יאיר לפיד – פוליטיקה חדשה?

הרבה מאוד מילים נשפכות לאחרונה על יאיר לפיד – האיש והתופעה. ישנם לא מעט ויכוחים, אם הוא אכן "התקווה הלבנה בחולצה השחורה", כפי שהוא מתיימר להיות – או שהוא עוד בלון נפוח חסר דיעות. הבעיה העיקרית, לדעתי, היא שאנשים ניזונים משמועות ומספקולציות – אבל גם מפני שמר לפיד לא ממהר להפריך את הספקולציות האלה. אני חושב שזה דבר שהוא חייב לשנות. הוא חייב להבין שיושרו עומד כן למשפט ציבורי, ואם הוא לא יעמוד וייגן עליו, הוא יספוג מפלה רצינית בבחירות. בניגוד לגרעין – יש נושאים שבהם עמימות היא לא האסטרטגיה הנכונה.

כהרגלה בקודש, כתבה ואנדר פוסט נהדר. זה הפוסט הראשון שמדבר על לפיד בצורה תרבותית וגם אומר בצורה מספיק ברורה מה אין לו להציע. עד כה, כל מה ששמעתי זה כל מיני האשמות על כך ש"הוא דומה לאבא שלו", הוא "חזיר קפיטליסטי", הוא "יקים את שינוי מחדש" ועוד כל מיני דברים – שלא הוכחו כלל. לעומת זאת – ואנדר נתנה שיעור יפה לכל אותן שמועות בלתי מבוססות – אני שמח שהן לא הוכנסו לפוסט שלה. אני ממליץ על הפוסט הזה בחום.

אני חייב להודות, שגם אני לא מבין מה המהומה הגדולה נגד או בעד יאיר לפיד. הכנסת יוצאת מגידרה לאחרונה כדי למנוע ממנו להתמודד בצורה הוגנת. הקהל מחפש אותו כמו שלא חיפש אף פוליטיקאי לפניו (לפחות לא לפני שכף רגלו דרכה בכנסת). מעולם לא נתקלתי בכל כך הרבה עליהום על אדם אחד שהכריז על עצמו כמועמד לפוליטיקה. מה שמעניין אותי זה באמת מה יוצר את האנטגוניזם הזה.

אני לא מיתמם: אני קורא לאחרונה את התגובות שלו במדיה החברתית שהוא מתיימר לאמץ לחיקו, ולא יכול להפסיק לחוש שהאיש פשוט אינו טוב בתקשורת כמו שהוא חושב שהוא. התשובות שלו מתחמקות ולא ראויות. נראה שהוא גם לא מבין לחלוטין את תפקיד המדינאי. אני חושב שיש לו עוד הרבה מה ללמוד – ואולי כדאי שיעשה את שיעורי הבית שלו. מצד שני – תראי לי פוליטיקאי אחד שלא "התגלח על הזקן שלנו". כולם עושים טעויות – ובינתיים הטעויות שלו מינוריות יחסית לאילו שנמצאים בבית הנבחרים.

אני חייב להודות, שאני נמצא כאן בבעיה:
מצד אחד, כל ההצבעות שלי בעשור וחצי האחרונים היו הצבעות מחאה. זה היה נכון כששינוי נכנסו לכנסת, זה היה נכון לגבי הגימלאים, זה היה נכון עבור המפלגה הירוקה-מימד וכן – זה היה נכון גם לגבי מרצ לפני יותר מ-10 שנים (שבה הצבעתי למפלגה רק בגל התערבות שבה זכיתי בבקבוק יין מצוין). מה שאני מנסה לומר זה, שההצבעה הפכה להיות עבורי לא אידיאולוגית – כי אם הגרועה במיעוטה, או זו שלדעתי תפגע בשלטון הישן והמסואב הכי הרבה.

עכשיו נשאלת השאלה: האם יאיר לפיד מסוגל לעמוד במשימה הזו? התשובה היא שכנראה לא. וככל שהזמן עובר, אני מרגיש שהוא באמת לא בשל כפי שרבים חושבים. לא ברור שהוא "הבשורה הגדולה" שכולם מחכים לה בכיליון עיניים.

מצד שני – לומר שהאיש לא עשה דבר בחייו – זה באמת לא נכון וגם לא הוגן, בלשון המעטה. מלבד העובדה שהאיש הקים (או עדיין מקים) כפר לנוער עם צרכים מיוחדים (וכן – יש לו אינטרס – לבת שלו יש אוטיזם מתקדם – אז מה?), הוא פועל רבות למען חינוך – ומציע את עזרתו חינם אין כסף לבתי ספר (כמו במקרה של בית ספר ביפו, שהוא התגייס למען תלמידים שלא יכלו להרשות לעצמם לנסוע לפולין, או במקרה של בי"ס בנתניה שמקדם אתיופים בחברה ובחינוך), הוא מסייע לזוגות להתחתן בנישואים אזרחיים, ובימי כיפור – אם עוד לא היית בערב שהוא עורך כבר למעלה מ-10 שנים – אני מציע לך ללכת. זה מאלף. ואת יודעת כמה אני מאמין בדת. בקיצור – אני חושב שגם נותנים לו מעט מדי קרדיט.

מי שגם טוען ש"אין לו דעות" – זה די מצחיק בעיניי. בנושאי דת ומדינה, בנושאי חינוך, בנושאי פנים, יש לו לא מעט דיעות מוצקות, וכמי שקורא את טוריו די בקביעות – אני יכול לצטט אותן כמעט אחת לאחת.אבל מה אין לו – או לפחות הוא לא חושף את זה? – הוא לא מדבר על דיעותיו המדיניות-צבאיות. ובישראל – אין חטא גדול מזה. בינתיים, 90% מהמתקפות עליו עוסקות בעניינים מדיניים-צבאיים. ואחרי הקיץ האחרון – קיוויתי שהדברים קצת ישתנו, והטון החברתי יקבל פה משמעות גדולה יותר. נכון להיום (ואולי זה בגלל העמימות בנושאים הצבאיים שלפיד כופה על עצמו), הוא המועמד היחיד שינני פוחד מדעותיו בנושא הצבאי-מדיני. הרי את מי יש לנו כאן? נתניהו? ישי? ליברמן? ברק? ומהצד השני – את גלאון? יחימוביץ'? אחמד טיבי? זה הרי נשמע לי הזוי, מה שקורה במדינה שלנו מהבחינה הזו.

שלא תבינו לא נכון – נתקלתי בלא מעט טעויות של לפיד, כפי שמעיד ב. מיכאל (ושוב – תודה לוואנדר על הלינק). אין ספק בכך (וד"א – גם ב.מיכאל בטוריו בעבר, נשמע לא פעם כאיש הזוי בדיעותיו, אבל נעזוב את זה כרגע). לפעמים זה גורם לי לגחך על לפיד, ועל היומרה שלו להציג אמת כלשהי, כשהעובדות שהוא מתבסס עליהן רעועות למדי. מצד שני – לביבי היו הרבה יותר טעויות כאלו. לעזאזל! האיש למעשה המציא את כל ההיסטוריה מחדש. אמנם לא מלפני אלף שנים – רק של כמה עשורים מאז הקמת מדינת ישראל, אבל כראש ממשלה מכהן – אני חושב שהטעויות שלו חמורות בהרבה (ולראות אותו היום מדבר עם נשיא ארה"ב ביוהרה אינסופית זה יותר טוב?!).

צריך להבין – יאיר לפיד הוא התקווה של הרבה אנשים. אין לי מושג אם אתן לו את קולי בבחירות הקרובות (ככל הנראה לא, אבל לכי תדעי מה יילד יום), אבל הוא מדבר בעיקר למרכז. הוא מדבר בעיקר לאנשים שנמאס להם מכל השחיתות השלטונית, הסיאוב, הנפוטיזם, מדרך קבלת ההחלטות, מהעובדה שיש מיעוט שרודף כאן את הרוב ומנסה "להחזיר עטרה ליושנה" – ואל לא מעט אנשים – הדיבור הזה עובד. בעיקר כי הוא בגובה העיניים. וכן – זה נכון גם אם ללפיד יש ג'יפ.

בשורה התחתונה – אני חושב שאני פשוט אמשיך לעקוב ולראות כיצד לפיד פועל, לפני שאחליט באופן סופי למי אצביע. במקביל אני עוקב אחר זהבה גלאון וניצן הורביץ (שהיום הם היחידים שאני מאמין להם בכנסת. ולא – יחימוביץ' שקרנית בדיוק כמו כולם. התמיכה שלה בעופר עיני תמוהה מאוד בעיניי). אם המפלגה הירוקה היתה רצה שוב (או העמותה לזכויות האזרח), הייתי מצביע להם בלי לחשוב פעמיים. קול אבוד או לא – הם היחידים שהמצע שלהם אשכרה דיבר אליי ב-20 השנים האחרונות.

ואם קראתם את הפוסט של ואנדר, הערה קטנה לסיום: טוסטר משולשים אכן נשמע מפתה למדי, אבל כשהאחריות פגה – גם הוא מתחיל פתאום לקרטע. סתם, שתדעו 🙂

===================
הערה: יש לי המון המון דברים לעשות לאחרונה – ואני מתנצל – אבל כתיבה פשוט לא מצליחה להכנס לי ללו"ז. לכן הפוסט האחרון היה בדצמבר, והפוסט הבא? מי יודע.. אני מקווה שמתישהו בקרוב.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

12 תגובות לפוסט “יאיר לפיד – פוליטיקה חדשה?”

post_author." -->\n"; ?>
 1. עדו הגיב:

  הוא המועמד היחיד שינני פוחד מדעותיו
  אני מניח שהתכוונת לכתוב 'שאינני'

 2. אבי הגיב:

  אחרי ששאלתי אותו בפייסבוק, הבנתי שהוא נגד העסקה ישירה ותומך בהעסקה ע"י חברות קבלן. הוא לא הציע שום דרך לפטור או להפחית את בעיית עובדי הקבלן. זה מה שנקרא ,חזיר קפיטליסטי

  • גיא הגיב:

   כיצד הבנת את זה? האם הוא אמר לך את זה מפורשות – או ששמעת את זה מצד ג'?

   אני שואל את זה ברצינות, כי חשוב לי לדעת. האם הוא אמר לך מפורשות או רמז לך בדרך כלשהי שזה מה שהוא חושב?

   וד"א – לא כל מי שהוא נגד חברות קבלן הופך אוטומטית לחזיר קפיטליסטי בעולם שלי, למרות שאין ספק שרובן בזויות למדי. אני נגד העסקת קבלן באופן כללי, אבל תתפלא – יש גם חברות קבלן הוגנות. הן אולי מעטות – אבל קיימות.

 3. אבי הגיב:

  הוא אמר לי ישירות בפייס שלו. שאלתי אותו מה הפתרון שלו לבעיית עובדי הקבלן והוא אמר לי רגולציה, הוא לא חשב לענות לי שיש לעבור בהדרגה להעסקה ישירה. אני משער שבעיית עובדי הקבלן לא מעניינת אותו כהוא זה, ושאם הוא יבחר הוא לא ידאג להם בכלל.
  בקשר לחברות קבלן – עבדתי בכל כך הרבה מהן והן ממש גרועות. בכלל, יש בעיה גדולה בכך שהמעסיק הישיר שלך הוא לא המעסיק שלך רשמית. במצב הזה למעסיק שלך רשמית (מבחינת המשכורת) לא אכפת ממך או מזכויותיך כי הוא בקושי רואה אותך.

 4. אבי הגיב:

  אחרי שעניתי לו שהפתרון צריך להיות בהעסקה ישירה (לפחות ע"י המגזר הציבורי) הוא התעלם ממה שכתבתי ולא ענה לי יותר.

  • גיא הגיב:

   @אבי – הוא ענה לך "רגולציה" ומזה אתה מסיק שהוא לא מאמין שבסיום העסקת עובדי קבלן?! וואו. אני מניח שאתה טוב יותר בההסקת מסקנות ממני.

   כי גם אני חושב שהפתרון הוא אכן רגולטורי. רגולציה משמעותה לחוקק חוקים נגד זה. אני מאמין שצריל לשים קץ לתופעה המסריחה הזו של עובדי קבלן. ברוב עוונותיי גם לי יצא לעבוד בחברת כוח אדם כשהשתחררתי מהצבא, וברחתי מהם כמו מאש אחרי חודשיים וחצי, כי הבנתי שמשכורת לא תצא לי מזה.

   התשובה של לפיד היא עניינית. היא אולי לא מפורטת – אבל במילה "רגולציה" יש לא מעט אמת.

   תבין – אני לא מסנגר על לפיד. הוא נעשה מאוס לאחרונה – גם בעיניי. אני מבין שהמון אנשים רוצים לשמוע מה המצע שלו ומהן דיעותיו המפורשות. אני חושב שהוא עושה שטות גדולה והוא מפסיד המון בוחרים פוטנציאליים בשתיקות המטומטמות שלו. כאמור – אותי הוא כבר הפסיד, וזה כאשר נקודת הפתיחה שלו אצלי היתה דווקא חיובית מאוד.

   אבל הדרך שבה אנשים מסיקים מסקנות עליו וגם שופטים אותו לא מובנת לי. תן לי לשאול אותך שאלה: האם אתה שואל גם פוליטיקאים אחרים את אותן שאלות שאתה שואל את לפיד? האם הם עונים לך ישירות תשובות שמספקות אותך? ואם כן – האם עושים משהו בנידון אחרי זה?

   אתה מבין לאן אני חותר?
   האיש בקושי התחיל מסע פוליטי, אחרי שזה נכפה עליו ע"י הכנסת שפחדה מאיומו, ואין מה לעשות – האיש עדיין לא היה בשל ומוכן (למרות שבאמת היה לו ים זמן להתכונן).

   אני חושב שאנחנו לא ממש הוגנים כלפי לפיד בעניין הזה. אנחנו מבקשים סופרמן – והוא רחוק מכך. יתרה מזאת – יש בו תכונה אחת שגרמה לי לחשוב עליו בצורה מאוד שלילית – הוא מדבר על חינוך ועל ידע, אבל הוא עצלן מדי מכדי לחפש את הידע הבסיסי ביותר באינטרנט לפני שהוא כותב את הטורים או הנאומים שלו.

   אבל היחס שלנו לא הוגן. אנחנו מפנים אליו את האצבע המאשימה, כאילו הוא מייצג את כל מה שרע בפוליטיקה הישראלית. והאמת? הוא לא. אנחנו מטיחים בו האשמות כאילו הוא התקווה שמבאסת אותנו, במקום לתת לו צ'אנס אמיתי. כל פיפס שיוצא לו מהפה – ישר קופצים עליו.

   ושוב – אני לא מסנגר עליו. הוא זה שהחליט להשתמש בפייסבוק ככלי תקשורת ייחודי שלו – והוא לא יודע תקשורת כפי שרבים חשבו. בטח שלא את חוכמת ההמונים. הוא – כמו לא מעט פוליטיקאים אחרים – משמש בכלי הזה של האינטרנט רק מתי ואיך שנוח לו. זו לא היתה בעיה, לולא האיש התעקש שזה יהיה כלי התקשורת המרכזי שלו.

   לסיכום – אני חושב שדרך הסקת המסקנות על לפיד היא חפוזה מדי. יש לו חלק בלתי מבוטל בזה, אבל הייתי שמח לו אנשים היו מקשיבים קצת יותר לפני שהם מסיקים מסקנות. זה שהוא לא אמר לך במפורש את המשפט שציפית לשמוע – לא אומר שבמילה "רגולציה" הוא לא עוטף את העניין הזה. מצד שני, אולי זה כן.

 5. אבי הגיב:

  הוא ענה לי שהרגולציה תדאג שלא ינצלו את עובדי הקבלן. אני משער שהוא התכוון לפקחים, ורק מי שמעולם לא עבד כעובד קבלן, יכול לחשוב שפקחים יפתרו את הניצול בחברות הללו. הוא לא טען שיש לבטל או אפילו להפחית את כמות עובדי הקבלן. אם אתה רוצה מאיזשהי סיבה מוזרה להגן עליו בכל דרך אפשרית, אז בסדר תמשיך כך. אבל זה נשמע כאפולוגטיקה לשמה. לפיד סירב לומר את המילה העסקה ישירה, אני לא חושב שאם הוא היה בעדה הוא היה מתבייש להגיד זאת. משום מה אין לי הרבה אמון שבאמת אכפת לו ממצבם של החלשים בחברה.

  • גיא הגיב:

   @אבי – ההיפך הוא הנכון! אני לא מתעקש לסנגר עליו – אני רק מתעקש לעבוד לפי עובדות בשטח!

   זה שהוא לא אומר "העסקה ישירה", לא אומר שהוא מתכוון ל"אני בעד ניצול החלשים בחברה". וד"א – בעניין הזה הוא צודק – איך תדאג ללא רגולציה שתהיה העסקה ישירה? אני אשמח אם תסביר לי איך זה יכול לקרות, כי אני לא רואה דרך אחרת. העסקה ישירה תתבצע רק אם יהיו חוקים מתאימים. וחוקים, יקירי – זה רגולציה.

   הבעיה שלי היא שאנחנו מסיקים מסקנות בגלל המטען הרגשי שלנו – גם אם לא נאמרו דברים באופן מפורש. וכן – זו בעיה שלפיד לא מספיק חכם כדי להתמודד איתה. הוא לא מבין שאנחנו מצפים ממנו לתשובות ישירות, או שהוא מבין – ומשחק אותה מטומטם. בכל מקרה – הוא יפסיד.

   אבל צריך להודות, שעד כה רק אמרתי לי "אני יכול לשער", "הבנתי ש..", אבל בשום מקום או לא אמר לך שהוא נגד העסקה ישירה, נכון?

   אני חוזר ואומר, אבי: גם אני נגד העמימות המטומטמת שלו, אבל צריך לפחות לשים את העובדות על השולחן. וכרגע, בנושא של עובדי הקבלן – אין לי ולו עובדה אחת שלפיד חושב משהו עליהם בכלל – לא לכאן ולא לכאן. אז נכון – זו בעיה. זו אפילו בעיה חמורה שהוא לא אומר מה דעתו בעניין בצורה רצינית. אבל אנחנו מצפים ממנו לתשובות מיידיות בכל נושא, כאילו הוא פוליטיקאי ומעורה בפוליטקה מאז ומעולם! והוא לא! הוא ינוקא בכל מה שקשור בפוליטיקה! חסר ניסיון, שמדבר בעמימות, כי הוא עדיין לא מבין שזה לא עובד! מה שעבד לו בעיתון – לא עובד כשמחפשים מנהיג אמיתי.

   זו השורה התחתונה. וזו הסיבה שיש לי בעיה איתו היום. אבל קשה לשבת בצד כשמנסים להכניס לאנשים אחרים מילים לפה – כשהדברים מעולם לא נאמרו.

 6. אבי הגיב:

  התשובה המדויקת שלו הייתה "אבי, את שכר עובדי הקבלן צריך לשפר דרך רגולציה חזקה של חברות הקבלן שגוזרות עמלות ענק במקום לאפשר לעובדים קיום הוגן". את השכר צריך לשפר, רגולציה של חברות קבלן וכו'. בשום פנים ואופן הוא לא דיבר על העסקה ישירה. אחרי שכתבתי לו שהפתרון הוא בהעסקה ישירה, הוא התעלם ממני ולא ענה לי יותר.
  http://www.facebook.com/YairLapid/posts/307874139270944
  אתה רוצה להגיד לי שאחרי התשובה הזו אתה באמת חושב שהוא בעד העסקה ישירה?

  • גיא הגיב:

   @אבי – הנה מה שחיפשתי. בדיוק את זה. עכשיו אני יכול לומר בפה מלא שאתה צודק לחלוטין.

   אמרתי לך עוד קודם – אני פשוט מחפש תשובות מלאות יותר. המון אנשים מספרים, שהם מסיקים מסקנות מתוך חצי משפטים שנאמרו או לא נאמרו.

   יאיר לפיד ככל הנראה לא מבין תקשורת כפי שהוא התיימר להציג. הוא לא יודע איך להשתמש במדיה החברתית כפי שהוא התיימר להציג. ההתעלמות שלו נעשית מאוד בוטה וצורמת לעין בעיני רבים – ואני מבין מדוע.

   ושוב – מבלי לסנגר עליו באופן אישי, כי אני חושב שכל הפוליטיקאים מטומטמים באותה מידה: מדוע כל השאלות האלה לא מופנות באופן ישיר כזה לשאר הפוליטיקאים? אני יכול רק להניח, שזה בגלל שכבר הבנו שאין לנו למה לצפות מהם. אנחנו כבר יודעים שהם לא יעשו דבר. במקרה הטוב הם יתעלמו מאיתנו בפייסבוק או בכל מדיה אחרת. ובכל מקרה – הם שולחים אותנו להתעמת עם יועצי התקשורת שלהם. אני אתפלא אם יש 3 חברי כנסת בישראל שאשכרה מדברים עם הציבור באופן ישיר ובלתי אמצעי. אנחנו ציפינו שיהיו ללפיד כל התשובות, או שלפחות יהיה מספיק הוגן כדי לומר: "אני לא יודע. אני צריך ללמוד טוב יותר את הנושא, לפני שאחזיר תשובה". פוליטיקאים מפחדים לומר את המשפט הזה משום מה, למרות שכל החיים לימדו אותי, שזה בסדר לפעמים לומר אותו. זה מעיד על כך שאתה מוכן ללמוד משהו חדש ולהתעמק בו, גם אם אתה לא מכיר אותו. יאר לפיד, בעניין הזה, איבד את הכבוד המינימלי שהיה לי כלפיו – בגלל שהוא ממאן להשתמש במשפט הזה. אם היה לו האומץ לקום ולומר "אני לא מכיר את הנושא מספיק לעומק" – היה לי הרבה יותר כבוד כלפיו. אבל הוא לא. במקום זה – הוא מתעלם. הוא זורק איזו עצם עמומה לחלל החדר, ואז נעלם. וזה מראה על עצלנות וחוסר הבנה בסיסית בתקשורת.

   אני חושב שאנחנו ציפינו, במידה מסוימת להרבה מדי מלפיד. וכגודל הציפייה – כך גודל האכזבה. ציפינו לאיזה סופרמן שיגאל אותנו מהפוליטיקה הישנה, שייתן לנו פוליטיקה נקייה וישירה, ובינתיים – הוא לא מספק את הסחורה, אלא מדבר בצורה עמומה בדיוק כמו כל שאר הפוליטיקאים.

   השורה התחתונה מבחינתי היא זו (לפחות נכון לעכשיו): אין שום הבדל בין לפיד לכל שאר הפוליטיקאים-דמיקולו שיש לנו היום. הוא לא יותר טוב, וככל הנראה גם לא יותר גרוע מכל השאר. זה בטח שלא יספיק בשביל להצביע עבורו.

   וכפי שציינתי בתשובה קודמת: נכון לרגע זה, אם הדברים לא ישתנו באופן דרסטי – את הקול שלי הוא הפסיד.

 7. רוני הגיב:

  רק תיקון קטן, ואולי זניח: לשים את שלי יחימוביץ' – שלא חושבת שההתנחלויות הן פשע, והעדיפה לתמוך ברון חולדאי בבחירות לעיריית ת"א רק בגלל שדב חנין לא שר את "התקווה" – ואת אחמד טיבי באותה סירה של דיעות מה"סמול", זה ממש לא לעניין. כמו שלא כל הימין הוא משיחי, מתלהם ומחרחר מלחמה, גם בשמאל יש קשת מגוונת של דיעות בשלל נושאים.
  לא הייתי נטפלת לעניין אבל אם כבר דיברנו על מר לפיד, נדמה לי שחשוב לדייק.

  • גיא הגיב:

   @רוני – ככל שקראתי והפכתי את הפוסט שוב ושוב – לא ראיתי בשום מקום שהכנסתי את לפיד ואת יחימוביץ' תחת אותה כותרת. אשמח אם תתקני אותי, כי אני לא רואה בשום מקום שעשיתי את זה.

   להיפך – הפעם היחידה שהזכרתי את יחימוביץ' היתה בפסקה האחרונה, בה טענתי שהיא "טובה" בדיוק כמו כל הפוליטיקאים הקיימים היום (או לפחות רובם).