אייפון חדש? לא מדויק

נתחיל דווקא מהסוף. בשורה התחתונה? אפל מאבדת את הלגיטימיות שלה בעולם הדיגיטלי. אני יודע שזה נשמע כמו נבואת זעם ששמעתם מיליון פעם לפחות, אבל חכו בסבלנות. יש הסברים.

האמת הבסיסית חייבת להיאמר: בעידן פוסט ג'ובס אין בה שום חדשנות. שנה במונחי טכנולוגיה זה נצח, ונכון לרגע זה אפל מוכיחה שהיא עברה לחקות את המתחרים (וגם את זה היא לא עושה מי-יודע-מה – גלאקסי S3 טוב בהרבה ומציע הרבה יותר מאייפון 5) ולתבוע אותן על הפרת פטנטים שג'ובס רכש וגם רשם בעבר.

זו חברה ענקית שנראית כאילו היא בועטת, אבל בפועל מפרפרת.
קראתי את כל הכתבה שפורסמה ב"כלכליסט", שנכתבה כמיקרו-בלוגינג של האירוע, וזה נראה כאילו מישהו שם בתפוח הקטן שכח לעשות שיעורי בית. ההתלהבות הפכה לפקידנות אפורה.

תגידו מה שאתם רוצים, אבל על פי כל מה שדווח עד כה, אייפון 5 הוא מכשיר משעמם. אין בו שום דבר מרגש מלבד מסך הרטינה המוכר. אפילו הלומיה 920/820 החדש של מייקרוסופט-נוקיה נראה טוב יותר – וזה לא אומר דברים טובים – לא על אפל ולא על מייקרוסופט-נוקיה.

זה כמובן לא ימנע ממיליוני העדרים המהנהנים של ג'ובס ז"ל להמשיך ולרכוש את המכשירים שלהם – בעיקר בזכות המחיר ההתחלתי המוזל (ירדו שם מהעץ של 500 דולר למכשיר חדש, ועברו למחיר התחלתי של 199 דולר למכשיר עם 16 ג'יגה זיכרון ושנתיים חוזה – בארה"ב בלבד כרגע). אבל אל תתבלבלו: המכשירהחדש של אפל הוא חיקוי סיני זול של עצמו.

אם זה הטוב ביותר שאפל מסוגלת לו, אחרי כל הרעש סביב האייפון 5 (והעובדה שהם חיכו עם גרסה 5 בשביל לעשות שינוי גדול באמת!), אזי כל מה שנותר לחברה זה לרכוש פטנטים ולתבוע בגינם. זהו מרכז העסקים של אפל היום: רכישה והגנה על פטנטים (בצורה מאוד אגרסיבית). חלקם הנרחב מהעבר. לכן כל מה שקורה בשנה האחרונה, כל התביעות הקטנוניות והקנטרניות נגד אנדרואיד, כל חיקוי האפליקציות של אחרים (מי אמר מפות אפל ולא קיבל?) – כל אלה מוכיחים שאפל איבדה את זה.

היינו צריכים לראות את הנורה האדומה הזו נדלקת כבר כשהציגו את האייפון 4S – אבל חשבנו שטים קוק יראה טיפה זוהר של המשכיות. חשבנו שהוא ילמד, שהוא באמת ייקח את אפל למחוזות חדשים. אבל הוא לא – וזו בעיקר עובדה עצובה. כי עד כמה שאני לא סובל את אפל (ואת האופי המסריח והארוגנטי של מי שעמד בראשה) – כיבדתי ואף אהבתי לעיתים את החדשנות שלהם בעבר, והסרתי את הכובע בפניהם על המצאת האייפון והאייפד.

אז כן – בינתיים היא תמשיך להרוויח ולמכור מכשירים. יש אפילו סיכוי לא קטן שהאייפון החדש יהפוך למכשיר "הנמכר ביותר בעולם" – אבל תזכרו שני דברים:
האחד – שאפל תכניס הרבה פחות כסף עליו. הגירסה היקרה, זו שעולה כ-400 דולר (עם 64 ג'יגה אימתניים) היא בכלל לא הכרחית וספק רלוונטית – בעיקר בעידן שבו הכל עובר לענן. כולל שירות ה-iCloud של אפל עצמה).
השני – שאם אפל לא תראה מהפיכה אמיתית בכל מה שקשור לחדשנות ויזמות טכנולוגית, שתוביל את השוק בעתיד – אתם זוכים עתה להכיר את המכשיר האחרון של אפל שיימכר בכמויות האלה.

תגידו בצדק – "אבל רגע! – המניה של אפל בשיא ועוד ממשיכה לעלות!" – אבל גם זה לא מדוייק. בעלי זיכרון ארוך, יזכרו שבעבר מיד אחרי השקות של אפל, המניה תמיד צנחה בכמה אחוזים, רק בכדי לעלות כמה ימים מאוחר יותר. כאן העלייה היא מיידית – אבל מתונה מאוד (1.4%). ולדעתי היא גם תישאר כזו, במקרה הטוב. מחיר המניה של אפל מסביר רק דבר אחד: שהמחיר לא קשור כבר לחברה או למה שהיא עושה. לפחות לא כרגע. מדובר במפלצת שפשוט מאכילה את עצמה. מין מכונה שממשיכה לנוע רק מכוח האינרציה.

ושוב – אני די בטוח שבזמן הקרוב לא תראו את אפל מתרסקת. אבל אם לא יהיה כאן שינוי גדול ובקרוב מאוד – אפל תתחיל להרגיש את חוסר הנחת של ה-Fan Boys הרגילים שלה ומומחי הטכנולוגיה. ולדעתי זה יקרה כבר בשנה הבאה. בינתיים היא נהנית בעיקר מחסד – בטח שלא בזכות.

ואם ליבכם חשוב לכם – כדאי לכם להתחיל להוריד ציפיות ואת סף ההתרגשות גם מהאייפד 3, שאמור להיות מושק באוקטובר. ואל תשכחו איפה שמעתם את זה קודם.

חשוב לי לציין: אני לא כותב את זה רק בגלל הרצון לכתוב דברים רעים על אפל. ממש לא. אני יודע שהרבה הספידו את אפל בעבר, ואני יודע שאולי אני מצפה מאפל למשהו שהיא לא יכולה לעמוד בו – לחדש כל שנה-שנתיים בצורה מהפכנית. אבל מצד שני – זו אפל. ובעשור האחרון היא נבנתה בדיוק על זה: מהפיכות. הציפיות הן גבוהות בגלל שמדובר באפל. מחברות HTC או מוטורולה למשל, לא הייתי מצפה לחדשנות מהסוג הזה. אבל מאפל כן – בדיוק כפי שאני מצפה לזה מסמסונג או מגוגל (וגם עליהן יש לי לא מעט ביקורת).

השורה התחתונה: אפל היא כבר לא מובילת שוק. היא לא חדשנית, לא מבשרת שום בשורה חדשה, ובתכל'ס מנסה בעיקר לשמור על משתמשיה ומעריציה בגן הסגור שלה. ןהיא תמשיך ותעשה את זה גם בכוח הזרוע המשפטית שלה. לפחות עד שיקום מישהו ויבחן את כל המודל המעוות הזה של פטנטים.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

2 תגובות לפוסט “אייפון חדש? לא מדויק”

post_author." -->\n"; ?>