החברות השאירו את הרווחים בארץ ולא השקיעו אגורה אחת בישראל. הן רק חיכו ליום שבו ביבי ייתן להן להוציא את הכסף הזה החוצה. והיום הזה אכן הגיע: לפני כמה שבועות הוא החליט לתת הטבה בשווי מיליארדים לכמה מהחברות העשירות בעולם – טבע, צ'קפוינט, אינטל, מייקרוסופט ואחרות, בכדי שהן תסכמנה ברוב טובן לתת קצת מהמיסים שהן גם ככה היו אמורות לשלם למדינה. אז במקום לקבל יותר מ-20 מיליארד שקל, שהיו חוסכים את כל העלאת המיסים על הדלק, המע"מ ומס ההכנסה – הוא מאפשר לחברות לתת רק 3-5 מיליארד שקלים. למה? ככה. עמישראל יסבסד את אינטל ואת מייקרוסופט. יופי, נחמה. רעיון גאוני…

3. לפני כמה חודשים, הודיעו באוצר שעמישראל יייאלץ להסתפק בפנסיה שתקוצץ ב-10%. הנה נתון מספרי שאתם אולי לא מודעים אליו: הפנסיה החציונית בישראל עומדת על כ-5,000 ש"ח. כלומר חצי מעמישראל מקבל פחות מהנתון הזה. עכשיו תקזזו מזה 500 ש"ח בחודש, ונסו לשלם עם זה שכירות, תרופות, חשבונות, מזון ועוד. נראה אתכם. והרשו לי להזכיר לכם שכל הדברים האלו ממשיכים לעלות – מים, חשמל, מזון, בריאות, שכירות… בזמן הזה תוחלת החיים בישראל עולה, והפנסיה החודשית יורדת. אם בעבר ההורים יכלו לסייע לילדים ולנכדים – היום המצב התהפך. הילדים והנכדים צריכים לעזור להורים – וכולם כורעים תחת הנטל הבלתי אפשרי הזה.

גבירותיי ורבותיי – ברוכים הבאים לקו העוני. וכל זה בזמן שאדוני רה"מ, מבקש שיאפשרו לו לקבל שף פרטי 24/7 (למי שלא בעניינים – לא מזמן ביקש הראש ששלום קדוש, אחד מהשפים המובילים בישראל, שמבשל עבורו באירועים רשמיים, יבשל עבורו ועבור האישה המסכנה שלו באופן שוטף…), ולארח את חבריו לקואליציה לערב גיבוש בשווי של למעלה מ-80 אלף שקל.. כאילו שהרמת כוסית עם שני בקבוקי יין וקצת כיבוד קל לא מספיק…

אני יכול לתת לכם אינספור דוגמאות – פוליטית, ביטחוניות, כלכליות, חברתיות – למה אסור לבחור באיש המסוכן הזה, שלא מסוגל להגיע אפילו להחלטה הפשוטה ביותר – להעיף את האיש שהטריד מינית אצלו בלשכה.

ביבי נתניהו מסוכן לישראל, ויותר מזה – מסוכן לישראלים.
כשתחליטו בינואר הקרוב להכניס פתק של ביבי לקלפי – תזכרו שאתם מענישים את כולנו.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

8 תגובות לפוסט “סתירות, סטירות”

post_author." -->\n"; ?>
 1. מודי תולששש הגיב:

  צודק.

 2. מרק ק. הגיב:

  בעצם רק הוכחת כרגע שאין תחליף – כל המילים האלו ולא הזכרת אפילו שם של בן אדם אחד שאתה חושב שהוא תחליף, אז או שאתה מבין עמוק בלב שאין כזה, או שברור לך שאנשים יצחקו עליך אם תגיד מי התחליף שלך.

  מי התחליף שאליו אתה אולי מנסה לירמוז? ברק, לבני, מופז,לפיד,ליברמן,יחימוביץ', ישי? אף אחד מהם לא הראה ניצוץ של להיות טוב יותר מביבי וכמה מהם הוכיחו שהם גרועים ממנו.

  אולי אתה לא מסכים למדיניות שלו, אבל לא כתבת אפילו מילה אחת על כך פה, אז אני מבין שהמדיניות בסדר ורק הנושא האישי מפריע לך איתו…..

  • גיא הגיב:

   @מרק – בוא נתחיל בזה, שגם לפני 15 שנים, ביבי "לא הראה ניצוץ" של מנהיגות, ועובדה שבחרו בו לראשות הממשלה. כנ"ל לגבי ברק, אולמרט ואחרים. ממתי "ניצוץ" הוא קריטריון לבחירת מנהיג? למעשה – ביבי הגיע משום מקום ונבחר. וראינו כבר מה הוא שווה.

   אני יודע שקצת קשה לך לזכור את זה – בעיקר כי אף אחד לא מזכיר את זה – אבל זו עובדה.

   שנית – אני חושב שהגיע הזמן ש"דם חדש" ייכנס לתפקיד הזה ולהנהגה בכלל. העובדה שיחימוביץ', למשל, לא היתה שרה או ראש ממשלת, לאו דווקא פועלת לרעתה. מבחינתי, דווקא העובדה שהיא עוד לא הוכיחה את הגועל נפש של ביבי, ברק וליברמן (על ישי אני בכלל לא מדבר. האיש פשוט מטורף) – עומדת לזכותה.

   ועם זאת, כשזה נאמר, אני לא חסיד גדול לא של יחימוביץ' ולא של לפיד. אבל לדעתי כל אחד מהם יכול לעשות הרבה יותר מאשר ביבי.

   רוצה לדעת מי הפנטזיה האמיתית שלי כראש ממשלה? זהבה גלאון או ניצן הורוביץ. הנה – אתה מוזמן לצחוק.

   כל אחד מהם עשה פי 10 למען החלשים מאשר ביבי או כל מי שהזכרת. כל אחד מהם עשה בדיוק את מה שהבטיח לבוחרים שלו. כל אחד מהם חברתי הרבה יותר מה"מובנים מאליהם" שהזכרת ברשימה שלך. אני יודע – זה דורש ראש קצת יותר פתוח, ולא שטיפת מח כמו זו שאתה מציג, אבל היי! זה רק אומר שביבי הצליח לשטוף לכולכם את המוח, בעזרתה האדיבה של התקשורת.

   התקשורת מפמפמת לנו כל הזמן ש"לביבי אין תחליף" – וזה בולשיט. לביבי יש עשרה תחליפים לפחות. אלף תחליפים. צריך רק לשמור על ראש פתוח ולהקשיב. צריך רק למדוד את מה שבאמת מדיד: מתוך מה שביבי הבטיח – מה הוא קיים?

   הוא הבטיח ביטחון – האם אתה מרגיש בטוח להסתובב ברחוב בלילה? האם אתה בטוח לבקש שקט מתחת לבית שלך כשילדים בני 14 זורקים נפצים ב-2 בלילה?
   הוא הבטיח כלכלה חזקה – כל הפרמטרים מראים שהאיש הרס את הכלכלה המקומית.
   הוא הבטיח לעזור לחלשים – לא היתה בתולדות ישראל ממשלה שהיא פחות חברתית מזו של ביבי. החלשים סובלים הכי הרבה מקיצוצים למיניהם.

   ביבי נקט ב-4 השנים האחרונות במדינית של "לסה-פר" – שב ואל תעשה דבר. הוא ניסה רק להשתיק את הרעש סביבו באמצעות מתנות ל"שותפים הטבעיים" שלו. הוא לא עשה דבר למעשה. רק חיכה שהקדנציה תעבור. אם אתה מוכן לעוד ארבע שנים כאלה, בבקשה. אני לא.

   וד"א – עדיין לא ענית לאתגר שלי: תן לי בבקשה תחום אחד שבו ביבי שיפר את מצבה של מדינת ישראל בארבע השנים האחרונות.

   • מרק ק. הגיב:

    לא צריך לשכתב את ההיסטוריה. האם אתה לא טוען שהוא הוביל מהלך ניאו ליברלי במדינה? אם הוא הוביל אז הוא מנהיג די לפי הגדרה.

    וכן תמיד השחקן החולה שישב על הספסל הוא השחקן הכי טוב בקבוצה. היתרון הגדול של יחימוביץ לדבריך הוא שהיא לא עשתה כלום, אפילו לעמיר פרץ היו נתוני פתיחה טובים יותר.

    ואתה מתעלם מכך שהבחירות בישראל אינן אישיות וברור שביבי ירכיב את הממשלה הבאה, ולא צריך יום לימודים ארוך בשביל לראות את זה. סיבה להצביע למפלגה שהיא לא ליכוד ולא מ"גוש הימין" לא נתת פה אם אני לא טועה.
    אני לא אצביע ליכוד בגלל שנתניהו והליכוד מימשו מדיניות כלכלית של יחימוביץ' – מיסוי עשירים, הגדלת מיסוי כללי, ובנוסף הגדלת הגירעון, אז פרט למראה חיצוני מה בדיוק ההבדל ביניהם?

    ובקשר להישגים? תחכה חודשיים ובישראל היום יפרטו לך את ההישגים והחשיבות שלהם.

    • גיא הגיב:

     @מרק"הישגים"?! אתה מתכוון לתעמולת בחירות?
     כפי שכבר ציינתי – עד כה, על כל דבר שביבי כבר הציג (ובינינו – למעט מהפיכת התקשורת של כחלון – שגם אותה ביבי ניסה למנוע – אין שום הישג לממשלה הזו), אני יכול להציג נתונים אמפיריים הפוכים.

     כל דבר שביבי "עשה" עבור מעמד הביניים –
     או שעשה תחת לחץ של מחאה / שביתות / שותפים לקואליציה שהכריחו אותו לעשות,
     או שבכל מקרה הוא התכוון לקצץ בתקציב הקרוב.

     שום דבר לא נעשה לאחר מחשבה. הוא תמיד נלחץ אל הקיר ואז קיבל החלטה מאונס. לאיש אין שום אג'נדה משלו למעט דריסה של כל פיסת דבר טוב במדינה הזו.

     אם את זה אתה מכנה "הנהגת מהלך ניאו-ליברלי", אז תהנה. אני קורא לזה "הריסת מדינת ישראל". אני מניח שלכל אחד יש את ההגדרות שלו. אבל גם כתבתי כאן שלפני שהוא נכנס לפוליטיקה, גם ביבי היה "דם חדש". למה אתה חושב שביבי של אז (או לעזאזל! אפילו של היום!) יותר טוב מיחימוביץ' של היום? מה ההבדל? – ואני לא מדבר על האג'נדה הפוליטית, אלא על העובדה שלשניהם לא היה ניסיון ב"להנהיג". האם זו סיבה מספיק טובה להצביע למי משניהם? כנראה ולא. אבל מכאן ועד לאימרה "לביבי אין תחליף" – הדרך רחוקה מאוד.

     ועכשיו לגבי יחימוביץ' ספציפית: כפי שכבר כתבתי, אני לא מחסידיה הגדולים. יש לה כמה הישגים חברתיים בתחום המוניציפלי, אבל כן – הם מועטים. אני גם ככל הנראה לא אצביע עבורה. אני רק טוען, שלפעמים צריך לתת לדם חדש להכנס לפוליטיקה הישראלית ולהנהיג אותנו. אני מעדיף מישהו שעוד לא הנהיג, אבל לפחות הראה אג'נדה שהיא יותר חברתית, מאשר קפיטליזם טהור וחזירי מסוגו של מי שהביא אותנו אלי פחת.

     לא התייחסת במילה למה שכתבתי לגבי ניצן הורוביץ או זהבה גלאון. כנראה שגם אתה מבין שהם טובים יותר מכל הכלומניקים שרצים היום לכנסת. למעשה, למעט שני אלה, היחיד שאני עוד מאמין לו בכנסת זה הרב אמסלם (ולא – אני ממש לא דתי ולא מצביע למפלגות דתיות), שזרקו אותו מש"ס עבור "דברי בלע" על שוויון בחברה, גיוס לכל ולימודי ליבה. איש כלבבי: נון-קונפורמיסט, אומר ועומד מאחורי דבריו, ופועל לפי צו מצפונו, ולא לפי צו המצפון של איש ממלמל בחלוק אמבטיה.

     ולבסוף – אני לא מתעלם מכלום. אני יודע שהבחירות הן לא פרסונליות אלא מפלגתיות (ונכון לרגע זה – אני לא בטוח שזה לא ישתנה שוב בעתיד).
     סיבות לא להצביע לביבי או לגוש הימין יש לי די הרבה, אבל השתדלתי לא לציין את המובן מאליו: גזענות, אלימות, חינוך מעוות, כלכלה קפיטליסטית חזירית ניאו-ליברלית (ואין לי שום דבר נגד קפיטליזם, כל עוד הוא לא מטורף), פרופוגנדה אנטי-דמוקרטית, ניסיונות חוזרים ונשנים לעקוף את בג"צ, פטריוטיות מטומטמת וגאווה של בבונים, המחשבה ש"אנחנו יכולים להסתדר בלי ארה"ב", ולא פחות גרוע – חוסר ההבנה הבסיסית, שאם לא תהיינה כאן 2 מדינות ל-2 עמים, אנחנו נחיה במדינה דו-לאומית, שתביא על כולנו כליה.

     אני חושב שהרשימה הזו – חלקית ככל שתהיה – מספקת. לא?

     • מרק ק. הגיב:

      אני באמת שלא מבין מאיפה אתה מסיק ש"שום דבר לא נעשה מתוך מחשבה" האם זה מכלי התקשורת שנלחמים בישראל היום ולכן תומכים בההפך או מהשופרות התקשורתיים של השמאל?

      באמת שצריך להפסיק לזלזל בפוליטיקאים רק בגלל שבעמדות שלהם לא אהובות עלינו. אף אדיוט לא מגיע לצמרת מקום העבודה שלו, אז אם נתניהו בצמרת הפוליטית כך כך הרבה שנים סביר להניח שהוא לחלוטין לא טיפש.

      ניצן הורביץ הוא אפס שמצטלם טוב, והכישורים היחידים שזהבה גלאון הראתה הם הרס מרץ. אם הם באמת כל כך טובים למה אף מצביע לא מוכן להתקרב לפתק של מרץ בקלפי? בימי הזוהר שלה מרץ היתה מפלגה ליברלית היום היא הגירסא ליהודים של חדש.

      ובחייך קרא את הערך בויקיפידיה על ביבי, הדברים שהוא עשה לפני שנבחר לראש ממשלה. כרגע אתה מבלבל התקפה אישית עם התקפה ערכית והתוצאה היא ברדק שלם. לפחות תשלוט בעובדות. כמו שזה עכשיו אפילו יחימוביץ היתה מתקשה לעשות לייק למה שכתבת כי היא יודעת טוב מאוד שאם כל הדברים האלו באמת נכונים היא לא תוכל לשבת איתו בממשלה בעוד 4 חודשים שזה בדיוק מה שעומד לקרות.

      • גיא הגיב:

       @מרק – אני לא מזלזל בביבי. ממש לא. הוא מפחיד אותי. ואני לא מזלזל באנשים שאני מפחד מהם.

       נתניהו הוא אולי פוליטקאי טוב – אבל הוא הגיע למקומו בגלל רגשי לאומנות יתר שיש במדינה הזו (ראה ערך ליברמן שזוכה ל-15 מנדטים), ובגלל שהשכבות החלשות מצביעות לליכוד באופן מסורתי, לא משנה מי יעמוד בראשו. בניגוד לליכוד – בשמאל אנשים גם חושבים לפני שהם מצביעים לכן הם מעולם לא הצביעו לעבודה באופן אוטומטי. אני מניח שזו בעיה לא קטנה, אבל זו האמת.

       ואם כבר מדברים על אנשים שרק מצטלמים טוב – אני מפנה אותך לאיש שאתה רואה בו ראש ממשלה טוב. כל מה שיש בו מתחיל ונגמר במצלמה. כל הולם מגחך וצוחק עליו. הוא משחק כל הזמן ב"תחזיקו אותי שאני לא אתעצבן!", ומעבר לזה אין מאחריו כלום. נאדה. נישט.

       וד"א – אני עוד מחכה שתיענה לאתגר הפשוט שהצבתי: מה עשה ביבי מתוך מחשבה לטווח הארוך? מהי האסטרטגיה שלו? תן לי תחום אחד שבו הוא אישית שיפר את מצבה של ישראל ב-4 השנים האחרונות. בכל מה שכתבת – אין ולו תשובה בהירה אחת! אם הוא כלכך טוב במה שהוא עושה – חייבת להיות לזה סיבה, לא? אז מה הוא עשה, דמיט?! אני מת שכבר תשתיק אותי ותיתן סיבה אחת לקחת את דבריי בחזרה! תחום אחד!

       לגבי הדרך שבה אני מסיק את מסקנותיי: אני לא מסיק מסקנות מתוך כלי התקשורת השמאלניים, המגוייסים או איך שלא תקרא לזה. תתפלא, אבל אני קורא גם את "ידיעות" וגם את "ישראל היום" על בסיס קבוע, אני מנוי על "כלכליסט" ואני מקשיב להרבה אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית. התמונה שאני מקבל היא די מלאה, מרק. המסקנות שלי מתקבלות, לאחר שאני בוחן את הדוחו"ת של רוב הוועדות שביבי הקים – והמעט שהוא עשה עם ההמלצות שלהן. אני מסיק מסקנות מתוך פרוטוקלים של ישיבות הממשלה, ממה שאני קורא באתר "כנסת פתוחה" (שמסקר הצבעות, ישיבות של ועדות הכנסת ועוד), וכן גם ממה שמצטטים באתר "כחול" (שבודק עד כמה הפוליטיקאים עומדים בהבטחות שלהם). מה לעשות – יש גם יתרונות בלעבוד מהבית: יש יותר זמן לשטויות…

       מה אתה אומר? מספיק טוב, או שהשארתי איזו אבן לא הפוכה?

       הבעיה הגדולה בשמאל היא, שהוא מפולג. מבחינה חברתית הוא טוב בהרבה מאשר כל מפלגת ימין היום – כולל ש"ס (שאלוהים יודע איך הם עדיין מצליחים להציג את עצמם כחברתיים, אחרי כל מה שהם עושים לשכבות החלשות בבישראל).

       ותבין – הקטע הוא, שאני גם לא תומך ללא עוררין במדיניות המדינית של מרצ. אני חושב שגם אצלם יש כמה חולמים שלא לגמרי קולטים באיזה מצב אנחנו נמצאים. אבל הורוביץ וגלאון לפחות תרמו מזמנם ומרצם למען המחאה החברתית, היו שם כשכמה אידיוטים הסיתו את ההמון נגד הפליטים מאפריקה, ועושים הרבה יותר ממה שביבי עושה. אבל היי! לא בכל מקום הם מצטלמים, אז אני מניח שזה אומר שהם גם לא עושים, נכון?

       עכשיו תשאל – איך אתה יודע שהם כן עושים? אז הנה התשובה בשבילך: בניגוד אליי, אמא שלי כן מעורבת פוליטית, בעיקר בתחום איכות הסביבה, בתחומים חברתיים ועוד – כמנהלת סניף של "נשות הדסה" (בעבר היא גם היתה סגנית נשיאה ארצית, ובתפקידה הזה היא זו שהחלה את הפרוייקט הארצי של פחי המיחזור בשנות ה-90 המוקדמות. סתם קוריוז קטן). רק במקרה, אמא שלי היתה גם חברת מועצה בעיריית רעננה מטעם "שינוי", כך שגם אי אפשר ממש להאשים אותה בשמאלניות יתר. אז כשהיא מספרת לי איך הורוביץ עובד למען החלשים, למען איכות הסביבה וכו' – אני מאמין לה. בזמנו הורוביץ רצה להקים תנועה עצמאית מחוץ למרצ, והחליט בינתיים לסגת מהרעיון הזה. אמי היתה בין הראשונות שהסכימה לארח חוג בית עבור התנועה החדשה שלו, וניסתה לגייס גם אותי לעניין.

       אז האמן לי כשאני אומר, מרק: הלוואי שכל חברי הכנסת שלנו היו כמו הורוביץ – פחות דיבורים, יותר מעשים. אבל לפחות הוא עומד מאחורי מה שהוא הבטיח לבוחרים שלו. ואת זה אני יכול – כאמור – לומר רק על 3 פרלמנטרים בכנסת: הוא, גלאון ואמסלם.

       אני משתדל לקחת את הטוב משני העולמות – גם מהימין וגם מהשמאל. הבעיה היא, שאין כמעט מפלגה היום שמייצגת את מה שאני מאמין בו. בבחירות הקודמות, היחידים שהאמנתי למצע שלהם היו "התנועה הירוקה" (ואל תתבלבל עם "הירוקים", שאין בינם לבין ירוק כלום ושום דבר). בפעם הקודמת הם חברו עם תנועת מימ"ד, אבל כשלו לעבור את אחוז החסימה לצערי.

       זהו. אני מקווה שכל ההסברים הללו מניחים את דעתך. אין לי ספק שלא אצליח לשנות את דעתך בנוגע לביבי. שטיפת המוח התקשורתית שלו עובדת נפלא. אבל לפחות אל תבלבל את השקרים של ביבי עם עובדות.

 3. מרק ק. הגיב:

  אם אתה ממש מתעקש הינה ציטוט

  ריכוז הישגי הממשלה בתחום הכלכלי-חברתי יעלה שלל בהחלט מרשים. ממשלת נתניהו השלימה את הרפורמות בחינוך עם רפורמת עוז לתמורה בתיכונים, וגם הרחיבה את חוק חינוך חינם לגיל שלוש. בהשכלה הגבוהה היא עשתה תוכנית חומש חשובה, שהחזירה לאוניברסיטאות חלק מהתקציבים שאבדו להן בקיצוצים של 2003 – אבל רפורמה מבנית באוניברסיטאות לא היתה כאן.

  טיפולי השיניים הוכנסו באופן תקדימי לסל הבריאות, ולאחר 10 שנים הושלמה הרפורמה בבריאות הנפש. נערכה רפורמה מבנית במינהל מקרקעי ישראל, הושגה הסכמה על רפורמה גם ברכבת, ובכלל – נרשמה תנופת השקעות עצומה ברכבת ובכבישים. נעשו לא מעט שינויי מסים, כמו חוק עידוד השקעות הון החדש וכן העלאת המסים הישירים. ולבסוף, גולת הכותרת היא שלושה הישגים כלכליים חשובים ביותר – מהפכה צרכנית אמיתית בתחום התקשורת, ועדת ששינסקי שהטילה מס מיוחד על תגליות הגז, וועדת הריכוזיות שהמליצה על שינויים מרחיקי לכת במבנה התאגידי הישראלי.

  מפה http://www.themarker.com/news/politics/1.1839989

  אז הינה אפילו אנשים שלא מלקקים לנתניהו באופן קבוע מצליחים לראות השגים.

  כמובן שאנשים רציננים יותר מארלוזורוב יסבירו לך שפרט למקרים מאוד נדירים רק היסטוריונים יכולים לשפוט האם ראש ממשלה היה טוב או לא. לרוב ראשי הממשלה יש מרחב תמרון קטן הרבה יותר ממה שנדמה לציבור, אילוצים חיצוניים ואילוצי עבר. מבחינתי אם דברים לא נהיו גרועים יותר מלפני 4 שנים זו גם הצלחה.

  ומה בדיוק רע בלאומנות? הורוביץ וגלאון הרי בעד לאומנות ערבית, אז למה לאומנות יהודית זה רע?

  לא הצלחתי להבין איך פרוטוקולים קשורים למשהו. האם למדת דברים על נתניהו שלא היו חשופים לציבור מקודם. האמירות שלך הן ברמת סיסמאות ובטח שאם אתה קורא כל דבר מתוך ציפיה לגלות שנתניהו טמבל, אז ודאי תמצא את זה – http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%98%D7%99%D7%99%D7%AA_%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%A8

  ולגבי המחאה – זה היה תעלול פרסומי נטו שהובל על ידי ידיעות אחרונות. העובדה שאין מאחורי המחאה אנשים בציבור הרחב שבאמת מאמינים במסרים שלה מוכחת בסקרים – העליה של מפלגת העבודה מאז ועד היום בסקרים היא שולית כאשר אם באמת מליון אנשים שהיו בכיכר המדינה היו מאמצים את הסיסמאות אז יחימוביץ היתה היום המועמדת המובילה להרכיב ממשלה. (כמובן שפשוט מעולם לא היו למחאה כמות התומכים והמפגינים שבתקשורת רצו להציג). העובדה שהורוביץ וגלאון תמכו במחאה שהתבססה על בני עשירים מפונקים שדרשו שעניים יהפכו לעניים יותר, לא אמורה להוסיף להם נקודות אצל קהל היעד שלכאורה צמא למשנה הסוציאליסטית שלהם.