המערב קבר את ראשו בחול

העולם השתגע.
זה אמנם לא ממש חדשות, ועדיין – העולם יצא מדעתו. לפחות זה המכנה עצמו "שפוי" ו"נאור".
אני מניח שרבים יכתבו וישמיעו את דעתם בנוגע לפעולת המנע של צה"ל נגד המשט שיצא מטורקיה. יהיו אלה המתהלמים למיניהם, אלה המתנגדים לפעולה הצבאית או תומכים בה – טוקבקיסטים, אתרי חדשות, טורי דיעות או בלוגרים – לכולם יש דעה.
למרות שאיני נמנה עם הימין או השמאל – אני אדם יחסית פרקטי – אני חושב שהפעם, כמו בפעמים רבות אחרות, המוסלמים שילמו מחיר קל מדי, אם אפשר לקרוא ל-14 הרוגים וכמה עשות פצועים "מחיר" למה שהם עשו. אני עלול להישמע בפוסט הזה ימני למדי, אבל זוהי תגובת זעם, של אצבע מאשימה כלפי מדינות המערב, שהיו חלק מכל המהלך הזה.

דבר אחד ברור לכולם – המסע הימי הזה מטורקיה היה פרובוקציה לשמה. שאם לא כן, היו מסכימים כל אותם אנשים חמושים בכסות של "פעילי שלום", מאפשרים את העברת הסחורה שלהם דרך נמל אשדוד, כפי שהוצע להם מספר פעמים. היה ברור מלכתחילה שנפסיד את דעת הקהל פה, למרות שלא ברור לי למה. זה שבעולם המוסלמי לא ממש אוהבים אותנו, זה חתיכת אנדרסטייטמנט. זה שטורקיה עושה הכל כדי להוכיח שהיא מוסלמית יותר מאשר פרקטית (או ליתר דיוק מחוברת למערב ה"נאור"), גם זה כבר ידוע. צביעותם של הטורקים בכל מה שקשור לטבח הפלשתינים – במיוחד לאור מה שהם עשו ועושים עם הכורדים? – גם זה ידוע.

ואני שואל: איפה היו כל מדינות המערב בימים האחרונים? לפחות האלה הקוראות לעצמן "שפויות". למה לא הבהירו לטורקיה כי מהלך כזה מסכן את יחסיהן עימה? זה מזכיר לי בעיקר סצינה מהתיכון, שבו שני ביריונים מכריזים מראש להיפגש מאחורי בית הספר אחרי הצהריים לדו-קרב סכינים, וכל מה שיש לשאר החבר'ה בכיתה, זה "רוצים לראות דם! רוצים לראות דם!".
המדינה היחידה שפעלה באופן חד משמעי נגד המשט היתה קפריסין, וגם זה לא ממש מאהבת ישראל, אלא יותר משנאת מרדכי (להלן: טורקיה).

נכון לעכשיו, מי שישלם את המחיר זו ישראל, ובאמת שלא ברור לי למה.
מדינות המערב כמה זימנו את שגרירי ישראל בארצותיהן, כדי לספק הסברים.
השאלה המתבקשת כאן היא: איזה הסברים, לעזאזל? קודם כל, נסו להסביר לנו למה קברתם את ראשכם בחול בימים האחרונים, מבלי לומר מילה. ספרו לנו אתם, איך אתם הייתם נוהגים במקרים כאלו. מה, לא ידעתם שזה מה שיקרה? הרי ישראל הודיעה מראש שהיא לא תיתן למשט הזה להגיע לחופי ישראל, קבל עם ועדה בינלאומית. לא קרה פה שום דבר שלא היה ברור מראש שיקרה.

אז צה"ל מכה על עצמו בראש עכשיו, שההשתלטות ה"לא אלימה" שהם תכננו נתקלה במציאות אכזרית של "פעילי שלום", שהיו חמושים, והתנגדו לכל פשרה הגיונית. שימשיך להכות. הצער היחיד שיש לי הוא על חיילי צה"ל שנפגעו. כל פעיל/ה על האניות הללו ידעו מראש למה הם נכנסים. הם ידעו שאין פה שום משט "שקט". זה היה משט מחאה לא לגיטימי, שכל מדינה אחרת היתה פועלת במקרה דומה – באופן דומה.

תגידו לי שלא צפיתם את התגובות הבאות מפי "בני דודינו", המושיטים יד ל"שלום" (חבל שיש ביד הזו סכין):
ה'מגזר' של ערביי ישראל, שובת. למה? כי ניסו להתנקש בשייח סאלאח. הלוואי שזה היה נכון. לפחות רעה חולה אחת היתה מאחורינו. איש אינו פוצה פה לגבי הפשעים שהשייח ראאד-'כבשה טהורה'-סאלאח ביצע נגד אזרחי המדינה הזו.

אבו-מאזן הודיע על 3 ימי אבל. תסלח לי, אבל אֶבֶל בתחת שלי. על מה אבל? על זה ששלחתם אנשים אל מותם? שליחת המשט הזה אל ישראל, היה לא פחות גרוע משליחת מחבל מתאבד. וגם אם חלק מהמשתתפים היו לא חמושים, וחלק כן – אין שום אפשרות לדרוש מישראל להתחיל לבדוק או לשאול בנימוס כל אחד ואחת על הספינה, אם יש בידיו פצצה/אקדח/סכין. אין חיה כזאת!

אין לי מושג איך ייגמר כל העניין הזה בעולם, אבל יש לי תחושת קבס שעולה בי, כשאני קורא על התגובות בעולם המערבי.
אז כן – את המלחמה על התקשורת, לפי שעה, הפסדנו.
אכן, המשט הזה מתברר יותר ויותר כרעיון גאוני של החמאס ושל תומכים באלימות.

רק שאני – בכל זאת נשארה לי טיפת פטריוטיות – במקום חברי ממשלה מסוימים, הייתי מגבה את צה"ל בגאווה הפעם. 14 הרוגים וכמה עשרות פצועים, זה מחיר קל לשלם על אלימות קשה נגד המדינה הזו. וכן – זו היתה פעילה אלימה, שכמוה כהכרזה על מלחמה. לא פחות.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

11 תגובות לפוסט “המערב קבר את ראשו בחול”

post_author." -->\n"; ?>
 1. שי הגיב:

  אנחנו אולי צודקים, אבל ממש ממש ממש לא חכמים.

  טמנו לנו מלכודת, וכמו אידיוטים נפלנו אליה, ונתנו למארגני המשט הצלחה מעל ומעבר למה שציפו.

  במקום למצוא שיטות לנטרל אוניות ואז לגרור אותן לנמל מבלי לעלות עליהם, או להשתמש בכוחות שיודעים איך להתמודד עם הפגנות אלימות, מישהוא החליט שחיילי קומנו זה הכלי הנכון. ואלו הרי מאומנים להילחם מול לוחמים ולא מול אזרחים, והם רגילים לירות ולהרוג את מי שמתקיפים אותם. אז זה מה שהם עשו.

  איך שניגשו לעיניין, היה ברור שזה לא יגמר טוב.

  אז ירינו לעצמנו בשתי הרגליים באוטומט. כל הכבוד.
  ממש ממש חבל.

  • Guy הגיב:

   שי, אתה צודק ולא צודק.
   אכן – נפלנו לתוך ה'מלכודת' שטמנו לנו.
   עדיין – כשיש לך משט עם למעלה מ-1000 איש ואישה עליו, אתה לא יכול לחכות שמישהו יסכים מטוב ליבו לכבות את המנוע של הספינה, וייתן לך לגרור אותו לאשדוד. וד"א – גם זה נוסה.

   אני לא חושב שהיו הרבה דרכים נוספות לסיים את זה אחרת. חיל הים השתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו על מנת למנוע מהספינות להמשיך בדרכן. "נוהל פתיחה באש" בוצע בצורה חד משמעית, בקשות חוזרות ונישנות לעצירת המשט הושמעו.

   אי אפשר לומר שישראל לא ניסתה דרכים דיפלומטיות לסגור את הסיפור הזה. אני חושב שישראל עשתה יותר מאמצים מאלה שרוב מדינות אירופה היו עושות, במצב דומה.

   אני לא דוגל בפסוק שבימין נוטים להשתמש בו ולנפנף בו הרבה יותר מדי: "הקם להורגך השכם להורגו" – ממש לא. אבל כן יש לך את הזכות להגן על עצמך.

   וכאמור – הבעיה שלי היא בעיקר עם מדינות המערב, בעיקר באירופה (אך לא רק) שלא התערבו. זה מזכיר לי ימים מצערים במאה הקודמת, וחבל.

 2. Ducksoup הגיב:

  תסלח לי שאני מאפשר לעובדות להפריע לסיפור טוב אבל:

  1) לא באמת עובדה, אבל אתה לא חושב שאם המשט היה מגיע לאשדוד הסיוע היה מגיע לעזה מייד ובמלואו, נכון?

  2) פעם אחרונה שאני בדקתי, מדינת ישראל כבר לא שלטה בעזה, לפחות באופן רשמי, כך שהסגר לא ממש חוקי.

  3) חיילי חיל-הים עלו על הספינה במים בינלאומיים. אתה רוצה לנחש מה הייתה תגובת ישראל אם צבא, נגיד אינדונזי, היה עולה על ספינה ישראלית במים בינלאומיים? והאם תגובה אלימה מצד המפליגים על הספינה כלפי הצבא הייתה מוצדקת בנסיבות אלה?

  עכשיו, לא שיש לי משהו נגד הדרג הצבאי. חייל שנשלח לבצע משימה צריך לבצע אותה, ואם תוקפים אותו תוך-כדי, הוא יגיב בכוח, כמו שלימדו אותו. וגם גנרל/אדמירל מקבל הוראות מהדרג המדיני. ושם הכשל. נכון שאי-אפשר היה לסיים את המצב הזה אחרת, אבל אפשר היה לא להגיע אליו.

  • Guy הגיב:

   דבר ראשון – אני בהחלט מאמין שהמטען היה עובר כולו לעזה, בהנחה שאין שם כלי נשק ואמלח"ים, או דברים שיכולים לשמש לכך.
   שנית – נכון, מדינת ישראל לא שולטת בעזה באופן פורמלי, אבל מה לעשות, שאנשי ההנהגה הנמצאים שם, רואים בנו אויביהם. למיטב זכרוני, עדיין יש לנו לא רק הזכות, אלא גם החובה, למנוע מכלי נשק להגיע לרצועה, במיוחד כשאתה יודע נגד מי הם ישמשו.

   "התגובה האלימה" נגד הצבא, כפי שאתה מכנה אותה, לא היתה תגובה, אלא תוכננה מראש. לא היתה פה תגובה ספונטנית של כמה "פעילי שלום" תמימים. אין צורך להפוך אותם לכאלה.

   נכון הוא הדבר, שהייתי משנה שני דברים:
   האחד – את עניין ההסברה. כל עניין העמימות הזה לא עובד לטובתינו, והגיע הזמן שמישהו מהמטומטמים שאחראים לזה יבינו את זה כבר. את התמונות היו צריכים להעלות בלייב, בזמן אמת, ולא כמה שעות אחרי שכל העולם כבר היה נגדינו, וכל מה שנשאר זה לגמגם כמה מילים. אין ספק שחוכמה בעניין הזה לא היתה פה.
   השני – הטיפול הצבאי. לפי ממה שהבנתי בשעה האחרונה, כן היה אמצעי נוסף לשתק את הספינות, באמצעות שיתוק המדחפים, דבר שלא נעשה, מפאת סיכון החיילים או משהו בסגנון. האם זו שמועה או אמת? אין לי מושג. אך יש מצב, שפעולה מהסוג הזה, היתה מתקבלת באופן מובן יותר, מאשר השתלטות באמצעות מסוקים ויחידות מובחרות.

   אתה צודק לגבי דבר אחד – לא היה צריך להגיע לדבר הזה. אבל אי אפשר לומר שישראל לא ניסתה ללכת בדרכים אחרות, לפני שהיא 'שחררה את הרצועה' של המבצע הצבאי הזה. כל האנשים שעלו על המשט הזה, אינם אזרחים תמימים שומרי חוק, כפי שנוטים לצייר אותם בכלי התקשורת. אלה אנשים שבאו לפגוע.

   • Ducksoup הגיב:

    אשרי המאמין.
    אני מאמין שמישהו היה מתחיל לבדוק את רשימת הסחורות המותרות, הכמויות המותרות וכולי, והרבה מהמטען היה מוכרז כאסור, גם אם אינו אמל"ח.

    האם למדינת ישראל יש זכות וחובה למנוע כניסת נשק ללבנון (הם כנראה יגיעו לחיזבאללה וישמשו נגדי). אולי נטיל סגר גם על סוריה? באמת.
    אבל הנשק לא היה ה-issue. אם הוא היה, מדינת ישראל הייתה יוצאת בהכרזה שהמשט יוכל להגיע לעזה אחרי שאנשי חיל-הים, בליווי אנשי הצלב-האדום, יחפשו נשק (וסמים ותחמושת ו…). הלא מדינת ישראל מטילה סגר על עזה מתוך מחשבה טפשית שזה יקדם במשהו את שחרור גלעד שליט, והבעייה היא עם הנסיון לשבור את הסגר ולהביא מזון ותרופות לאנשים רעבים וחולים. וזה, אגב, סגר שאין לישראל לא זכות, ובטח לא חובה, להטיל, רק יכולת.

    תגובה מתוכננת היא לא תגובה? באמת? כי צה"ל, למשל, מתכנן כל הזמו איך להגיב לכל מיני תרחישים. אז האנשים על הספינה (שאינם תמימים, אז מה?), החליטו מראש שאם חיילי צה"ל יעלו על הספינה הם ינסו לזרוק אותם משם בכוח. גם אני מחליט מראש שאם מישהו יפרוץ אל ביתי אני אזרוק אותו בכוח (מידתי), אז זה אומר שהפעולה שלי היא לא תגובה לפריצה?

    • Guy הגיב:

     אני מניח שאנו ניאלץ שלא להסכים על העניין הזה.
     על כל אחד מהטיעונים שלך אני יכול לענות בטיעון נגדי הפוך.

     אני חושב שמדינת ישראל נהגה באופן יחסית מידתי ומאופק (אני בטוח שאתה מתפוצץ מצחוק מזה, אבל זו בהחלט אמונתי במקרה זה).
     אני לא טוען שמדינת ישראל היא צדיקה בסדום, להיפך – אני חושב שאולי היו כמה צעדים נוספים שהיו צריכים להלקח בחשבון – אבל בין כל החוטאים בסיפור הזה, החטא שלה הכי מידתי והכי קטן.

     אני לא מסיר אחריות ממדינת ישראל למה שקרה, וכן – היתה טעות לבצע את הפעולה במים בינ"ל.
     אבל שוב – להאשים את צה"ל וההחלטה של ממשלת ישראל למנוע מהמשט הזה להגיע לחופי עזה? אני חושב שההחלטה של ישראל היתה נכונה.

     לגבי עניין עצירת חדירת הנשק – אני בטוח שאם היתה לנו היכולת, היינו גם עוצרים את כניסת הנשק לסוריה, וכך לכל מדינת אויב אחרת. מה גם, שאנחנו לא הראשונים שעושים זאת, אז עשה לי טובה, ורד מזה שאנחנו צריכים להיות צדיקים מהאפיפיור (שגם הוא לא משהו בימים אלו).

     • Ducksoup הגיב:

      קודם כל, מה גורם לך לחשוב לנהל דיון, וויכוח, עם אדם שלא מסכים איתי גורם לי לפרוץ בצחוק?
      אני יכול להבטיח לך שתרבות הדיון שלי טובה מזה.
      אז אתה חושב שהחלטת ממשלת ישראל לגבי מניעת הגעת המשט לעזה נכונה, ואני חושב שהיא שגויה הן מוסרית (כמו כל ההסגר) והן תדמיתית (ועל זה די קשה לחלוק, לא? ).

      בקשר למה היינו עושים אם זה היה באפשרותנו, זה לא רלוונטי לדיון הזכות והחובה (שהגיע ממך). ולא, אני לא רוצה להיות יותר צדיק מהאפיפיור (בלי קשר לאיכותו בימים אלו). אבל אני לא רוצה להשתמש בטיעון העדר – "כולם מנוולים אז זה נותן לי רשות להיות מנוול". המוסר שלי לא נמדד אל מול מנוולים, הוא נמדד מול מצפוני שלי. והמצפון שלי לא שקט כשהמדינה אליה אני משתייך מונעת אוכל מילדים חפים מפשע (ועל הדרך נותנת להם מוטיבציה לגדול ולהפוך וטרוריסטים). אז, כפטריוט אמיתי, אני אומר כשהמדינה שלי עושה את הרע בעיני, כי אני אוהב אותה, ורוצה שתשתפר. אז לא, אין לי כוונה לרדת מכלום.

      • Guy הגיב:

       אוה.. ועוד איך שזה רלוונטי, כי לפי מה שלפחות טוענים כמה "פעילי שלום" נוספים בגרמחניה, יש לנו עוד ספינות בדרך…

 3. חזוס הגיב:

  גם לי זה עשה נאחס לכל היום. ולא, לא בגלל שנהרגו פעילי טרור. בגלל ששוב יצאנו צודקים אבל לא חכמים.

  אולי הפעם ישכילו להשתמש בתצלומים של ההשתלטות במדיה הבינלאומית ולא רק בויינט? הלוואי.

  מה שכן אתה צודק, מדינות המערב הם או משתפי-פעולה מרצון עם החמאס וחבריו, או פשוט עיוורים. אולי מי ממשתתפי המשט שהגיע באמת ובתמים לתת סיוע הומניטרי, ושחשב שחבריו-למשט דוברי הערבית הם כבשים תמימות שדוגלות בתורת גנדי (ההוא מהודו) יתפכח ויבין לאיזו מיטה חולה הוא הכניס את הראש שלו. אבל כאמור, אולי לטמון את הראש בחול זה פתרון שהם יותר רגילים אליו.

 4. […] אתמול קרה הסיפור המזעזע הזה, והעולם תוקף.. אותנו. למי שלא ברור – הולך להיות פרק ב' […]

 5. Ducksoup הגיב:

  טוב, נראה שמיצינו את עומק שרשור התגובות האפשרי.
  רק רציתי להגיד שעפ"י תגובתך האחורנה, כנראה שלא הובנתי כראוי.
  כשכתבתי לגבי האופציות של ישראל והרלוונטיות שלהן לדיון, כוונתי הייתה לאופציות של ישראל לגבי מניעת נשק מלבנון, סוריה, עירק, אירן… ולא לאופציות של ישראל בטיפול בספינה הבאה (ויש כאלו, גם אם רוצים למנוע ממנה להגיע לעזה).