אדם, טבע, דין ודת

היום צצה לי דוגמא חדשה ל"כפיית החילונים על הדתיים":
מתברר שישנה שמורת טבע, אי שם ליד פרדס חנה, שבה יש מיני פרחים וחיות נדירים ביותר. כל ארגוני הטבע במדינת ישראל רואים בה כאיזור יחיד במינו לבעלי חיים, אשר לאט לאט נעלמים, כתוצאה מהבניה המאסיבית הפושה במדינתינו. ליד אותה שמורה, ישנו יישוב קטן ומבודד למדי, בשם חריש. היישוב מונה כ-300 משפחות, ובהן עולים חדשים, עולים ותיקים, חילונים ודתיים.

אלא שלחבר'ה מש"ס, היושבים בממשלה בכל הצמתים הקריטיות, לצערי, חורה הדבר. השמורה, מתברר – כופה על הדתיים את "חילוניותה" ואת החופש שלהם להרוס כל חלקה טובה במדינה הזו. ולכן יש להם תוכניות אחרות: למרות שברור שהולך להיות פה הרס טוטאלי של שמורת טבע עדינה וירוקה, שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס, החליט לבנות על השמורה עיר המיועדת לחרדים בלבד(!), שגודלה יתאים ללא פחות מ-150 אלף איש!!!
‫העיר החרדית המתוכננת תפקיע אדמות של יישובים חקלאיים‬ ‫ופרבריים, קיבוצים וכפרים ערבים באזור.‬‫ היא תפגע באיזון העדין הקיים באזור, ותהפוך את היישובים הקיימים‬ ‫למובלעות מוקפות עיר. ‬חריש, שתוכננה במקור להכיל לא יותר מ-4,200 יח' דיור, הולכת להפוך לגועל נפש של השכונה.
יתרה מכך – אנשים שכבר ביקשו לעבור לגור שם בשנים האחרונות, נתקלים בחומה בצורה של בירוקרטיה, שמקורה – איך לא – במשרד הבינוי והשיכון, שבשליטת ש"ס.

מלבד היותו מהלך אנטי-דמוקרטי בעליל, מדובר בחוצפה שאין כדוגמתה: השר אטיאס, ראש הועדה המתכננת (יגאל שחר, שייך לש"ס) וראש המועצה הממונה (ניסים דהאן – אני אתן לכם לנחש לבד לאיזו תנועה הוא שייך), החליטו באופן חד-צדדי שהם הולכים להרוס תשתיות, טבע ונופים עוצרי נשימה, בשביל עוד עיר ענק של בתי כנסת ומדרשות. או כדברי השר:

‫“אני מוביל את הקו הזה. שלא תצאו מפה עם‬ ‫אשליות: אני חושב שחרדים צריכים לגור בנפרד‬ ‫מחילונים… מרוב שאנחנו מצוינים אנחנו צריכים‬ ‫לגור לבד".‬


באתר שהקימו תושבי האזור, אשר מתנגדים נחרצות למה שמתוכנן לקום שם, נכתב:

התכנית המוצעת נערכת ללא שיתוף ציבור
מזה מספר שנים אין בחריש דמוקרטיה – ראש מועצת קציר חריש, ניסים דהאן, מונה מטעם משרד הפנים, כזכור בראשות ש"ס, ולא נבחר ע"י התושבים. דהאן מצהיר בגלוי שהתושבים הוותיקים לא מעניינים אותו, ומתנכל להם בגלוי בהזנחה פושעת של התשתיות ובגביית היטלים שלא כחוק. לפי הצהרותיו, הדבר נעשה כדי שהתושבים יפנו את בתיהם לטובת החרדים שעתידים להגיע. תושבים אשר ביקשו לקבל פרטים על אופן התקדמות התכנית נענו בתשובות לא ענייניות.

למרות שועדת התכנון הארצית צמצמה את גודל העיר המתוכננת, התוכנית עדיין מקודמת במרץ באמצעות ועדה מיוחדת לתכנון ובנייה ועל ידי וועדת גבולות מיוחדת: אופן הקמתה וקביעת סמכויותיה של אותה וועדה, כינוס ועדת גבולות במקביל להכנת תכנית המתאר על מנת להגדיל באופן משמעותי את השטח המותר לפיתוח, ובנוסף הארכת כהונתו של ראש המועצה הממונה של קציר-חריש, כל אלה מצביעים על חוסר שקיפות ציבורית מצד הרשויות. מישהו אמר רפורמה בתכנון ובניה?

הנה כמה מילים שנכתבו על האיזור, ע"י החברה להגנת הטבע:

"אין כל צורך להרחיב את העיר החדשה בהיקפים כאלה גדולים, וניתן לתת מענה לדרישות גם בהיקפים קטנים בהרבה, כפי שאושרו. השטח המדובר כולל משאבי טבע ונוף רבים שחשוב לשמרם בבית גידולם הטבעי. המחיר הסביבתי של פיתוח אורבני מסיבי בשטחים ערכיים כאלה עלול להיות כבד ביותר."

תמונת לוויין שתמחיש לכם איך זה הולך להיראות, לפי התכנון:

וכמה מילים על האיזור עצמו:

יער חריש משתרע ומשתלב בכל מרחב אום-אל-פחם–קציר–חריש ומהווה יחידה נופית, טבעית וייחודית של נוף הררי עם מדרונות תלולים וערוצי נחלים עמוקים. באזור נחשפות תצורות גיאולוגיות ייחודיות, התורמות לשימור אקוויפר ההר ואף ניתן למצוא בערוצי הנחלים כמה מעיינות שכבה יפים ושוקקים. צמחיית חורש ים תיכוני צפופה מכסה שטחים נרחבים וחלק מהשטח מכוסה ביערות קק"ל.

ביער חריש ניתן למצוא את המארג הקלאסי של היער הארץ ישראלי – אלוני תבור, חרובים, אלה אטלנטית, אלה ארץ ישראלית,אשחר, עוזרר, ליבנה ועוד ועוד וזאת בנוסף לפריחה עונתית של שלל פרחי א"י – מרבדי כלניות ורקפות ושפע ומגוון של פרחים עונתיים. חלק מהעצים מהווים פריטים ייחודיים בגילם המשוערך ובגודלם – חלקם נישאים לגובה של יותר מעשרה מטרים. כמו כן, באזור שפע של אתרים ארכיאולוגיים, כגון חוות חקלאיות, כפרים עתיקים ומבני קבורה ופולחן, שבהם ממצאים מתקופות היסטוריות רבות.

וכמובן שתחת כנפי היער מוצאים מסתור שפע של בע"ח – מדורבנים, שועלים,חזירי בר, צבאים ועד מכרסמים שונים, מגוון רחב ביותר של זוחלים וחרקים. מדובר ביחידת נוף טבעית וייחודית שבה משובצים בהרמוניה כל צורות ההתיישבות הכפרית שקיימות בישראל – מקיבוצים , ישובים קהילתיים וכפרים ערביים.

כל התיאורים הללו לקוחים מהאתר שהוקם על מנת להלחם בהקמת העיר הזו. עיר שנועדה לשרת אוכלוסיה אחת ויחידה – החרדים. וכרגיל, החילונים האלה, ממש רחמנא ליצלן, יוצאים במאבק נגד העיר הזו. לא מדובר פה במאבק נגד הדת – ואני בטוח שכל הנוגעים בדבר מטעם ש"ס יכריזו על כך כפגיעה אישית באלוהים או משהו בסגנון. נהפוך הוא: המאבק הזה משלב את כל סוגי האוכלוסיה באיזור – ערבים, יהודים, דתייום וחילונים (האתר עצמו נכתב הן בשפה העברית והן בערבית).

לרוב אני לא ממש איש של עצומות, כי הן בעיקר לא ממש אפקטיביות. אלא שהפעם – רק הפעם – זה חשוב מדי. ואני מניח שכל דרך היא לגיטימית, כדי לעצור את הטירוף הזה. אז גם אם זה עולה לכם בבריאות – ורק לשניה אחת – עיצרו את המירוץ הזה שאתם חיים בו, ותנו רק את השם שלכם והעיר (לפחות) כאן.
למי שבאמת רוצה לעזור – יש גם אפשרות דרך אתר המחאה שהוקם – כאן.

צריך לעצור את גועל הנפש הזה. לא יכול להיות, שכשכל עם ישראל מתחנן למגורים במרכז, משרד השיכון הודף אותו בטענות שווא, ואילו עבור החרדים מתכוונים להקים עיר שלמה, על חורבותיה של שמורת טבע מדהימה שכזו. זו לא רק חוצפה, אלא ממש יריקה בפרצוף של כולנו.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

8 תגובות לפוסט “אדם, טבע, דין ודת”

post_author." -->\n"; ?>
 1. Lem הגיב:

  מזעזע ממש, בלתי נתפס ואסור לתת לזה לקרות…!!!!!
  למען האמת זה מכעיס אותי הרבה ותר מכל גזירה טפשית אחרת שראיתי מהם. יותר מההפרדה באוטובוסים.
  החצופים האלה עכשיו מטפסים על הטבע! וכמה כבר נשאר ממנו… נורא ואיום.

 2. יורי ק הגיב:

  לא גיליתי מי כותב את הבלוג הזה. חבל.
  הכתיבה היא אנטישמית. כתיבה נגד דתיים היא באופנה וכיף להצטרף לכל החילוניים.
  1. אזור חריש הוא אזור ריק. לא שמורת טבע ולא בטיח.
  2. החרדים צריכים לגור. מוזר, אבל עובדה.
  3. החילונים הנרגשים אינם רוצים כפיה דתית. אינם רוצים שחרדים יגורו בשכונותיהם (ראה סיפור רמת אביב).
  4. כאשר מחפשים אתר בניה לחרדים, קמה מהומת אלוהים.
  מסקנה: הערבים רוצים שהיהודים ייעלמו בים (עראפת אמר) והחילונים רוצים שהחרדים ייעלמו אי שם.
  קראתי, התביישתי.
  נ. ב. אינני דתי. אני מסתכל מסביב על החגיגה נגד החרדים ומתבייש.

  • גיא הגיב:

   @יורי – דבר ראשון – ברוך הבא לבלוג. למרות דבריך.
   שנית – קל מאוד למצוא "מי כותב את הבלוג הזה" לעזאזל! שמתי אפילו תמונה יפה והכל!
   אה.. ועוד משהו – אתה יכול לדחוף את המילה "אנטישמי" כמה פעמים שאתה רוצה – זה עדיין לא אומר כלום. הבלוג הזה רחוק מלהיות אנטישמי. הוא אנטי-דת – זה כן. מודה ומתוודה. אני שונא את הדת ומה ש"שליחי האל" עושים ממנה. אם הייתי יכול למחוק את המילה "יהודי" בסעיף הלאום מתעודת הזהות שלי והלחליף אותה במילה "ישראלי" הייתי שמח לעשות זאת. אין בזה שום אנטישמיות, רק עובדה מוגמרת לכך שהמילה "יהדות" משוייכת אוטומטית לדת – דבר שאני מתעב בכל ליבי.

   ואחרון חביב לגבי כל הטיעונים היותר "רציונליים" שלך:
   החרדים לא באים "לגור בשכנות" ברמת אביב, אלא מנסים, על הדרך, לשנות את צביונה של כל השכונה. ראיתי את זה קורה ברעננה (זה עדיין קורה), וברמת אביב זה לא שונה. בכל מקום אליו הגיעו החרדים "לגור בשכנות", הלכה השכונה לעזאזל. ואני לא מדבר רק על ערך הדירות שירד פלאים. אני מדבר על זה שהם לא מסוגלים לגור לידך, אם אתה הולך בלבוש לא צנוע. ואם לרגע אתה חושב שזו הבעיה שלהם – תחשוב שוב. לרוב זה נגמר בזה שהחילונים מפנים את האיזור – לא החרדים.

   בנוסף, אין לי שום בעיה שיגורו בגטאות שלהם. אני דווקא שמח להישאר מחוץ לשערי מאה שערים ומחוץ לבני ברק. אין לי מה לחפש שם.

   הבעיה היא, שהם נוטים להקים את השכונות שלהם לאחרונה, על חשבון שמורות טבע: זה קרה באלעד, שהתרחבה על חשבון שמורת טבע (אני מציע לך לבדוק את זה. אלא אם כן אתה חושב ש"גם שם אין שמורת טבע"), וזה קורה גם ליד פרדס חנה. ודרך אגב – ועוד איך שיש שם שמורת טבע! אני אוהב לטייל במדינה הזו, וחרשתי את שביליה לא מעט בעברי. האיזור הזה מדהים ביופיו, ושום עיר – גם לא חילונית, ד"א – לא מתאימה לאכלס את האיזור היפהפה הזה.

   מה קרה לנגב? למה הם לא מוכנים ללכת לאכלס שם את עצמם, אם הם כל כך רוצים עיר של 150 אלף תושבים?! למה צריך להפקיע אדמות בצורה לא דמוקרטית מיישובים בסביבה, ועל חשבון בעלי החיים, שהם חסרי אונים לאסונות שמביאים עליהם בני האדם?! (ובזה אני באמת לא מאשים רק את החרדים).

   ועוד משהו קטן לסיום: למרות מה ש"ערפאת אמר", תאמין לי יקירי – זה לא אומר דבר לגבי כל העם הפלשתיני. אינני שמאלני דגול, ואינני ימני, אבל אני יכול לומר לך, שמה שביבי אומר חדשות לבקרים רחוק מלייצג את דעותיי. וזה למרות שהוא כביכול מייצג את כל הישראלים. אז למה להתלות בדבריו של רוצח, שלצערי יצא לו להנהיג את העם הזה? כמו שיש אצל הפלשתינים כאלה שרוצים לראות אותנו בים, יש גם לא מעט ישראלים שהיו שמחים לראות אותם בים. אז די להצטדקות הזו בבקשה.

 3. vandersister הגיב:

  יורי, גיא כבר ענה בצורה מצוינת לרוב הטיעונים שלך, לכן ברשותך אתייחס רק לאחד:

  ראשית, דעתם של מומחים לאיכות הסביבה ולטיפוח שמורות טבע קצת יותר נחשבת בעיני, במחילה, מדעתו של דמגוג שאומר ש"לא שמורת טבע ולא בטיח". הרצון שלך לא הופך את דעתם של אנשים שמבינים בתחום ללא רלוונטית, הוא רק הופך אותך לאגואיסט לוקה בעיוורון.

  שנית, רק אדם חסר כל כבוד לטבע ולסביבה יכול להשתמש בכלל בביטוי כמו "אזור ריק" כשהמדובר בשטח אדמה. כל אזור, גם אם לא נראה לך שיש בו יותר מדי חיים, מלא וגדוש במערכות סבוכות של האביטאטים של בעלי חיים, שיש לנו הזכות לחיות איתם ולצידם. מי שאומר "שטח ריק" מתכוון ל"ריק מבני אדם", וזו בדיוק הראיה האנדרוצנטרית והאגוצנטרית שמובילה את המהלך חסר ההתחשבות הזה מלכתחילה. "אנחנו נעשה מה שאנחנו רוצים, ולעזאזל המתנגדים, לעזאזל ההליך הדמוקרטי ולעזאזל איכות הסביבה". חבל.

 4. אסתי ממליצה הגיב:

  לא מכירה את האזור המדובר אבל הקביעה שלך נכונה.
  לדתיים יש אג'נדת התרחבות מאד מוסכמת ביניהם ואין אני נגדם, אני נגד ההשתלטות הכפייתית הסיבתית גם על אורחות חיים חילוניות.

  פוסט חשוב.
  מומלץ אצלי במאמרים
  http://hamimlatsim.blogspot.com/2010/10/1510-810.html

  • גיא הגיב:

   @אסתי – תודה רבה על המילים החמות, ותודה רבה על הלינק!
   לצערי, יצא לי להכיר מקרוב מאוד את האג'נדות החברתיות של החרדים, כאמור – בימים בהם גרתי ברעננה.
   רעננה, שהיא עיר שנחשבה לחילונית עם קבוצה גדולה של דתיים חובשי כיפה סרוגה, הפכה להיות מעוז של קרבות של חרדים מול שאר העולם.
   בתי כנסת שאינם שייכים לזרמים החרדיים הקיצוניים, הופכים לקרבנות של ונדליזם. חילונים שרוצים לחיות בשלווה בעיר הזאת, הופכים למטרה לכפייה דתית במלוא חומרתה.
   אם פעם דתיים חובשי כיפה סרוגה וחילונים הסתדרו נהדר ביניהם, היום יש מי שנהנה לסכסך בין הקבוצות, ועל הדרך גוזר קופון שמן.

   בכל פינה ברעננה שבה יש "אדמת ציבור", נבנה בית כנסת. רק באיזור שבו גרים הוריי, בטווח של קילומטר מרובע, פלוס-מינוס, ישנם למעלה מ-10 בתי כנסת, וליד האוניברסיטה הפתוחה, בסוף הרחוב בו גרים הוריי, פתחו לפני כשנה כולל.
   אין ספק ש"שכנות טובה" לא ממש עומדת בראש מעיניהם של החרדים. ולכן, אני מתנגד לדרךבה הם מחליטים ליישב איזורים מסוימים בארץ.

 5. […] מדיניות שבה שליש מהילדים במדינה מתחת קו העוני, לא משמידים את הארץ שניתנה לנו לשומרה, ועוד ועוד […]

 6. גיל הגיב:

  הנה קישור למפת שמורות הטבע בישראל:
  http://www.sviva.gov.il/Enviroment/Static/Binaries/InterestGroups/shmueot_teva1_1.jpg

  האם מישהו יכול להצביע לי על איזו שמורת טבע מדובר?