חרם הצרכנים ומעמד הביניים

חזוס כתב פה אתמול תגובה, שגרמה לי לרצות לפרט למה כתבתי את מה שכתבתי בפוסט הקודם.

חזוס כתב כי:

"למשוך צרכנים למוצרים אחרים, יהפוך מהר מאוד לסוג של ADHD צרכני".

אני לא טוען שהיה צריך להתחיל לרוץ מחרם לחרם, או להחרים הכל. ברור שלכל חרם / מרד צריך סדר עדיפויות.
אני כן טוען, שאם היו בוחרים ענף מסוים, או חרם אמיתי על חברה מסוימת (נאמר תנובה) ולא היו קונים את מוצריה בכלל – זה היה משפיע בצורה טובה יותר.
אפשרות אחרת היתה להחרים בכלל מוצר אחר, שיכול היה לחסוך הרבה יותר לאזרח הישראלי – למשל ארנונה, או דלק. לכן הצגתי את הדוגמאות הללו. הבעיה היא, שהצרגן הישראלי יודע להלחם רק על דברים קטנים וחסרי משמעות, שלא מוסיפים לו כלום. כאשר זה מגיע למרד צרכנים אמיתי, אנחנו מצקצקים בלשונינו, ועוברים לאייטם הבא.

מישהו שאל אותי לפני כמה ימים – "מה ציפית? שנצא להפגנות אלימות? בשביל מה כל האלימות הזו? לא שווה פשוט לגמור את העניין בפייסבוק? תראה מה קרה בכירי א-תחריר. תראה מה קרה בסוריה! בשביל לנו את כל זה?"

אז התשובה שלי היא: עם כל הכבוד. לתנובה, טרה ושטראוס אין בדיוק את חיל האוויר או את 'משמרות המהפיכה' של סוריה או מצרים. מי שמגיב בצורה כזו, שוכח שישיבה מאחורי מקלדת בהחלט לא מספיקה בשביל חרם צרכנים. אני רחוק מלתמוך באלימות, אבל כן – אני בעד יציאה לרחובות. 'חרם הקוטג" הצליח בדיוק מהסיבה הזו: הוא היה מאוד-מאוד נקודתי, ובפעול אני מאמין שתוצאותיו תהיינה זמניות ביותר. בעוד כמה חודשים, נוכל להסתכל במבט מפוכח על החרם הזה, ולראות שהוא לא הועיל בדבר, מלבד חיסכון של 5 שקלים בודדים מדי חודש (או במילים אחרות: לא השפיע בכלל).
אבל עזבו. למי יש כוח לצאת לרחוב? חם בחוץ! אז בינתיים נמשיך לשלם מאות שקלים נוספים על דלק, ארנונה, תחבורה ציבורית שלא עובדת ועוד – ונגרום ליצרנים, ובראש ובראשונה לממשלת ישראל – לצחוק על כולנו בדרך להעלאת המחירים הבאה.

עם זאת, אני מסכים עם חזוס בעניין של חוסר ההתערבות של הממשלה.
חזוס כתב:

"מה שצריך זה לשפר באופן משמעותי את תנאי המחיה של מעמד העובדים, ואם אפשר גם את זה של מעמד הביניים הנמוך/בינוני".

מעמד הביניים קורס תחת עול המיסים ויוקר המחייה בישראל. הוא נושא בנטל כמו שאף 'מגזר' כלכלי לא נושא על כתפיו. הוא מממן את יוקר המחייה ההולך וגדל מחד, וגם את הפרזיטים החרדים ואת העניים מאידך.
העניין הוא שקשה לראות את זה משתנה בעתיד הנראה לעין: הלוביסטים החזקים ביותר בכנסת הם לוביסטים שמשתייכים ל-2 קבוצות – אלה של השכבות החלשות ואלה של הטייקונים.
בתכל'ס, לא ניתן לפגוע יותר מדי בשכבות החלשות – כי אין איך. הכיס שלהם צר מלהכיל את שטויות הממשלה הזו גם ככה. מה גם שכל הזמן נוטים להזכיר לנו ולממשל כמה הם מסכנים, וכמה קיים פערים של אי-שוויון בחברה. ישנן מפלגות (ש"ס היא הדוגמא הטובה ביותר) שמנציחות את העוני בכדי להמשיך לבסס את הכוח שלהן.
ד"א – גם שכר המינימום הפך לבדיחה לא מצחיקה. העלאתו ל-4,300 ש"ח (וזה יגיע רק ב-2012) היא לעג לרש. בשנים האחרונות יוקר המחייה קפץ כאן בצורה אדירה, ושכר המינימום רחוק מלספק קיום בכבוד. לא מאמינים? אתם מוזנים לבדוק מה היה קורה אילו הייתם שמים את אותו שכר המינימום בבנק בהשקעה שתישא את הריבית הכוללת של עליית המדד. בואו רק נאמר, ש-4,300 ש"ח לא עומדים בקצב האינפלציה (ובמילים אחרות: עם אותו סכום אתם פשוט יכולים לרכוש פחות מוצרים), ולפי מה שקורה כרגע – אנו עומדים בקצב אינפלציה גבוה מזה שקיוו וציפו לו בבנק ישראל, המצב הזה לא עומד להשתפר.

מהצד השני, ישנם – כאמור – הטייקונים. אי אפשר לפגוע גם בהם יותר מדי. הם המנוע של המשק הישראלי, הסיבה האמיתית לצמיחה שיש פה. למרות שהאוצר נוטה לזלזל במה שיש להם לומר, למרות שאנחנו צועקים את המילה 'ריכוזיות' בכל הזדמנות, למדינת ישראל אין יכולת לעמוד על רגליה ללא עשיריה. תרדה בהם עוד ועוד – והם יעזבו את ישראל. זה כבר קרה ועוד יקרה. ואז מה? הממשלה כבר הוכיחה שאי אפשר לסמוך עליה בכל מה שקשור לרווחה ולדאגה לאזרחיה.

מי נשאר? מעמד הביניים.
זהו המעמד שמשלם הכי הרבה מיסים, עושה הכי הרבה ימי מילואים, תורם הכי הרבה למדינה מכל בחינה שהיא – ואוכל הכי הרבה חרא ממנה.
איכשהו, אני לא רואה את זה משתנה בשנים בהקרובות.

הרבה אנליסטים וכלכלנים טוענים שקרוב היום בו יקרוס המעמד הזה, ולא יהיה מי שיחליף את תרומתו האדירה לחברה.
לומר את האמת? אני מאמין שזה יקרה, אבל לא מאוד בקרוב, ובטח לא בישראל. אם תהיה קריסה, היא תהיה הדרגתית (מי אמר חוסר מוטיבציה לשירות צבאי וניסיונות הולכים וגוברים להתחמק מתשלום מיסים, ולא קיבל?).
מעמד הביניים כבר כל כך רגיל לאכול את הגועל נפש שהממשלה בישראל מאכילה אותו, שלדעתי הסיפור הזה עוד יימשך כמה שנים 'טובות' לפחות. הדבר היחיד שיכול למנוע את זה, הוא יציאה לרחובות. כל ה'לייקים' למיניהם לא ישנו כלום, אם לא יהיה מאבק בגורם משמעותי, שיכלול גם יציאה לרחוב ולהפגנות.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

תגובה אחת לפוסט “חרם הצרכנים ומעמד הביניים”

post_author." -->\n"; ?>
 1. חזוס הגיב:

  אני קצת יותר אופטימי ממך בנושא הקוטג'. אני חושב שהצורה יותר חשובה מהתוכן, קרי, ברגע שיראו שמחאה ציבורית "עובדת" בנושא מסוים, אפשר יהיה "לייצא" את המאבק לנושאים אחרים. אני בעיקר חושש מקפיצות-למוצר-הבא כאמור. עם זאת, אם מישהו יקח יוזמה וימצא דרך להחרים משהו עקרוני באמת כמו דלק (או לחלופין למצוא דרך פשוטה ויעילה לא לשלם מיסים באופן גורף, כמו למשל מע"מ), אני חושב שזה יכול באמת לעשות שינוי.

  לגבי הטייקונים אני חושב שאתה טועה. הם שודדים את הקופה הציבורית, נקודה. מי שמחזיק את הכלכלה הם בדיוק הפראיירים שמוכנים לאכול את החרא שלהם, גם כשהם מעלים את המחיר שלו ל-7.90 , או מוסיפים עוד עמלת משיכת מזומן 5.90 לאוסף העמלות, או סתם מפטרים עובדים כדי להראות "התייעלות". אני ואתה מחזיקים את הכלכלה, בלעדינו היא תיפול. העסקים הקטנים והבינוניים הם אלו שעליהם הכלכלה נסמכת, ולא על אף טייקון. ולצערי גם לא על המדינה שמממנת ומשמנת את הטייקונים (ע"ע מכירתו הבזיונית של בנק הפועלים, למשל). מעמד ביניים רחב וחזק הוא סימנה המובהק של כלכלה איתנה, ולא לכמה מיליארדרים בעלי מפעלי טקסטיל בסין יש אזרחות ישראלית.

  ואם כבר מדברים עליו… אני חושב שמעמד הביניים – וגם השכבות החלשות, לצערנו – רגילות לחיות בתוך תסמונת פוסט-טראומטית של שואה/איראן/משט/מטס/סורים-על-הגדרות. אותה התסמונת שהממשלה מאכילה אותנו, דרך החשיבה המעוותת שאין אפשרות אחרת ואין יכולת לשנות כלום, ותחת לחץ כלכלי הולך וגובר, יוצרת מציאות של "אדם לאדם זאב". וקשה לי מאוד להאמין שהחרדים להישרדותם יצאו לרחובות, ביחד או לחוד. ראבאק, אתה מדבר פה עם מהפכן-כורסא, אחד שהפעם האחרונה שהוא יצא לרחובות לחטוף מכות משוטרים היתה לפני חמש-עשרה שנה, ולא היו לו בבית עוד פיות להאכיל, ולא היה לו אכפת לשבת כמה ימים במעצר.

  ואתה יודע מה? אולי זו הבעיה. שאף אחד לא מוכר להקריב מעצמו, שכולם ציניים עד כדי כך, ואף אחד לא רוצה לצאת הפראייר שישב במעצר, שיחטוף מכות, שיעמוד מול הטנקים בטיינאנמן – לבדו. אולי צריך איזו רוזה פארקס במדינה הזו שתסחוף אחריה את כולם. רק שעם המזל שלנו זה בטח יהיה איזה אוליאנוב, שירכב על גבי מאות אלפי אידיוטים מועילים אל כס השלטון.

  איכס, יצא לי שלילי בסוף. נא למחוק את המשפט על האידיוטים המועילים מהתודעה ולהיצמד לרוזה פארקס. תודה מראש.