נוקיה – מה לעזאזל את עושה?!

חץ כתב פוסט נפלא על ההכרזה של נוקיה ומייקרוסופט מיום שישי האחרון (ללכת יד ביד לעבר השמש השוקעת – והיא אכן הולכת לשקוע. על נוקיה), שמוכיח שנוקיה עשתה צעד גרוע מאוד בהחלטה על השידוך הזה. נוקיה הולכת להידפק – ובגדול.

נוקיה אכן יורה לעצמה ברגל עם העניין הזה, ואני לא מבין איך ההנהלה לא מצליחה לראות מבעד לעננים של מייקרוסופט.
ההרגשה היא שההנהלה של נוקיה לא בדיוק יודעת מה היא עושה, והכי גרוע – היא עושה דברים בהיחבא, מאחורי גבם של העובדים שלה (ושל אינטל, שהיתה אמורה להיות השותפה שלה למערכת ההפעלה MEEGO), שברור שהם מתנגדים למהלך הזה.
זו לדעתי ה-בעיה בכל הסיפור.
הנהלה שלא מחוברת לעובדים שלה לא יכולה לשרוד לאורך זמן.

יתרה מכך: גם לקהלים שלה נראה שנוקיה לא מחוברת. עד היום משתמשים הצביעו ברגליים בכל מה שקשור למובייל של מייקרוסופט, ולא צריך להיות גאון כדי לראות את זה. אני עוד רכשתי בזמנו את המכשיר של סמסונג (OMNIA), והתאכזבתי קשות ממערכת ההפעלה הזו (היא היתה עוד בגרסה 6.1 בזמנו). המכשיר יושב אצלי כבוי בבית, לא בשימוש כבר כמעט שנתיים. בהתחלה זה עוד היה נחמד להכיר ולשחק עם זה, אבל המערכת לא זזה, היא ידידותית למשתמש ובאופן כללי זוועתית.

דווקא מכשיר ה-5800 של נוקיה שיש לי, עם סימביאן ^3 נוח מאוד, פשוט וכיפי, פתוח לתוספות, להורדת קבצים, מצוין בכל מה שקשור לניגון והקלטה, ובתכל'ס – שי בו את כל מה שאני צריך.

אני ממש – אבל ממש – לא מבין את נוקיה.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

6 תגובות לפוסט “נוקיה – מה לעזאזל את עושה?!”

post_author." -->\n"; ?>
 1. שי הגיב:

  Copy/paste of an email conversation Ira and I had on the subject

  Shai: (forwarded link) Nokia drops first MeeGo phone before launch -sources (Reuters)

  Ira: Yeah, I have read. if the N9 is dead then this is indeed the end of cool phones from Nokia. they are mad, I'm telling you. Android would have make more sense…

  Shai: I think it [Nokia's move] does makes sense.

  Nokia it too late to the market to create a large developer community around their OS (and it's arguable if MS is not too late as well).

  There are too many Android manufacturers, and they'll have heavy competition on price. So Android doesn't make sense for them.

  And at this point MS doesn't have a good loyal manufacturer. Nokia will probably get a cool billion from MS for making the switch plus all the MS marketing and R&D power, which is also worth billions.

  It's not a good choice, but it's better than the alternatives they have.

  Ira: I don't see it that way. MS has no ecosystem, their UI sucks according to everyone who tried it, and there is NO cool factor in the cunsumer market like the other options have.

  Meego on the other hand can run NATIVELY both Symbian 3+ (QT) apps and Android Apps, so they compete in an existing market, have a chance to create their own niche, and since it's an open OS they are not locked by an agressive partner like MS, that can charge them too much for a system that's partially locked out of their reach by contracts and DRM.

  Dumping Meego for W7M is a step down – technologically, strategically and marketing-wise. I really don't get it.

  Shai: Reviews I've seen about MS indicate it's a good OS, although clearly a version 1.0
  Re ecosystem: Microsoft is rich enough to buy one. And they will surely try, because they cannot afford not to.

  Re Symbian: very common, but irrelevant in today's market, where 99.9% of the cool stuff is in iPhone + Android.

  If Meego can run Android, why not just be android. I don't see them making any headway with native Meego apps. They don't have appealing enough story to tell 3rd party developers, and not enough money to do it themselves.

  Nokia needs a differentiator. MS understands big enterprises better than most, and you can be their phones will be encrypted, secure against enterprise information leaks, centrally managed, DRM-ed to hell and back and all the other crap governments and fortune 500 companies care about. Nokia can become the new enterprise standard phones.

  Nokia + MS makes a very good deal for Nokia. Besides – I really don't think they have a choice.
  They don't have a competitive offering right now.

  What I do think it means is that Nokia will not be an interesting company technologically anymore – in that sense you're right. They'll become MS's hardware manufacturer. That's a hell of a lot better than going bankrupt

  Ira: BUY an ecosystem? There are two ecosystems in the market, AFAIK they are not "for sale" nor are they compatible with windows, nor will the developer community, the better half of the ecosystem, will not be happy. I don't think it's really possible to "buy" an ecosystem…

  Symbian – I'm looking at Symbian 3 which is not on the market yet (not in any significant way, that is) but it's supposed to be much better than its predecessors. both for users and for developers.

  Meego running Android AND everything I run on my MAEMO, and anything Moblin ran before. it's not a small library (well, small compared to the appstore, but still significant)

  And I think MS has proven over and over that they do NOT understand their own market, and absolutely don't understand mobiles. Nokia as enterprise phones? that means they are giving up on the wide market and centralizing on attacking Blackberry. I think that makes no sense and is a serious downgrade for a company the size of Nokia.

  Sadly, if you are right and they become MS' lackeys, it would be a sad day indeed, and I'll be heading to Android for my next phone…

  Shai: How to buy an ecosystem:
  Make a list of the 100 most important developers for iPhone & Android and pay them $10M each to port to Windows.
  Make a list of the 10 most important developers and invest $50M in each of their companies.
  Create a lottery of $100M total prizes for the most innovative / virtal / popular / cool / whatever app.
  Buy a big navigation software company and create the best turn-by-turn nav. app out there
  Hire 1000 programmers (that's only $200M / yr) to create new apps
  Hire another 1000 programmers to duplicate interesting apps already out there
  Pay FB $1B and Twitter $0.5B for deep integration assitance
  And for the low-low price of $4B you have an ecosystem.

  Symbian 3 features – too little too late.

  Meego + Maemo + Symbian apps – if you count the apps not in absolute terms but in terms of how interesting and sexy these apps are in terms of projected sales, I doubt all of them together equaly Angry Birds.

  MS has done a very very good job with both Windows 7 and Xbox. They messed up hugely 95-05, but now they are doing a lot of things right. Windows Phone is a bit green, but otherwise apparently a really good OS. And it's shipped, with v2 in less than 3 months.

  Nokia messed-up so badly in the last few years that it has two options left to it: find an attractive OS fast, or collapse. It does not have the time to do OS development or the resources the buy an ecosystem, like MS can. Plus the money MS can directly put on the table as part of the deal will give Nokia much needed breathing room.

  Don't get me wrong – I don't think it's a very good option for Nokia. But at this point it's all out of good ones.

  • גיא הגיב:

   @שי – השיחה הזו ביניכם מרתקת. באמת.
   אני רק מקווה שנוקיה תצליח לצאת מהעניין הזה כשידה על העליונה. נראה לי שכרגע, היא די במצב של Lose-Lose-Situation, והיא הגיעה להחלטה, שהיא אחת הגרועות שהיא יכלה לקבל. וזה ממש חבל, כי אני דווקא מנאמני נוקיה מזה שנים. וכאמור – אני ממש לא חושב ש-W7M היא מערכת הפעלה טובה.

   יתרה מכך: איכשהו, נראה לי שמייקרוסופט תמיד תהיה זו שדופקת את אלה שהיא "עוזרת" להם. ונוקיה היא הבאה בתור, רק שהפעם היא – ביוזמתה – מורידה את המכנסיים, מתכופפת ומזמינה אותם פנימה (וסליחה על הדימוי המעורר הזה).

 2. שי הגיב:

  ואולי עוד רמז למה שנוקיה החליטה: דמו של מיגו היום ע"י אינטל

 3. שמוליק הגיב:

  בחיי שקשה להבין. שנים הייתי נאמן לנוקיה לגמרי.
  לפני שנה זכיתי באייפון, פתחתי, שיחקתי, ומייד חזרתי לנוקיה שלי, שאפילו לא היתה סימביאן. חשבתי שאין לי עתיד עם סמארטפונים.

  אבל אז קיבלתי אנדרואיד, וזה טוב כמו שכל דבר של גוגל הוא טוב. פשוט מושלם.

  אם היה סיכוי כלשהו שאחזור לנוקיה, זה היה אם היא היתה מביאה משהו שמביס אנדרואיד, או יוצרת מכשירי אנדרואיד בעצמה.

  אבל עם חלונות? feh!

 4. גיא הגיב:

  @שי – לצערי, אני מתחיל להבין למה התכוונת.
  כאמור, באמת חבל לי שזה המצב. מתברר שנוקיה לא רק לוקחת את עובדיה כמובן מאליו, אלא גם את קהל הלקוחות הפוטנציאלי שלה. באמת חבל.

  @שמוליק – כמו שזה נראה כרגע, לא ירחק היום בו גם אני אעבור לאנדרואיד. את חלונות מובייל אני אשאיר לאחרים. שייהנו מהמפלצת הזו (שיש לה הרב יותר מדי ראשים לטעמי).

  לדעתי נוקיה עשתה אולי צעד "להיות-או-לחדול", אבל אני לא מאמין שאת כספי אתן למוצר מייקרוסופטי נוסף. כאשר אתה נכווה ברותחין אתה נזהר בפושרין וגו'.

 5. שי הגיב:

  אני משתמש בוינדוס 7 כבר חצי שנה, וזו פשוט מערכת הפעלה מעולה.
  מנקודת מבט של משתמש יום-יומי (להבדיל ממתכנת או אדמיניסטרטור) ממש אין לי תלונות.

  מיקרוסופט הצליחה להתאושש מאסון הטבע של ויסטה וחזרה עם מוצר טוב מאוד ורווחי שיא. אני לעולם לא אזלזל בחברה עם כזו נחישות ועקשנות ו 20 מיליארד דולר מזומן בבנק. אין ספק שמערכת ההפעלה לטלפונים שלהם עדיין לא טובה, אבל היא לא אסון והם מאוד מאוד מאוד מודעים לחשיבות להצליח בסקטור הזה. לא הייתי ממעיט בסיכויי ההצלחה שלהם. אם מישהוא יכול להתאושש מחלונות 6 לטלפונים זו מיקרוסופט.

  והערה אחרונה לעיניין נוקיה – מסתבר שהם קיבלו מיליארדים ממיקרוסופט לחתום.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

הערות והארות