ערוץ 10 הולך למות. אז מה?

ערוץ 10 עומד למות בעוד כחודש. הוא עומד לסגור את שעריו בפעם האחרונה. לנפוח את נשמתו המיוסרת. להפליץ אץ הפלוץ האחרון. להחזיר את נשמתו המסחרית לבורא, או ליוצרים – שחשבו שאפשר לעבוד על כל הצופים כל הזמן.

כל מה שמכונה "התעשייה" (מבטאים זאת "ה-תעשייה!" הרי אין תעשיות אחרות בעולם!) רועש וגועש בימים האחרונים, בשל החלטה של הכנסת לדרוש מהערוץ לשלם את חובותיו כבר עכשיו – אחרי שהתשלום נדחה שוב ושוב במהלך השנים בתואנות אלו או אחרות.

אבל הרעש הזה הוא רק חלק ממשהו גדול יותר. בימים אלו, מועברים בכנסת חוקים אנטי-דמוקרטיים, שמנסים להשתיק את העיתונות, את הביקורות, וגם את חקירות המשטרה. לפחות הטלוויזיה החינוכית (תזכירו לי מה זה?!) ניצלה בנס, ואני מקווה שעוד נכונו לה ימים רבים של חוסר רלוונטיות. בדיוק כמו של ערוץ 1 – הערוץ שלאט לאט הולך והופך לערוץ של ביבי וחבריו. קצת כמו ברלוסקוני…

אבל עם כל הרעש סביב החוקים הללו – ואני עושה לא מעט רעש סביבם בעצמי – קשה שלא לתהות אם מנהליו של ערוץ 10 לא מנצלים בציניות רבה את הרעש הזה.

כי זאת יש לומר: ערוץ 10 הוא לא יותר מערוץ פרטי, בבעלות פרטית, שמשדר בעיקר זבל תרבותי המוני וגס (והאמינו לי – המילה "תרבותי" עולה לי כאן בבריאות). ערוץ 10 פתח במתקפת משכורות בלתי אפשריות בזמן שבו הוא הוקם. הוא כרה לעצמו את הבור, וחשב שכולנו נשמח לשלם את חובותיו, בעבור חופן של זבל. הוא משך את מיטב ה"טאלנטים", שלרובם אין כישרון וחצי כישרון – ושילם להם הרבה מעבר ליכולת שלהם למכור את המוצרים שהם הציגו. ועתה הגיעה התפוצצות בועת הדוט.קום גם לערוץ 10 – אותו ערוץ שניפח בצורה מוגזמת את שווי נכסיו ואנשיו – ועכשיו בוכה על מר גורלו.

אם ערוץ 10 היה משדר גם תוכן תרבותי אמיתי, אם תרומתו לתרבות הישראלית היתה באמת שווה משהו – הייתי מבין את הבכי הזה. אבל הוא לא. ערוץ 10 הוא אחת ה-סיבות, שאני לא מכניס טלוויזיה הביתה. הוא לא היווה אלטרנטיבה אמיתית לערוץ 2 בשום שלב. לא בצורה מעוררת כבוד, בכל אופן (ולא שיש לי מילים טובות על ערוץ 2, כן?). הוא הזנה את כל ענף הטלוויזיה עם סדרות "מופת" מז'אנר הריאליטי – שכמו מתחרותיו – הוא עוד מנסה לשכנע את הרשות השנייה, שמדובר בסוגה עילית, ולא פחות מכך – הוא מנסה לשכנע גם אותנו.

אבל ערוץ 10 משדר זבל. בעיקר זבל. גם אם יש כמה הבלחות קטנות – אין לי מושג לגביהן – כי הזבל הציף כל כך את הערוץ הזה, שאני לא מרגיש את הצורך לרכוש אפילו את הממיר החדש ההוא, שמאפשר קליטה של ערוצים מסחריים בחינם (ותסלחו לי – אבל אין לי מושג איך קוראים לו). ה"חינם" הזה, גם הוא עולה ביוקר מבחינתי. הוא שוטף את המוח, מטמטם את כל דור העתיד של מדינת ישראל, ונראה שיש לו 2 מטרות: האחת – להרוויח כמה שיותר (שזו מטרה לגיטימית בעיניי), והשנייה – להפוך דורות שלמים לעילגים ובורים, לשדר אל המכנה המשותף הנמוך ביותר, ולקוות שנסכים לקבל את העובדה שמשתינים עלינו בקשת (ואולי "קשת" היא לא המילה הנכונה ביותר להכניס למשפט הזה..). המטרה השנייה היא-היא הבעייתית.

איתי דנקנר, אחד ממנהלי חברות ההפקות שערוץ 10 עובד איתן (בשותפות עם אמנון לוי), כתב לפני מס' ימים מכתב גלוי וקורע לב לכל מיני אנשים/מנהלים עמומים (בכנסת? בממשלה? בערוץ 10?), שמאשים אותם בפיטוריהם של עובדי חברת ההפקה. בתחילה, הדבר ממש נגע לליבי. האיש מדבר על אנשים, בני אדם – ולא רק שמות. על אנשים שנתנו את נשמתם בכדי שהתוכנית "שומר מסך" תמשיך להיות משודרת, והם אף ויתרו על קריירות חלופיות למען המטרה הנעלה הזו. אבל ככל שהמשכתי לקרוא, הבנתי שמר דנקנר היקר לוקה בהיבריס, לא פחות מאשר מנהלי ערוץ 10. אין לי מושג כמה הוא משלם לאנשיו וכמה הוא מרוויח. זה גם לא ענייני. ויכול להיות שהתכנית שלו היא אחת הטובות בערוץ, ואולי אפילו יש לה ערך מוסף כלשהו. כאמור, אין לי מושג. אבל אם היה כל כך חשוב לו שהתכנית שלו והאנשים המלווים אותה ימשיכו לשדר, האיש היה צריך להפנות אצבע מאשימה לקברניטי הערוץ – לא לכנסת. הם אלו שהביאו את הערוץ למצבו הנוכחי. ערוץ טלוויזיה אינו משחק ילדים. כשאתה מקים ערוץ כזה, ומכוון גבוה – יש לזה עלויות והשלכות שונות. בין השאר, אתה הופך להיות אחראי למקום העסקתם של אנשים שונים. וכבר שנו חכמינו: If you can't stand the heat – get out of the kitchen – או במילים אחרות: כנראה שלא היית צריך להקים ערוץ טלוויזיה – בטח שלא בהיקף שכזה.

ערוץ 10 יכולים להאשים במצבם רק את עצמם.
הם יצרו ציפיות, הבטיחו הבטחות, פיזרו הצהרות חסרות כיסוי – וכשהגיע הזמן לשלם, הם החליטו לפנות אלינו – משלמי המיסים, ולבקש נדבות. וכן – למי ששכח, הכנסת אמורה לשמור על משלמי המיסים ועל הקופה הציבורית. ערוץ 10 לא שילם את חובותיו למשלמי המיסים בישראל בהרבה אופנים – וכסף מזומן הוא רק אחד מהם. ועוד תזכורת למי ששכח: ערוץ 10 כבר קיבל כמה וכמה הזדמנויות לפרוע את חובותיו. כל מי שאומר "תנו לו רק עוד שנה", לא יודע על מה הוא מדבר. בעוד שנה לא ישתנה פה כלום – בדיוק כפי שלא השתנה כלום בשנים שקדמו לזו.

כל אלו שבוכים על סגירתו של הערוץ, צריכים לשאול את עצמם כמה דברים:
ראשית – האם הם יסכימו לתרום ממשכורת העתק שלהם למען הערוץ? ומה לגבי סיוע לכל אותם אנשים, שהם חסים על עתידם? האם הם מוכנים לסייע להם? אם לא – שיישבו בשקט. לא מדובר כאן באנשים מסכנים, שמרוויחים משכורות מינימום (אפילו לא קרוב לכך), ולא מדובר כאן בערוץ ציבורי – שיש אינטרס כלשהו להחזיקו בחיים (או ליתר דיוק במצב "צמח").

שנית – וזו שאלה חשובה: האם הם היו משקיעים היום במניות או באג"חים של יצחק תשובה ובדלק נדל"ן? ומה על מניות או אג"חים של אילן בן-דב? ולמי שלא מבין את הקשר, הנה רמז: אג"ח זבל. אני לא הייתי משקיע בערוץ, שכל מה שהוא מציע לי זה זבל ועוד זבל ועוד זבל. וד"א – מאוד משעשע אותי לראות את "ידיעות אחרונות" יוצא להגנתו של ערוץ 10: זבל מעיד על זבל, עד כמה הזבל של שניהם משובח.

אז נכון – העיתוי של סגירת הערוץ היא לא משהו. גם אם אנחנו מתעלמים לחלוטין מכל מה שכתבתי לעיל, אפילו למראית עין – נראה שכדאי היה לבחור עיתוי טוב יותר. בטח כאשר יש כל מיני דרעקים בכנסת הנוכחית, שחושבים שבית המשפט בישראל הוא חצר משחקים, ושמותר להם לעשות מה שהם רוצים – כולל לעבור בצורה בוטה על החוק (ולנצל את כוחם הדמוקרטי לשם חקיקת חוקים דרקוניים ואנטי-דמוקרטיים.

אבל יחד עם זאת, אני רוצה להזכיר לכם, שוב – שלפני שנה הדברים נראו בדיוק אותו הדבר. בדיוק. וגם לפני שנתיים. גם אז הערוץ עמד להיסגר, וגם אז התחננו בערוץ לתת להם "עוד ארכה אחת ודי". ומה קרה מאז? כלום.

ערוץ 10 עומד להיסגר. So what?


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

5 תגובות לפוסט “ערוץ 10 הולך למות. אז מה?”

post_author." -->\n"; ?>
 1. אור הגיב:

  אחד מהסיקורים היחידים שנוגעים בנקודה האמיתית.
  אם אין כסף, למה כל ה"טלנטים" קיבלו משכורות עתק ? למה לא הורידו את המשכורות ל20,000 ? לחודש? ל10 ?
  האם חייבים לקבל מאה אלף שקל בשביל להקריא טקסט מנייר?

  דבר נוסף ששיעשע אותי הוא שדיברו על הפלורליזם של הערוץ – זה ממש עמד במבחן המציאות כשזרקו מילה על אחד מבעלי הערוץ בשידור וגרם לשישו ושמחו בערוץ

 2. יהודית הגיב:

  גיא,
  בוא נדייק. יצרן הזבל הגדול ביותר הוא דווקא המתחרה מהצד השני של הממיר – קשת.
  לא משנה בכמה עונות של "חטופים" הם יעטפו את זה, כל פרק של מאכער שף / כוכב Noלד / הפח הגדול רק מוריד את המכנה המשותף הנמוך ביותר עוד יותר למטה (ושלא תבין מזה שערוץ 10 צדיקים גדולים. הם לא, אבל יש יותר גרועים מהם).
  רוב החובות של ערוץ 10 לא נובעים מהמשכורות (המנופחות – יותר או פחות זה עניין שנתון לויכוח. כמו גם מה מקובל בשוק) של טאלנטיו אלא מדמי הזכיון המופרזים שמדינת ישראל דרשה בתמורה לזכות לשדר תכנים בטלוויזיה. ומילא דמי הזכיון המופרזים, למדינה יש גם דרישות אילו תכנים בדיוק ישודרו בערוץ וכמה. שנזכיר שהערוץ אמור להיות פרטי?
  אז או שפותחים ערוץ ציבורי ויש חובות שידור ומכסות (ושר ממונה ופוליטיזציה – מזכיר לך משהו?) או שזה ערוץ פרטי וישדר הזכיין מה בראש שלו ללא תנאים או מגבלות.
  מדינת ישראל מנסה לאחוז במקל משני קצותיו – ערוץ פרטי בהגדרה אך ציבורי בהתנהגות. ובן כלאיים כזה לא יכול לשרוד. כנראה שגם המדינה הגיעה להכרה בכך מכיוון שבשנה הבאה עוברים הערוצים המסחריים לשדר בשיטה של רשיונות ולא זכיונות (ואז, הו אז, תוכל לבכות על "זבל" בטלוויזיה. ערוץ "יובל המבולבל" קרוב מתמיד)
  ד"א, למיטב ידיעתי, בניגוד לטייקונים שביקשו תספורות מפה ועד מחרתיים מבקשים בערוץ 10 רק לדחות את התשלום. לא לקצץ אותו. לא לבטל (ד"א, הידעת שחובות של כמה מאות מליונים של הערוץ הראשון פשוט נמחקו בהצבעה של חברי הכנסת לפני מספר ימים? הערוץ הראשון כן, ערוץ 10 לא… הממממ… אינטרסים, anyone?)
  וצודק אותו בחור באותה חברת הפקה. מילא הטאלנטים של ערוץ 10 שילכו הביתה, להם יש חסכונות שמנים לימים גשומים. מה יעשו המאפרות? המלבישות? הצלמים? הצוות הטכני? עובדי חברות ההפקה שמפיקים את התוכניות? הכותבים? העורכים? המפיקים? אנשי הסאונד? האם לכולם יש כיסים עמוקים ומשכורות עתק כמו של הטאלנטים? נראה לי שלא. אבל זו רק אני.
  הייתי מזכירה גם את הפגיעה העקיפה בכל הגורמים מסביב (הסעות, קייטרינג, משרדי הפרסום – עליהם אני בטוחה שאתה לא מרחם).

  בשורה התחתונה – עדיף ערוץ 10 עם פריסת חובות מזכיין וחצי בערוץ השני שיהווה מונופול על השידור המסחרי.

  גילוי נאות – כותבת שורות אלו עוסקת בתחום משיק ל "תעשיה". היא אמנם לא תיפגע ישירות מסגירה אפשרית של ערוץ 10, אבל ללקוח שלה ולמשרד בו היא מועסקת ככל הנראה ייגרם נזק כלשהו מסגירת הערוץ.

  • גיא הגיב:

   יהודית – אם את רוצה דיוק, אז בואי באמת נדייק:
   ראשית – מעולם לא אמרתי שערוץ 2 הוא לא יצרן הזבל הגדול ביותר. זה עדיין לא אומר שערוץ 10 בסדר. שניהם מהווים כמות זבל מטורפת – הרבה מעבר למה שכל בן אנוש צריך לצרוך. ערוץ 10 נתן "פייט" לא קטן מהבחינה הזו לערוץ 2 – בין אם זה רשת או קשת. והדבר הזה ממש לא עומד לזכותו.

   שנית – לגבי עניין חוזי הטאלנטים והמשכורות ה"מקובלות בתעשייה" – הזכירי לי יהודית – מי אחראי למשכורות העתק האלה שהתנפחו מיום הקמתו של ערוץ 10? למיטב זכרוני, המילה "טאלנט" לא הוזכרה בכלל עד ליום שבו קם הערוץ הזה. למיטב זכרוני, אנשים כמו ארז טל, שלא עשו כלום במשך שנים, קיבלו מהערוץ כמיליון דולר רק בשביל לא ללכת למתחרים. וכמובן לא מדובר רק בארז טל. התחרות המטורפת הזו דפקה את ענף הטלוויזיה לחלוטין. במקום תוכן, שמו כסף על אנשים חסרי כל כישרון. מי שיצר את זה היה ערוץ 10 בכבודו ובעצמו. הדברים האלו לא היו קיימים לפני כן, למרות התחרות בין קשת, רשת וטלעד.

   לגבי רוב החובות של הערוץ – את בטח צוחקת עליי, נכון? כשה"טאלנטים" למיניהם מקבלים 200 אלף שקל בחודש בשביל להקריא מהפרומטר במשך שנים – והחוב של הערוץ עומד על 44 מיליון שקל בלבד – לא המדינה אשמה בזה. החישוב, למען האמת, הוא די פשוט. אם הערוץ משלם בין חצי מיליון ומיליון וחצי שקל לשנה (וכמובן שאני מצניע כאן את הנתונים) לטאלנט – תחשבי לבד כמה כסף הוצא על ה"כוכבים" האלה שצמחו מכלום, ואין להם ולו טיפת כישרון. לפחות לרובם.

   רוצה עוד עובדות? הנה: המדינה החתימה את ערוץ 10, לפני כעשור – על חוזה. על החוזה חתמו גם כל שאר הערוצים. עם כל הכבוד – אם ערוץ 10 חשבו שהם לא יכולים לעמוד בזה – הם לא היו צריכים לחתום. חד וחלק. האם את היית חותמת על חוזה שלא היית עומודת בתנאיו? אני לא אחתום על חוזה עבודה, שאני לא שלם איתו. מה שראו בעלי הערוץ הוא את "הקופה הרושמת" מול העיניים, והם נתבדו. זהו כישלון עסקי ותו לא. ולגבי הרגולציה – זה בכלל משעשע אותי: הרי מה בסה"כ מבקשים מהערוץ? להקדיש יותר זמן לתוכן איכותי יותר? להפסיק לפרסם בצורה בוטה לילדים? אם הערוץ לא מוכן לעמוד בזה – באמת עדיף שיילך הביתה.

   לגבי עניין מחיקת או דחיית החובות – יהודית, הזכירי לי שוב בבקשה: מה קרה לפני שנה? ומה קרה לפני שנתיים? ולפני 3 שנים? כל שנה הגיעו נציגי הערוץ לכנסת – כבר שנים טובות זה כך – ומבקשים דחייה. הדחייה הזו באה על חשבון משלם המיסים הישראלי. אם הייתי באמת חושב שהם יוכלו או ירצו להחזיר את החוב עוד שנה – ניחא. אבל בינינו – זה לא יקרה. איזה סיבה יש לנו להאמין שזה יקרה, אם כל שנה הם חוזרים על אותו פזמון?! על "זאב, זאב" שמעת? אני כבר לא מאמין להם יותר, ואני מבין את חברי הכנסת שאינם מאמינים להם יותר. וזו כנראה הפעם האחרונה שאכתוב שאני מבין את חברי הכנסת בישראל..

   ולסיום – לגבי מה שכתבת על העובדים ה"קטנים" בתעשייה.
   תשמעי. עם כל הכבוד – ואין לי שום כבוד לערוץ 10 או לערוץ 2 – הם יצרו את הבעיה בעצמם. אם מנהלי הערוץ כל כך רוצים לדאוג לאותם עובדים "קטנים" כמו מאפרות, תסריטאים, צלמים וכו' וכו' – שיכניסו את היד לכיס. בינינו – למר מילצ'ן, למר לאודר ולמר מימן – לא חסרים מיליונים בבנק. מה שהם עושים זו דמגוגיה זולה. זה מזכיר לי את חברות הדלק, ששלחו את עובדיהן להפגין מול משרד האוצר בגלל התייקרות הדלק. אין גבול לציניות.

   יש רק בעיה עם אחת שאני מוכן לקבל לגבי הסגירה של ערוץ 10: העובדה שקראתי, שכמה מחברי הכנסת היו מוכנים לוותר לערוץ עבור סגירת חטיבת החדשות שלו. מבחינתי, זה מראה על מצב של חוסר ניקיון כפיים מצד חברי הכנסת.

   עם זאת, הדבר הזה אינו משנה את התמונה הכללית. ערוץ 10 צריך ללכת, אם הוא לא מסוגל לשלם את חובותיו.

   • יהודית הגיב:

    גיא,
    לגבי התוכן – ערוץ מסחרי יכול לשדר מה שהוא רוצה. זו לא הטלוויזיה החינוכית ותפקידו לא לחנך את הציבור. יואילו נא הורי ישראל להחליט מה כן ומה לא ראוי לצפייה לילדיהם. זה לא תפקידם של מנהלי הערוץ. זה כן תפקידה של הטלוויזיה החינוכית ולשם כך היא קיימת.
    לגבי הטאלנט – אתה טועה ומטעה. הכל היה קיים לפני ערוץ 10. אני לא מוצאת כרגע לינק לרפרר אליו, אבל מי שהמציא את מונח ה"טאלנט" ומשלימו ה"אקזקיוטיב" היה לא אחר מאלכס גלעדי, אבי הרעה החולה "קשת", לאחר פתיחת שידורי ערוץ 2 המסחרי. ערוץ 10 עשה מה שעושה כל שחקן חדש בשוק שכבר יש בו שחקנים בעלי כוח – התחרה באותם תנאים ושיחק באותו המגרש. אני רוצה לראות אותך פותח היום עסק חדש בתחום בעל תחרות גבוהה ומחליט שאתה לא משחק לפי תנאי השוק. מי יבוא לעבוד אצלך?
    לגבי החוב – לרגע לא אמרתי שהמדינה אשמה. אין ספק שלניהול כושל יש חלק בחוב הזה, כמו גם לעובדה שמאוד קשה לשנות התנהגות של צרכנים (צופים).
    לגבי עניין דחיית החובות – תקרא את הפוסט של צפניה
    http://blogs.nana10.co.il/tzfanya/?p=4774
    לגבי עומק הכיסים של לאודר, מילצ'ן ומימן – עומק הכיס שלהם הוא עניינם הפרטי. כמה זמן אתה חושב שהם יהיו מוכנים לממן את השכר של כל אותם "מעמד הפועלים" בלי שיהיה ערוץ שבו אותם פועלים עובדים? חצי שנה? שנה? הרי הם לא ימשיכו לשלם להם משכורת לכל החיים אם אין ערוץ שבו הפועלים הללו אמורים לתת תפוקה, נכון? מדינת ישראל יכולה לבוא לקראתם בהסכם פריסת חובות (כמו שהיא באה לקראת בעלי עסקים אחרים שהיא רוצה בטובתם ובמקומות העבודה שהם מייצרים ע"י הקלה במיסים עד כדי פטור, השתתפות בעלויות הקמה של מתקנים, מימון חלקי או תנאים מועדפים) היא פשוט לא רוצה. ועל זה צריך לשאול "למה"?

    • גיא הגיב:

     יהודית – לגבי הטאלנטים "אני טועה ומטעה"?? סליחה??! אני חושש שיש לך זיכרון מאוד סלקטיבי, יקירתי – ואני מציע לך לבדוק שוב את המקורות שלך.

     אני זוכר במפורש את הסערה הציבורית הלא-נורמלית שקמה כאן אחרי שערוץ 10 הציע – וגם שילם – ליעקב ומיקי סכומים שמעולם לא שולמו באף ערוץ – בטח שלא בערוץ 2! ולא רק להם – גם הסיפור של ארז טל ועוד חבר'ה כמוהו קיבלו סכומי עתק חסרי כל פרופורציה!

     ערוץ 10 יצר תחרות חסרת פרופורציה בענף הטלוויזיה בישראל – בעניין הזה ערוץ 2 על זכיינותיו נגררו אחרי ערוץ 10 – ולא להיפך.

     ולגבי תפקידה של הטלוויזיה – אולי את צודקת (למרות שאני חושב שצריכה להיות אחריות מסוימת של ערוץ לצופיו). אבל עם כל הכבוד – אם הערוץ התחייב בחוזה – שישלם את מה שהוא חייב. זו השורה התחתונה. מימן וחבריו חתמו על חוזה.

     קראתי את הפוסט שהפנית אליו – ואני לא מסכים עם כולו, רק עם חלקו. על הצביעות של חברי הכנסת – אני מסכים בהחלט. אבל על העובדה שצריך "לתמוך גם בזה וגם בזה ולא לפלג" – זו שטות אחת גמורה. זה גם לא ייגמר שם.

     אני תוהה: מדוע אף אחד לא צועק את זעקתם של הספרים של שוקי זיקרי, אחרי שזה ברח מהארץ והשאיר נושים וחובות? מה יהיה עם העובדים שלו? החופפים? הספרים? המניקוריסטיות? האם גם על זה את חושבת שמשלם המיסים צריך לשלם?

     אולי גם נתחיל לשלם עבור הבלאגן של חברת קומברס, שמפטרת עובדים על ימין ועל שמאל כבר כמה שנים? הרי הם תורמים למדינה! ומה יהיה עם העובדים? האם איש היי טק חשוב פחות ממאפרת?

     ערוץ 10 לא שונה במאום מהאימפריה של שוקי זיקרי ומחברת קומברס. כולם קפצו מעל הפופיק, ומחפשים אשמים – העיקר לא לקחת אחריות. מדינת ישראל היא נושה, שמנסה לקבל את הכסף שלה כבר כמה שנים – ללא הצלחה. זה הכל. הערוץ התחייב לשלם X שקלים – עבור התחייבות כלשהי (ולא משנה מהי: הפעלת הערוץ, תוכן, וכו') – ולא עמד בתשלום. זה הכל. האם שמעת את שוקי זיקרי פונה למדינת ישראל ואומר: "עיזרו לי! אני עוזר למשק בישראל! אני מייצר מקומות תעסוקה!"? – לא. ערוץ 10 אינו שונה מעניין זה במאום.

     וד"א – משום מה אני לא שומע את הבעלים מצייצים בזמן האחרון. עד כה נראה בעיקר – שהם תולים תקוות במדינה, שתסיים את הסאגה שגורמת להם להפסדי עתק. הם פשוט מחכים שהמדינה תעשה את העבודה השחורה בשבילם. הם נכנסו להשקעה גרועה, והם מנסים להתחמק מהתשלום. וזה גם לא מפתיע אותי בהתחשב במה שמתפרסם לאחרונה על הטייקונים: יוסי מימן למשל, ידע למשוך יותר מ-80 מיליון שקל לכיסו הפרטי, בזמן שחוסכי הפנסיה שהשקיעו בחברת אמפל שלו, הפסידו למעלה מ-300 מיליון שקל. אז אם את רוצה לדבר על צדק – את מוזמנת לפנות אליו. שם מתחילה הבעיה – לא בכנסת.